Banyo dekorasyonu için tüyolar: Alan kazandıran 12 işlevsel fikir

Dekorasyon denince akıllara salon, yatak odası, çocuk odası gibi alanların gelmesi, evinizin diğer bölümleri için adeta bir haksızlık! Özellikle de banyo dekorasyonu dendiğinde, birçoğumuz günlerce süren tadilatları düşünüyoruz veya banyoları daha geniş ve ferah göstermenin imkansız olduğu fikrine kapılıyoruz. Oysa banyonuzu dekore etmenizi, alan kazanmanızı sağlayacak, banyodaki eşyalarınızı daha düzenli ve stil sahibi bir şekilde muhafaza etmenize imkan tanıyacak pek çok çözüm var. Tek yapmanız gereken banyonuzun özelliklerini ve ihtiyaçlarınızı tespit edip, kendinize en uygun olan seçenekleri değerlendirmek. İşte banyonuzda alan kazanmanızı sağlayacak, işlevsel dekorasyon fikirleri…

1. Küvet seçerken şekline önem verin.

Banyonuz için seçeceğiniz küvetin şekli, alan kazanmanız açısından çok önemlidir. Oval formlu bir küvet tercih ederek, kenarlarda kalan boş alanlar sayesinde banyonuzu daha geniş gösterebilirsiniz. Son dönemde modern çizgilere sahip, oval formlu pek çok küvet alternatifi bulabilirsiniz.

2. Cam malzemeleri akıllıca kullanın.

Cam malzemeler, banyonuzu daha geniş ve ferah göstermenize yardımcı olur. Özellikle duşakabin kapaklarını cam tercih ederek ufacık bir alanı bile daha geniş gösterebilirsiniz. Duşakabinin içindeki duvar malzemesiyle, banyonun geri kalanındaki duvar malzemesi aynı olursa, bu da banyonuzun daha geniş görünmesine yardımcı olur.

3. Ufak boya hileleri yapın.

Banyonuzu boyarken yapacağınız ufak hileler sayesinde, daha yüksek tavanlı ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Boyacınıza danışarak veya duvarda üçgen formlu bir desen oluşturarak daha geniş ve ferah bir banyoya sahip olabilirsiniz.

4. Duvara sabitlenen eşyalar tercih edin.

Banyodaki eşyalarınızı seçerken duvara sabitlenebilen tercihler yaparak hem alandan tasarruf eder hem de işlevsel bir seçim yapmış olursunuz. Lavabo altındaki dolapları, rafları, lavabo üstü dolapları, havlulukları duvara sabitleyerek ortalıkta fazlalık eşya bırakmadan düzenli ve ferah bir banyoya kavuşabilirsiniz.

5. Ufak bir sehpa veya tabure koyun.

Banyonuzdaki bazı eşyalara yer bulamıyor olabilirsiniz. Ufak bir tabure veya sehpa çok işinize yarayabilir. Hem şık hem de işlevsel bir hale dönüşebilir.

6. Raflarla yeni saklama alanı elde edin.

Küçük bir banyonuz varsa ve bazı şeyleri nereye koyacağınızı bilemiyorsanız raf asmak çok işinizi görebilir. Banyonuzun renklerine uygun olarak asacağınız raflara havlularınızı, kozmetik malzemelerinizi yerleştirebilirsiniz.

7. Ayna etkisinden faydalanın.

Küçük alanları daha büyük göstermenin en kolay ve etkili yolu, ayna kullanmaktır. Eğer banyonuz küçükse, biraz daha ayna ekleyerek daha büyük ve ferah bir alan yaratabilirsiniz. Üstelik banyodaki ayna, hiçbir zaman fazlalık gibi durmaz.

8. Duvar ve zemin uyumuna dikkat edin.

Eğer banyonuzu daha geniş göstermek istiyorsanız, duvar ve zemin arasındaki uyumu göz önünde bulundurmalısınız. Duvar ve zeminde aynı malzemeyi kullanarak daha geniş görünen bir alan elde edebilirsiniz. Tek bir duvarı farklılaştırarak, banyonuza stil katabilirsiniz.

9. Ufak eşyalar tercih edin.

Büyük ve hantal eşyalar, ufak bir alanı daha da ufak ve sıkışık gösterir. Eğer banyonuz ufaksa, banyo ürünleri alırken ufak şeyler tercih etmelisiniz. Ufak askılıklar, ufak bir banyo dolabı, ufak bir havluluk banyonuzu daha sade ve ferah gösterir.

10. Duvarın iki yarısını ayrı değerlendirin.

Banyonuzun daha yüksek tavanlı ve geniş görünmesini istiyorsanız, banyo duvarlarınızı belli bir yüksekliğe kadar farklı, kalanını farklı şekilde dekore edebilirsiniz. Özellikle çatı katında banyonuz varsa, alçak tavanlı alanlar için harika bir çözüm.

11. Çekmece ve dolap içlerini kişiselleştirin.

Çekmece ve dolap düzeni herkesin farklı olabilir. Kendi ihtiyaçlarınıza göre dolap içlerindeki yüksekliği düzenleyebilir, çekme içlerine özel düzenleyicilerle hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Çekmece ve dolaplarınız ne kadar düzenli olursa, o kadar fazla eşya muhafaza edebilirsiniz. Bu da banyonuzdaki dağınıklığı azaltır ve daha geniş görünmesine yardımcı olur.

12. Küçük eşyalar için yaratıcı çözümler düşünün.

Kremler, saç tokaları, makaslar, makyaj aletleri derken banyoda birden fazla ufak tefek eşya bulunur. ufak bir banyonuz ve ufak bir banyo dolabınız varsa bu eşyaları muhafaza etmek için bazen yaratıcı çözümler düşünmelisiniz. Örneğin banyo dolabının kapağına yerleştireceğiniz kağıt mıknatıs sayesinde ufak metal eşyaları burada muhafaza edebilirsiniz. Saç tokaları için ufak kutular veya keseler yapıp, onların içinde saklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bahar temizliği zamanı: Evinizi temizlemek ve düzenlemek için pratik ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!