Bedeninize yapacağınız en büyük iyilik: “Stretching”

İnsan vücudu mükemmel bir hareket sistemine sahiptir. Vücudumuzdaki bütün hareketler eklemlerimiz tarafından gerçekleşir ve eklemlerimiz etrafında oluşur.

Eklemlerin hareket kabiliyeti, ya limitlerini arttırarak ya da vücudun hareket edebilme yeteneğini geliştirerek mümkün olur. Hareket kabiliyetinin arttırılması, eklem esnekliğinin arttırılması ile sağlanır ve bunun en etkili yolu düzenli olarak stretching / esneme yapmaktır.

Bir eklem kaslar, tendonlar, kemikler, kıkırdaklar ve bağlardan meydana gelir. Kaslar hakkında müthiş olan şeylerden biri onların elastik yapılarıdır ve esneme kabiliyetlerinin olmasıdır. Aynı şekilde de kasılır ve kısalabilirler. Kasların bu yapısı ekleme geniş hareket kabiliyeti sağlar.

Stretching / esneme çalışmalarıyla eklemlerin hareket kabiliyetleri arttırılır ve eklemlerin sakatlanma riski azalır. Ayrıca esneklik çalışmaları günlük hayatta daha esnek, hareketli ve kıvrak olmamızı da sağlar.

Esneme hareketlerine genellikle bedenin hareket merkezinden yani bel, kalça ve arka bacak kas gruplarından başlamak uygun olur. Sonrasında iç bacak ve kasık kası, üst bacaklar ile devam edilmesi uygundur.

Hareketleri uygularken düzenli ve yavaş yavaş nefes alıp vermek önemli ve gereklidir. Kasların oksijene ihtiyacı olduğunu unutmayın. Esneme hareketlerinde yaylanma yerine statik esneme yani esnettiğimiz kas grubu için 15-30 saniye kadar sabit şekilde bekleyerek esnetmek önemlidir. Bir kas grubu esniyorsa ters yöndeki kas grubu da kasılıyordur. Hareketleri uygularken bu prensibi hatırlayın ve hareketi bu düşünce ile derinleştirin.

Stretching / esneme çalışmasında çalıştığınız kasta gerilim hissetmeniz elbette normaldir ancak acı, şimşek çakması gibi rahatsız edici bir his varsa çalışmaya devam etmeyin.

Yaş ilerlemesiyle, fiziksel aktivitenin azalmasıyla ve yer çekiminin de etkisiyle zamanla eklemler hareket kabiliyetlerini kaybeder ve bu konuda bir çalışma yapılmadığında bu durum ilerleyerek devam eder. Bu da eklem hareket açılarında azalma ve eklem ağrıları hissedilmesine sebep olur.

Bu ağrılı ve günden güne hareketsizleşen beden yapısını değiştirmek ve bedenimizi maksimum kapasitesinde kullanmak bizim elimizde.

Bunun için hazırladığım stretching / esneme videosu çok işinize yarayacak. İhtiyacınız olan sadece bir havlu, düz bir zemin ve olduğu haliyle mükemmel yaratılmış bedeninize biraz daha ilgi göstermek.

İlginizi çekebilir: Açık havada spor yapmanın faydaları ve egzersiz önerileri

Şebnem Sürücü Pilates Eğitmeni
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına ... Devam