Başarılı ilişkilerin formülü: Kirpi ikilemi

Oldum olası ilişkilerimde çok yakınlığı tercih etmişimdir. Hele bir de güvenimi kazanmışsa, önüne ne var ne yok serer(dim). Tabii bu söylediğimi biraz daha açmam gerekirse; o kişiyle diğer insanlarla geçirdiğimden daha fazla zaman geçirir ve iç dünyama dair ne var ne yok paylaşırdım. Haliyle bir müddet sonra bu ilişkiler ya karşı tarafın ya da benim beklentilerimin karşılanamamasıyla son bulurdu.

Yıllar içinde ideal ilişkilerin merkezinde mesafe ve denge kavramlarıyla karşılaştım. Deneye yanıla kendi doğrumu bulurken sizlere de Alman Filozof Schopenhauer’ın insan ilişkilerine dair Kirpi Metaforu’ndan bahsetmek isterim. Soğuk bir kış günü bir araya gelen kirpiler, ısınmak için ne zaman çok yaklaşsalar oklarının birbirine battığını fark edip uzaklaşmak zorunda kalırlar. Her ne kadar ısınmak isteseler de, birbirlerine çok yakınken duydukları acı, onları birbirlerinden uzaklaştırır. Hem ısınma hem de bir araya gelme ihtiyacı onları çok ayrı tutamasa da bir arada da tutamaz. Ta ki birbirlerinin canını yakmayacak mesafeyi bulana kadar.

Biz de bu kirpiler gibi güvendiğimiz, sevdiğimiz ya da ihtiyaç duyduğumuz insanlara mesafeyi çoğu zaman ayarlayamayıp yara alabiliriz. Bu yaralar zaman zaman içimize kapanmamıza bile sebep olabilir. Oysa çözüm ne ilişki kurmamakta, ne de çok yakın olmakta. Hepimizin kendine ait özel alanına saygı duyup mesafe bırakmakta. Bu mesafe, beraberinde anlayış ve hoşgörüyle harmanlanınca karşımızdaki insanın çok yakınken bizi rahatsız eden davranışları, bu ilişki modelinde hem bize hem karşı tarafa alan tanıyacaktır. Bu da ilişkilerde çok yakınlaşmanın getirdiği yıpranmışlığı ortadan kaldıracaktır.

Peki bu mesafeyi ayarlamak için neye ihtiyacımız var? Kendi içsel gücümüze… Hiç kimseye ihtiyaç duymadan da o sıcaklığı içimizde yaratabilmeye… Kimseyi kendi oklarımızla yaralamamaya, ama kimseye de oklarıyla kendimizi yaralatma izni vermemeye… Kendimizi iç sesimizle önce kendimiz sevmeye… Bir nevi kendimizi onurlandırmaya… İHTİYACIMIZ VAR.

Tıpkı kirpiler gibi “ne seninle ne sensiz” dediğiniz insanlar varsa sizin de hayatınızda, kirpi ikilemi modeliyle artık hem uzun hem de sağlıklı ilişkiler kurabiliriz. Merkezinde kendimizin olduğu sevgi, saygı ve hoşgörünün hüküm sürdüğü mutlu günler.

İlginizi çekebilir: İlişkilerinizin kaderi elinizde: Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar bekleyemezsiniz

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam