Bağışıklık sisteminize yardımcı olmak çok kolay: Yürüyün

Havalar soğumaya başladıkça soğuk algınlığıyla karşılaşan kişilerin sayısı da artıyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için iyi beslenme çok önemli. Ama egzersizin önemini de unutmamak gerekiyor. Sadece yürüyüş bile bağışıklık sisteminizi destekleyerek hasta olma ihtimalinizi azaltabiliyor. Çalışmalar her gün yürüyen insanların, soğuk algınlığı riskinin hareketsiz insanlara oranla %25 daha az olduğunu söylüyor.

Yürümek, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olarak daha mutlu olmanızı sağlar. Yapılan çalışmalar depresyon geçiren kişilerin haftada dört gün 30 dakika yürümelerinin, ruh hallerini geliştirdiğini gösteriyor. Yürüyüşün tek faydası elbette bunlar değil. Yürüyüşlerinize bir de ağırlık eklerseniz kemik erimesi için de önlem almış olursunuz.

Yürüyüş açken mi daha faydalı, tokken mi?

Eğer insülin veya açlığa farklı bir hassasiyetiniz yoksa sabahları aç karnına yapılan yürüyüşlerle daha fazla yağ yakımı sağlayabilirsiniz. Çünkü sabahın erken saatlerinde yağlar kanımızda daha küçük parçacıklar, yani yağ asidi şeklinde kullanıma hazır bir şekilde bulunur. Gün içinde farklı saatlerde yürüyüş yapılacak ise, aç karnına değil, hafif bir öğünden 1 saat sonra yapılmalıdır.

Yürüyüş yaparak kilo verilir mi?

Evet, sadece yürüyüş yaparak da kilo verebilirsiniz. Yağ yakma nabzına ulaştığınız her türlü egzersizle kilo kaybı konusunda avantaj sağlayabilirsiniz. Yapılan bir çalışma haftada minimum dört saat yürüyen insanların yaşları ilerledikçe hareket etmeyenlere göre ortalama 4,5 kilo daha az kilo aldığını gösteriyor. Pittsburgh Üniversitesi’nde bilim insanlarının son zamanlarda yaptığı bir araştırmaya göre, günde 30-60 dakika tempolu yürüyen aşırı kilolu bireyler, diğer hiçbir yaşam tarzı alışkanlığını değiştirmedikleri halde, kilo kaybettiler.

Üstelik bu egzersiz özel bir salon veya üyelik de gerektirmez. Yapmanız gereken tek şey spor ayakkabılarınızı giymek ve dışarı çıkıp yürümek. Bedava, keyifli ve zaten günlük hayatın bir parçası. Yapmanız gereken tekniğinizi düzeltmek, daha hızlı, daha uzun yürümek ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmek.

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam