Bazı zamanlarda aptal olmak, işinize yarayabilir

Hiç kimse çevresine aptal insan görmek istemez. Bununla çok karşılaşmak genelde can sıkıcı bir durum olur. Bunun yanında mizah, başkalarıyla gülmek ve eğlenebilmek ise stresle, ilişki sorunlarıyla baş edebilmenin en iyi yöntemleri arasındadır. Ancak aptallık, özellikle ağırbaşlılığa çok önem veriyorsanız, yetişkinleri küçülten bir meziyet olarak kabul edilebilir. Ancak birazcık mizah için bazen aptal görünmeniz size iyi gelebilir. Söz gelimi, bir arkadaşınızla kıkırdamanız ya da yüzünüze maske takıp, çevrenizdeki insanları korkutmanız ve böylelikle de hayatın içerisinde eğlenecek anlar yaratmanız sizin iyi olabilir.

Bazı zamanlarda aptal olmak, işinize yarayabilir
Hayatta bazen aptalca fikirlere sahip olunabilir

Bunun yanında aptallık, fikirlere de etki edebilir. Mesela aklınıza aptalca bir fikir gelmiş olabilir. İşteyken arkadaşlarınıza toplantı yapmak yerine, en sevdiğiniz fıkrayı anlatmak gibi aptalca bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz.

Hareketleriniz ve fikirleriniz arasında bir karşılaştırma yapmanız gerekse, muhtemelen aptalca olan fikirlerinizin hareketlerinizden daha ilerde olduğunu düşünürsünüz. Finlandiyalı antropolog Edward Dutton, Hollandalı psikolog Dimitri van der Linden ile beraber hangi tür insanların hayatta “En aptal zeki” olduklarını ortaya çıkarmaya çalışıyorlar.

En zekice ve aptalca olan fikir, dünyadaki en iyi fikir olmasının yanında, kimsenin bir anlam veremediği bir fikir olmalı. Ancak, bu fikri savunan insan kendisine yandaş toplamak için son derece ciddi ve inatçı bir tavır takınabilir. Yani fikirleri saçma ya da aptalca bile olsa, bu fikri savunacak derecede bir kapasiteye sahip olurlar. Bu onların ne kadar zeki olduklarını ifade edebilir.

Bazı zamanlarda aptal olmak, işinize yarayabilir
Zeki insanlar aptalca fikirleri savunacak kapasiteye sahip olurlar

Dutton ve van der Linden’e göre, aptalca olan zeki fikirleri savunacak belli kişilik özellikleri bulunuyor. İki kişilik tipinden bahsediliyor: Fikir ortaya atan ve bir fikrin takipçisi olan.

Eğer bir aptalca olan zeki bir fikir ortaya atıyorsanız ve bunu ısrarla savunuyorsanız, Dutton ve van der Linden’e göre sizin zeka seviyeniz, ortaya attığınız düşünce saçma bile olsa, bu fikri savunmak konusunda bir savaşı ya da kumarı kabul ediyorsunuz demektir.

Öte yandan, başkalarının ortaya atığı bir fikrin takipçisiyseniz ki bu fikir aptalca olmalı yine, bu seferde fikrin içerisinde gerçekleşebileceğine inandığınız ya da siz cezbeden bir şeyler olmalı ki bu fikri savunabilesiniz. Neticede yine aynı şey olacak ve siz bu fikri savunabilecek, bununla mücadele edebilecek bir zekaya sahip olduğunuzdan bu savaşa girmeyi kabul edeceksiniz.

Genellikle bu tip insanların insanlarla iletişime geçmekte zorlandığı ileri sürülüyor. Mesela onların aile ilişkilerinin ya da seks hayatlarının çok iyi olmadığı iddia ediliyor.

Peki siz nasıl bir insansınız? Yoksa sizde saçma bir fikirlere sahip olan zeki insanlardan mısınız?

Kaynak: 

Psychologytoday

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Zeka seviyesinin düşmesine neden olan günlük alışkanlıklar

Psikopatlarla sosyopatlar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!