Basen eritme yöntemleri: Nasıl beslenmeli, hangi egzersizleri yapmalı?

Basenler, kilo verip vücudunuz şekle sokarken genellikle en çok zorlanılan bölgelerdir. Daha çok kadınların yaşadığı basen eritme problemi, yanlış spor ve beslenmeyle daha da büyüyebilir. Bölgesel zayıflama diye bir şey olmadığını uzmanlar çok uzun zamandır dile getiriyor. Dolayısıyla sadece basenden, göbekten veya kalçadan kilo verme diye bir durum söz konusu değil. Çünkü insan vücudu, kilo verdiği zaman tüm bölgelerden vermeye programlı. Ancak yine de genetik faktörler, kilo alıp verirken önce hangi bölgenin incelip kalınlaşacağını belirleyebiliyor. Nitekim bazılarımız vücutlarındaki yağı karında depolarken, bazılarımız da bunun kalça ve basende yaşayabiliyor.

Basende biriken yağlardan kurtulmak çoğu kişi için çok zor olsa da basen eritme hareketleri ve doğru beslenmeyle bu işin üstesinden gelmek mümkün. 

Peki bölgesel zayıflamanın olmaması, ne kadar kilo verirsek verelim basenlerimizin aynı kalacağı anlamına mı geliyor? Tabi ki hayır. Bunun için kas kütlesini arttırıp, bu bölgede biriken yağlardan kurtulmamız gerekiyor. Bu ise doğru beslenme ve doğru egzersizlerle mümkün.

basen eritme
Doğru beslenme ve doğru egzersizleri birleştirdiğiniz bir program uygulayarak basenlerinizdeki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

Basenleri eritmek için doğru beslenme şekli nedir?

Öncelikle amacınız yağ yakmak olduğu için yağ alımınızı da sınırlandırmalısınız. Sadece sağlıklı yağlara yer verdiğiniz beslenmenizde, margarin ve trans yağa yer vermemeli, tereyağını da sınırlı oranda tüketmelisiniz. Karbonhidratların basenler için kilit rol oynadığını söyleyebiliriz. Rafine un ve şeker, özellikle kadınlarda doğrudan basen bölgesinde yağlanmaya neden oluyor. Makarna, beyaz pirinç gibi yiyecekleri beslenmenizden çıkarmanızda fayda var. Bir diğer yandan karbonhidratlarla bağlantılı bir konu olan lif alımı da çok önemli. Şöyle ki, beyaz un ve pirincin lif oranı çok düşükken; esmer pirinç, bulgur, tam buğday unu ve ürünleri, yulaf ezmesi gibi tahıllar hem yüksek lif oranına hem de kaliteli karbonhidrata sahipler. Dolayısıyla alacağınız karbonhidratları lif oranı yüksek bu gıdalardan sağlamalısınız.

Bir başka konu ise protein. Diyetinize eklediğiniz fazladan protein, tok tutma özelliği sayesinde dolaylı yoldan daha az yemenizi sağlar. Ayrıca alınan yağsız protein, vücutta yağ yakımını da hızlandırır. 2008 yılında American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayımlanan bir çalışma, diyetinde protein oranını yüksek tutan katılımcıların kilo verirken daha fazla yağsız kas kazandığını ortaya çıkardı. Dolayısıyla yağların fazlaca biriktiği üst bacak ve basenleri inceltirken yağsız protein tüketmek oldukça önem kazanıyor. Peki yağsız protein için en iyi kaynaklar neler? Bunları yumurta, derisi alınmış tavuk ve hindi eti (butlarda fazla yağ biriktiği için göğüs kısmı tercih edilebilir), mercimek ve nohut gibi baklagiller, yağsız kırmızı et, yağ oranı düşük süt ürünleri, balık, tofu ve diğer soya ürünleri, badem, ceviz ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişler olarak sıralayabiliriz.

İlginizi çekebilir: Yağ yakımını hızlandırmak için etkili besin ve yöntemler

Son olarak basenlerinizi inceltmek için doğru beslenmeyi hedefliyorsanız, öğünlerinizde mutlaka taze sebze ve meyvelere yer vermelisiniz. Genellikle düşük kalorili olan bu besinler 2011 yılında Obesity Facts isimli dergide yayımlanan bir araştırmaya göre, kilo kontrolüyle doğrudan bağlantılı. 400,000’den fazla kişinin yeme alışkanlıklarının incelendiği bu çalışmada araştırmacılar, daha fazla meyve-sebze tüketen katılımcıların fiziksel aktiviteden bağımsız bir şekilde daha sağlıklı kilolarda olduğu sonucuna ulaştı.

Basen eritme egzersizleri

Basenlerinizi inceltmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer konu hareketli bir yaşam tarzına sahip olmanız gerektiğidir. Çünkü şimdiye kadar yapılan araştırmalarda uzun süre oturan kişilerin kalça ve basenlerinde daha fazla yağlanma olduğu gözlemlendi. Eğer oturarak çalışan biriyseniz, mutlaka küçük molalar vererek kalkıp yürümeyi, hareket etmeyi, bazı esneme hareketlerini uygulamayı denemelisiniz. Böylelikle basen eritme hareketleri hayatınıza daha çok dahil olur ve sadece spor yaptığınız saatlerde değil her an basen eritme için çalışabilirsiniz.

Yürüyüş yapmak, aslında basen ve üst bacaklardaki fazla yağları yakmak için en iyi egzersizdir. Günde 4 kilometreye kadar yürüdüğünüz takdirde, bu bölgelerde gözle görülür değişiklikleri hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Eğer zaten her gün yürüyor, ancak bunun sonucunu pek görmüyorsanız, yürüdüğünüz mesafeyi ya da tempoyu arttırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca yazının ilk bölümünde de değindiğimiz gibi, egzersiz ve doğru beslenme bu konuda birbirini tamamlayan iki unsur. Yaptığınız yürüyüşlerin etkisini en iyi doğru beslendiğinizde görürsünüz.

İlginizi çekebilir: Yağlar kasa dönüşür mü?

Basen eritme hareketleri nelerdir?

Koşu, tempolu yürüyüş ve dağ yürüyüşü de, basen ve üst bacaklardaki kasları aktive eden egzersiz türleridir. Bunun dışında basen eritmek için özellikle yapmanız gereken bazı hareketlerin olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle squat ve lunge, basenleri inceltmek için en ideal hareketlerdir. Bu hareketleri en doğru şekilde nasıl yapacağınızı Melis Yengil’in Uplifers okuyucuları için özel olarak hazırladığı videoda görebilirsiniz:

Melis Yengil – #2şans🍀 3. Bölüm Egzersizleri / Squat ve Lunge Pulse Egzersizi

 

Kaynak:

foodnetwork.com

livestrong.com

thescienceofeating.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!