Bastırılmış isteklerin kılıf değiştirmiş temsilleri: Rüyalarda semboller ve görüntüler

Rüyalar, neden kelimeler yerine görüntü olarak ortaya çıkar? Çünkü görüntüler sembolleri temsil eder ve bu semboller rüya görenin kabul edebileceği bir durumdur. Freud, görüntülerin kadim dil olduğuna ve her birimizin içinde gerçeği görmemize izin vermeyen bir denetçinin olduğuna inanıyordu. Ayrıca, insan öncesi varlıkların daha konuşamadan önce rüya gördüklerini düşünüyordu. Belki ilk insan öncesi varlıklar, tam olarak bilinçli olmadan önce rüya görüyorlardı ve görüntüler ilk dildi. Bu nedenle semboller ve görüntüler, rüyayı görenin bastırılmış isteklerinin kılık değiştirmiş temsilleridir. Freud, rüya görenin uyanmaması için böyle bir kılık değiştirmenin gerekli olduğunu söylemiştir.

Düşlerinizdeki sembolleri düzenli takip ederseniz, kendinize bakış açınızı değiştirmeye adım atmış olursunuz.

Biz artık biliyoruz ki, niyetler değişirse, fiziksel dünyada değişir. Yataklarımızda uyurken niyetin herhangi bir rolü var mıdır? Niyetin önemli bir rolü olduğunu ve sadece kişinin hayal dünyasını değil, fiziksel dünyasını da değiştirebileceğini düşünüyorum.

Şunu tekrar belirtmekte fayda var ki; her sembol kişiye göre farklılık gösterir. Çünkü farklı kişilerin bilinç altlarında, sembollerin anlamı da farklıdır. O nedenle genel rüya yorumları gerçeği yansıtmaz.

Burada yazacağım bazı sembolleri de kendiniz için değerlendirirken dikkat etmeniz gerekiyor. Sembollerin sizin için anlamına, onu sevip sevmediğinize, sizin için taşıdığı değere bakmalısınız, rüyanın tamamının içerisinde sembolü değerlendirmelisiniz.

  • Rüyanızda sayı gördüyseniz, 1-7 arasında olanlar çakralarla ilgilidir. Hangi çakraya denk geliyorsa, o çakranın temsil ettiği duyguları ve sizde bu duyguların varlığını araştırmalısınız. Benzer bahsedilen durumları yaşıyorsanız, çakralarınızı dengeye getirmek için enerji çalışmaları yapmalısınız. Sayılarla ilgili rüyaları değerlendirirken, gördüğünüz sayıya ait yaş döneminize de bakabilirsiniz. O yaşlarda yaşanmışlıklardan etkilenmiş olabilirsiniz.
  • Rüyanızda gördüğünüz insanlar tanıdıklarınız ise onların isimlerinin anlamı size bir mesaj vermek isteyebilir ya da o kişiyle ilgili hoşlandığınız ve eleştirdiğiniz özellikleri değerlendirmeniz gerekebilir. Sizin gelişiminize rehberlik edecek özellikleri olabilir. Eğer gördüğümüz insan, kaybettiğimiz bir yakınımız ise bağımızı tam anlamıyla koparmadığımız anlamına gelir. Yarım kalan duygularımızı tamamlamamız gerekir.
  • Rüyalarımızda gördüğümüz mekanlar da bizim için önemli işaretlerdir. Örneğin; okul, geçmişe ait özlemlerimizi, yeni öğretilere açık olduğumuzu, hastane gibi mekanlar, yardıma ve desteğe ihtiyacımız olduğunu, hapishane ise kendimizle ilgili sınırlarımızı ve esiri olduğumuz duygu ve davranışlara işaret eder.
  • Rüyanızda taşıt görüyorsanız, taşıtın özelliklerini, sizin için ifade ettiği anlamı, rengini, yönünü, eski ya da yeni olduğu ile ilgili değerlendirmeleri gözden geçirmelisiniz.
  • Rüyalarda görülen en sık sembollerden biri de hayvanlardır. Sık sık gördüğümüz hayvanlar, korkularımızı, yüzleşmekten kaçtığımız durumları, ortaya çıkarmak istemediğimiz bastırdığımız özelliklerimizi işaret eder.
  • Rüyanıza giren hayvanların özelliklerini inceleyin. Sizin onlara yüklediğiniz anlamları değerlendirin. O hayvanın güçlü ve zayıf yönlerini, diğerlerinden onu ayıran özelliklerini irdeleyin.
Freud, görüntülerin kadim dil olduğuna ve her birimizin içinde gerçeği görmemize izin vermeyen bir denetçinin olduğuna inanıyordu.

Düşlerinizdeki sembolleri düzenli takip ederseniz, kendinize bakış açınızı değiştirmeye adım atmış olursunuz.

 

İlginizi çekebilir: 10 adımda travmalardan kurtulup özgürleşin

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam