Bayram tatilinde beslenme düzenimizi nasıl koruyabiliriz?

Bayram geliyor! Tatil süresi de uzayınca birçoğunuz evde kalmak yerine, bir yerlere gitmeyi, küçük tatiller yapmayı hedefliyor. Bugüne kadar tatil için diyet yaptınız ve hedefinize ulaştınız. Peki şimdi tatilde ne olacak? Diyetinize devam mı edeceksiniz, yoksa her şeyden gönlünüzce yiyip tatil sonrası tekrar diyetle kilo vermeye mi çalışacaksınız?

Belki her ikisi de sizi strese sokuyor; tatilde diyete devam etmek de, tatil sonrası diyet yapmaya devam etmek de! Bunun için size bir öneri ile geldim: Tatil süresince ve sonrasında diyeti düşünmemek: Gönlünüzce değil, mide kapasitenize göre beslenmek. Kulağa hoş geliyor değil mi?

Bunu nasıl yapacağınıza gelecek olursam… Herkesin mide kapasitesi farklı ve bir noktadan sonra doluyor. Normalde bunu anlıyorsunuz, ancak görmezden geldiğiniz zamanlar oluyor. Yemeği çok sevdiğiniz için zorluyorsunuz, bir şey izlediğiniz için farkına varmadan devam ediyorsunuz. Ancak biraz gözlem yapsanız doymaya başladığınızı anlarsınız.

  • Yeme hızınız yavaşlıyorsa,
  • Mideniz şişkinlik belirtisi gösteriyorsa,

bilin ki mide kapasitenizi zorlamaya başladınız ve o an yemek yemeyi bırakın. “Ama sevdiğim yemeği yemek istiyorum, bırakmak istemiyorum” diye düşünebilirsiniz. Burada bırakmanızı engelleyen şey o yemeği tekrar yiyemeyecek olmanız veya diyetteyken yasak olacak düşünceniz olabilir. Herhangi bir yemeği tekrar yiyebileceğinizi bilseniz doyduğunuz halde devam etmezsiniz. Bu sebeple çok sevdiğiniz yemeği de sonradan tekrar yiyebileceğinizi bilerek hareket edin. Böylece midenizi zorlamayacaksınız ve çok daha rahat olacaksınız.

Yine de normal alışkanlıklarınızın dışında bir beslenme düzeni olabilir tatil süreci. Bu da normal çünkü birçok şey değişiyor tatilde. Bu sebeple vicdan azabı çekmek yerine, tatil sonrası çok küçük ve farkındalık içeren beslenme düzenlemesi ile sindiriminizi ve bedeninizi rahatlatıp tekrar rutinlerinize dönebilirsiniz.

Önemli olan her koşulda stresten uzak, yediklerinizin tadına varabildiğiniz ve vicdan azabı çekmediğiniz bir tatil geçirmeniz. Çünkü yaşadığınız her an çok kıymetli!

İlginizi çekebilir: Bayram sofralarının tadını çıkarın: “Hayır” demek yerine porsiyon kontrolü

Sena Tuvanç Diyetisyen
2013'te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Obezite ve diyabet üzerine çalıştıktan sonra ABD’ye gittim. ABD'deyken birçok eğitim ve kongreye katıldım ve ... Devam