Bebeğiniz için puset ve oto koltuğu seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Bebekler, henüz doğmadan önce bile, anne babaların hayattaki ilk önceliklerinden biri haline geliyor. Beslenme düzeninden alışveriş alışkanlıklarına ve hatta ev dekorasyonuna kadar, anne babaların yaşam tarzında pek çok değişiklik olurken; bebek doğduktan sonra ise onun mutluluğunu ve güvenliğini sağlamak ilk sıralara yerleşiyor.

Bebeğinizin doğumu ile birlikte bebek maması, beşik, bebek bezi gibi pek çok araç gereç günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden biri haline geliyor. Anne babaların hayatını kolaylaştırırken bebekler için de konfor ve güvenlik sağlayan bebek arabası ve oto koltuğu modelleri ise, her anne babanın ihtiyaç listesinde yer alıyor. 

Peki bebeğiniz için bebek arabası ve oto koltuğu satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bebek arabası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizin dünyaya gözlerini açtığı ilk andan itibaren kullanabileceğiniz bebek arabaları, modelleri, şekilleri ve kullanım özelliklerine göre birbirlerinden ayrılıyor olsa da; bebek arabası seçiminde üzerinde durulması gerekenler ortak paydada buluşuyor.

 

Kalite & dayanıklılık

Bebek arabasının kolay kullanımı için “hafiflik” önemli olsa da; kalite, üzerinde ilk durulması gereken konu. Seçtiğiniz bebek arabasının hafif olmasına özen gösterirken, kaliteli materyallerden üretilmiş olmasına da dikkat edin.

Güvenlik

Bebek arabasının, taşıma aksesuarı görevinin yanı sıra, bebeğiniz için güvenli seyahat etmesini sağlama görevi de bulunuyor. Bebek arabanızı seçerken, markasına, güvenlik testlerinin yapılıp yapılmadığına, beş noktalı emniyet kemerinin olmasına ve emniyet sisteminin bebeğiniz tarafından açılamayacak şekilde tasarlanmış olmasına özen gösterin.

 

Konfor

Bebek arabası, bebeğinizin kendisini rahat hissetmesi gereken bir alan. Konforlu bir bebek arabasının olmazsa olmazları:

  • Bebeğinizin yaşına, kilosuna ve boyuna uygun bir model olması,
  • Rüzgarlık, yağmurluk ve güneşlik olarak kullanılabilecek, açılıp kapanabilir bir tente,
  • Yatak olma özelliği ve sırt desteği,
  • Bebeğinizin sarsılmaması için süspansiyon sistemi,
  • Bebeğinizin cildini rahatsız etmeyecek kumaş ve metallerle üretilmiş olması,
  • Kolay kullanım sağlayan tekerlek ve frenler, pratik açma kapama sistemi, çift yönü kullanım.

Sonrasında baston bebek arabası, travel sistem bebek arabası, çift yönlü bebek arabası ve üç tekerlekli bebek arabası modellerinden size ve bebeğinize uygun olanı seçerek, hem rahat hem de güvende seyahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Oto koltuğu seçiminin püf noktaları

Oto koltuğu, otomobil ile seyahat eden ailelerin konforunu arttıran en önemli araçlardan biri. Bebeğin yanı sıra anne ve babalar için de konfor saylayan oto koltuğu modelleri, kaza ve sarsıntılara karşı bebeğinizi koruyor.

Bebeğiniz için oto koltuğu satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalar:

Taşıma kapasitesi

Çocuğunuz 12 yaşına gelen kadar kullanabileceğiniz oto koltukları; her yaşa, kiloya ve boya uygun farklı boyutlarda üretiliyor. Maksimum konfor ve güvenlik için, seçtiğiniz oto koltuğunun boyutunun ve taşıma kapasitesinin uygun olup olmadığına dikkat edin.

Kalite

Tüm bebek ürünlerinde olduğu gibi, oto koltuğu seçiminde de kalite önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Sağlam bir güvenlik sistemine sahip, çarpma ve sarsıntılara karşı dayanıklı, terletmeyecek, rahatsız etmeyecek ve antialerjik, kaliteli kumaş ve metallerden üretilmiş, Avrupa standartlarına uygun ve ECE R44 damgasına sahip bir model seçmeye özen gösterin.

Otomobilinize uyumu

Oto koltuğu ve otomobil modelleri, montaj sistemlerine göre birbirlerinden ayrılabiliyor. Oto koltuğu satın alırken, eğer mümkünse oto koltuğunun montaj sistemini, otomobilinizle olan uyumunu ve emniyet kemerinin çocuğunuzu en iyi şekilde kavrayıp kavramadığını test edin.

Oturma yönü

Oto koltukları oturma yönlerine göre birbirlerinden ayrılırken, yönler bebeğinizin yaşına göre değişiklik gösteriyor. Geriye dönük oto koltukları özellikle yeni doğan bebekler için tercih edilirken, çift yönlü oto koltukları yenidoğan döneminden 4 yaşa kadar kullanılabiliyor. 9. aydan sonra ise ileriye dönük oto koltukları tercih edilebiliyor.

 

Bağlama özelliği: ISOFIX

Uluslararası standart bir bağlama sistemi olan ISOFIX, oto koltuğunu otomobilinize monte etmenin en pratik ve güvenli yollarından biridir. Oto koltuğunun otomobilinize en kolay şekilde yerleştirilmesini ve sabitlenmesini sağlamak için ISOFIX’li bir oto koltuğu seçebilirsiniz.

Siz de bebeğinizin en güvenli, en konforlu ve en keyifli şekilde yolculuk yapabilmesi için hepsiburada.com da yer alan bebek arabası ve oto koltuğu modellerine göz atmayı ihmal etmeyin.

Keyifli alışverişler.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!