Bedeniniz ve zihninizle uyum içinde olmanız için 5 ipucu

Mutlu, güzel, hırslı ama çok da fazla değil… Talimatlar hep çoktur. Peki ya daha iyiye gitmek için öncelikle kendimize huzur vererek başlasak?

Sosyal ağlarda uzun bir gezinti, ciddi bir suçlu hissetme sebebidir -sert bir zaman planlaması, yoğun fiziksel egzersiz, yeni profesyonel beceriler edinme kursları… Zamanınızı akıllıca harcamak ve daha iyi bir sürüm haline gelmek için çıta hep çok yüksektir. Kendine. Sonuç olarak, bunların hepsi bir anda fazla gelir ve yılarız.

Bir mola verin. Düşüncelerinizi bir kenara bırakmak ve kendi merkezinize odaklanmak için bir aralık yaratmak yukarıdaki yapılacaklar listesinden çok daha önemli. Vücudunuzla ve zihninizle bir harmoni içerisinde olmak için size küçük ipuçları hazırladım.

  • Meditasyon yapın. Yatağınızda, uyandığınızda veya uyumadan önce ya da iş yerinize ulaşmak için yoldayken nefesinize konsantre olun, aklınız bir düşünceye gitsin, bırakın gitsin, fark edin ve yine nefesinize dönün. Kaç dakika yapabildiğinizin hiçbir önemi yok. 3 dk ya da 30 dk… Sınır koymayın. Bunu her ana taşımaya çalışın. Bulaşık yıkarken, yüzünüzü yıkarken sadece o anda olun. Ana, yani hayata bağlı kalın.
  • Günlük tutmayı deneyin. Kişisel bir günlük tutmak, duygularınızı, düşüncelerinizi, sizi iyi yapan veya tam tersi sizi etkileyen olayları, duyguları kaydetmenize olanak sağlar. Geçip gidenleri bir kağıda dökmek aslında onları toparlamaktır ve bu uygulama kafanızda, vücudunuzda ve ilişkilerinizde daha iyi yaşamanıza çok yardımcı olacaktır.
  • Sportif biri misiniz? Ya da olma niyetinde misiniz? Neden sizi motive edecek ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak küçük bir ilerleme günlüğü tutmuyorsunuz? YouTube’da Madfit ya da Fitness Blender kanalları, spor salonuna gitmeden evde aletsiz yapabileceğiniz etkin videolar içeriyor, denemelisiniz.
  • Yoganın faydaları artık kanıtlandı. “Yogi” olmak zorunda değilsiniz. Ama zihinsel denge, esneklik, bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için haftada birkaç yoga seansı uygulayarak genel sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Bakarsınız seversiniz ve sağlıklı yaşam rutinin bir parçası olur. Instagram’da @iremgunesyoga ile iletişime geçebilirsiniz. Zoom üzerinden her seviyeye uygun yoga dersleri veriyor.
  • Beslenme, kendine iyi bakma ve iyi hissetmenin en önemli parçası. Özellikle yeşil sebzelerin gücünden yararlanmalısınız. İmkanınız varsa bir sebze suyu detoksu yapmak, sindirim sistemine mola verdirmek, enerji ve canlılığınızı yeniden kazanmanız için faydalı olacaktır. Bu mümkün değilse, belki her güne bir yeşil smoothie katmayı deneyebilirsiniz.

Ritüel sizi belirli bir merkezde tutacaktır. Arada kayarsınız belki ama alışkanlığa döndükten sonra mutlaka o merkeze yine geri döneceksinizdir. Aynı saatlerde yatıp kalkmak, uyanınca doğal bir bakım ritüeli ve bunu tamamlarken ufak bir yüz yogası yapmak, kuru fırçalama… Yatmadan önce biraz esneme, güne şükran teslimi, adaçayı tütsüleme şöleni ve belki bir mum yakıp dilek tutma, ardından kapanış, uyku…

Hangilerini kullanırsınız bilemem. İçinden seçin ya da kendinizinkileri bulun. Ama ne yapın edin, kendinize iyi bakın. Sevdiğiniz biri olun.

İlginizi çekebilir: Sabah rutinlerinizi gözden geçirin: Daha verimli bir gün geçirmeniz için 6 öneri

İpek Gülen Girgin
Caddebostanlı, orta okul ve lise eğitimini Fransız okulunda tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. O yaşlarda ileride politikanın içerisinde olacağından o ... Devam