Balerin adımlarıyla yaza doğru

alaz-balikli-balerin-modasi

Balerin adımlarıyla yaza doğru

Nihayet havalar güzelleşiyor. Belki Öart kapıdan baktıracak ama çok uzun süreceğini sanmam. İçimde bir yaz sezonu heyecanı. Bana göre bu yazın en belirleyici ve kolay uygulanabilen trendlerinden biri Miu Miu’nun 2016 sonbaharında hayatımıza soktuğu balerin ayakkabıları. Miu Miu’dan sonra Zara, H&M gibi birçok marka bu ayakkabıların yaz sezonu için benzerini çıkardı. Dolayısıyla trend sokaklara hakim oldu, doldu taştı. Daha da çok görülecek gibi duruyor.

alaz-balikli-balerin

Miu Miu balerin ayakkabıları deri, zımba ve pötikarelerle biraz rocker bir tarzda. Böyle olması da ayakkabıların birçok kıyafetle uyumlu olmasını sağlıyor.

Sezonun bale sahnesinden sokaklara inmiş gibi görünmesinin tek nedeni tabi ki pisi-pisi benzeri ayakkabılar değil. Bu yaz sezonunda tül elbiseler var. Karpuz kollu tül bluzler, pudra rengi dizaltı tül etekler var.Romantizm doruklara çıksın diye ip askılı dantel elbiseler, sahne ışıkları sokaklarda parlasın diye payetli tshirtler, payet detaylı montlar, parkalar var. Ayrıca Chloe’yle hayatımıza giren oversized fırfırlı şifon elbiseler de sezonun romantizmine romantizm katıyor.

ballet7

Sezonun  ‘Kuğu Gölü’ havasına uyum sağlamak için:

2017 yaz sezonunu klasik bir eserle eşleştirecek olsaydım, bu ‘Black swan’ olurdu. Çünkü  2017 ilkbahar/yaz sezonu hem pastel, hem gotik. Tüllerin yumuşaklığı ,deri kemerlerle, metal zımbalarla birleşiyor. Balerin ayakkabıları yırtık jean ve deri biker ceketlerle giyiliyor. Tül elbisenizi babetle giymek en basiti. Farklı tarzları karıştırın. Bağcıklı babetinizi denim bir şort ve baskılı bir t-shirtle giymeyi deneyin. Havalar daha ısınmadan üstünüze denim veya deri bir ceket alın. Tül elbisenizi Dr.Martens tarzı botlarla giyip farklılaşabilirsiniz. Payeti mini bir elbisede değil, yırtık bir pantolonda kullanmayı deneyin. Unutmayın sahne sizin oyun alanınız, dans pistiniz ve siz ne kadar oynamak isterseniz o kadar özgürsünüz.

alaz-balikli

Haftanın notu:

Viyana’da yaşadığım zamanlardan beri H&M en favori alışveriş noktalarımdan biridir. Bu hafta H&M‘in yeni bir uygulamasıyla karşılaştım. İki hafta önce H&M’den aldığım bir sweatshirt tüylendi ve özellikle baskı kısmı giyilemeyecek kadar kötü oldu. Ürünü iade etmek istediğimde İzmir Mavibahçe H&M mağaza müdürü , ürünü çamaşır makinesinde yıkadığımız için iade alamayacaklarını belirtti. Mağazanın içindeki tekstil ürünlerinin kot pantolonlardan, basic t-shirtlere %95’inin içine elde yıkanmasını belirten bir ibare koymuşlar, yani H&M kusurlu ürünlerini iade almamak için önce elde yıkayıp yıkamadığınızı soruyor; yıkadıysanız ürün kusurlu da olsa iade almıyor. Bu yazı bir şekilde H&M Türkiye’ye ulaşırsa, cevap hakkı saklıdır. Sizin tarafınızdan yapılacak açıklamayı da önümüzdeki hafta burada yayınlarım. Fakat bu durumda ya H&M’den alışveriş yapmamalıyız, ya da aldığımız bütün ürünleri elde yıkamalıyız.

Alaz Balıklı
İzmirli. Bornova Anadolu Lisesi, Viyana Teknik Üniversitesi mezunu. Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra Türkiye'ye dönerek 2 yıl boyunca çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı. 2015 yılının sonuna ... Devam