Barın kapanma saati yaklaştıkça içerideki karşı cinsler neden daha çekici görünmeye başlar?

Herhangi bir şeyçok kısa bir süreliğine ve sınırlı sayıda bize sunulduğunda, normal şartlar altında hiç ilgimizi çekmemesine rağmen o şeye karşı ilginç bir istek duyarız.

İnsanlar Neden Bara Gider?
İnsanlar Neden Bara Gider?

Reklamlarda sürekli duyduğumuz ‘’kaçırmamak için acele edin’’ ya da ‘’çok kısa bir süre için, sınırlı sayıda’’ gibi söylemler de, hiç kimsenin kullanmadığı ya da ilgi göstermediğişeyleri satmak için kullanılan bir strateji.

Bir ürünün az sayıda kaldığında ya da sınırlı bir süre için erişime açıldığında rağbet görmesi yalnızca iş ve reklam dünyasında var olan bir olgu değil; partner seçimimizi ve ilişkilerimizi de etkileyen bir durum.

Bunun en güzel örneği, geçmiş yıllardan beri var olan ve bir çok kişi tarafından bilinen ‘barın kapanma zamanı etkisi’. Biraz daha açacak olursak, barın kapanma zamanı yaklaştığındaçevredeki bir çok kişinin gözümüze normalde olduğundan daha çekici görünmesi…

Çalışmayı yürüten araştırmacılarüniversite kampüsünün olduğu bir şehirde 3 farklı barı, akşam saatlerinde, 3 ayrı zaman diliminde ziyaret etti. Kadın ve erkek araştırmacılardan oluşançalışma grubu, kapanış saati 00:30 olan barda; saat 21:00’de, 22:30’da ve 00:00’da bardaki karşı cinsleri gözlemlediler. Bunu yaparken sarhoş olan katılımcılardan mümkün olabildiğince uzak durdular. Katılımcılardan bardaki karşı cinslerini 1 (en az çekici) ile 10 (en çokçekici) arasındaki bir skalada puanlamaları istendi.

Bu anketlerden alınan sonuçlara göre hem kadın hem de erkek katılımcılarınçekicilik algısının gecenin geç saatlerine doğru değiştiği ve geç saatlerde bardaki karşı cinsin daha çekici gelmeye başladığı gözlemlendi. Yani, yeni biriyle tanışma olasılığı azaldıkça ve seçenekler kısıtlı olmaya başladıkça, barda kalan karşı cinsler katılımcılara daha çekici görünmeye başladı.

Araştırmacılar her ne kadar sarhoş olmayan katılımcılardan bilgi toplamaya çalışsa da, çalışılan ortamın bar olması sonucunda, çıkan sonuçlarda alkolün de etkisi yadsınamaz. Fakat son zamanlarda aynı konuyla ilgili yapılançalışmalarçekicilik algısındaki bu değişimin yalnızca kandaki alkol miktarının artmasıyla açıklanamayacağı görüşünde.

Araştırma sonuçlarını etkileyebileceği düşünülen bir başka dış etken ise, geç saatlere kalan bireylerin genelde yalnız olan kişiler olmaları ve potansiyel olarak partner bulma isteği içinde barda bulunmaları.

Yapılan tüm bu araştırmalar her ne kadar bu mekanizmayı tam olarak açıklayamıyor olsa da, kaynakların yetersiz ve kısıtlı süreler için sunulmuş olmasıçekicilik algısınıönemli derecede etkileyen bir faktör.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!