Bağışa koşuyoruz: Yardımseverlik koşularını destekleyen platformlar

Uzun zamandır ülkemizde de “charity run”, yani yardımseverlik koşuları ve yarışlarda bağış toplama amaçlı koşanlar var. Bunu en ilk olarak ve en yaygın şekilde yapanların başını Adım Adım grubunun çekmesiyle beraber, onların dışında bireysel ve kolektif pek çok hareket mevcut.

Ekran Resmi 2014-11-11 10.40.22

Bu hareketlerden kurucularından olduğum İstanbul Koşu Kuvvetleri (İKK) ve onu oluşturanların 16 Kasım Pazar günü 36.sı gerçekleşecek olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda birçok STK ve vakfa maddi katkı sağlamak için koşacak olmalarından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle hem ilk defa tam maraton, yani dile kolay 42,195 km koşacak olan, hem de bunu ellerinde 3 top çevirerek yapacak olan Levent Denizci’den bahsetmeliyim (ayrıca bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de bu ikisini bir arada yapacak olan da ilk o). Levent bir süredir katıldığı yarışlarda çocukluğundan beri ilgilendiği jonglörlük becerisini kullanmaktaydı, fakat bu sene ilk defa Tohum Otizm Vakfı adına yardım toplamak üzere tam maratonda ellerinde 3 top çevirecek (yani maraton esnasında böyle bir görüntüyle karşılaşırsanız bilin ki bu yetenekli, iyi kalpli ve alçakgönüllü insan Levent; ve en azından 4 saat sürmesini beklediği bu koşuda onunla beraber koşarak, onun ihtiyacı olan su ve besin takviyelerini alması konusunda yardımcı olacak olan bir o kadar iyi kalpli insan ise Mert Akdeniz).

Levent Denizci
Levent Denizci

Herkesin destek olma nedenleri farklı olmakla beraber, şahsen otizmin ismini çokça duymamıza rağmen, otizmli çocukların ve yetişkinlerin “normal” varsaydığımız sosyal hayata dahil olmalarındaki zorluk nedeniyle aslında toplumun algısından çok uzakta kalan bir sorun olduğunu düşünüyorum. Otizm “doğuştan gelen ve yaşamın ilk 3 yılında iletişim problemleri ile kendini gösteren bir gelişim bozukluğu. Nedeni halen bulunamayan otizmin tek tedavisi erken tanı ve yoğun özel eğitim.” Tohum Otizm Vakfı’nın verdiği bilgilere göre, doğan her 88 çocuktan 1’i otizmli olarak dünyaya gelmekte.

Long Distance Joggler Levent 

Levent “Kaptan” haricinde İKK’dan Otizmli çocukların eğitim bursuna katkıda bulunmak için yarışa katılanların arasından Mert Akdeniz maraton, Pınar Mumcu, Serkan Cankurt, Selçuk Karpuz, Sema Ece Toker, Buğra Altundal ve bendeniz 15km koşacağız.

Ayrıca İKK’dan farklı STK ve vakıflar için koşacak olanlar da var: Aslı Ersoy Koruncuk Vakfı, Elif Üngör Anne ve Çocuk Eğitim Vakfı, Güneş Atilla İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği ve İKK kurucularından Rüya Baraz Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nı (TEGV) desteklemeyi seçtiler.

İKK’nın bağış toplayan koşucularıyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz Instagram’dan #ikkdostları ve #istanbulkosukuvvetleri hashtag’lerine bakabilirsiniz.

Özel olarak bahsetmek istediğim bir diğer ilham verici hareket ise son 10 yıldır Japonya’da yaşayan ve 2013 yılında sağlığına kavuşmak için spora ve koşuya başlayan Engin Yenidünya’nın Osaka’da ilk maratonunu TEGV ve Adım Adım işbirliği ile “Benim Adım Türkiye” kampanyası için koşmuş olması. 26 Ekim’de koştuğu ve “Hayatımın en zor mücadelesi” diye bahsettiği Osaka maratonu ile Engin vesilesiyle ilköğretim çağındaki çocukların mutlu bir çocukluk geçirmeleri ve geleceğe donanımlı hazırlanmaları için eğitim desteğine katkıda bulunmak isterseniz TEGV’nin sitesinden bağışta bulunabilirsiniz. Ayrıca Engin’in hikayesini daha yakından takip etmek isteyenler içın Instagram hashtag’leri şöyle: #adimadimjaponya ve #andirunandirun.

İşte #andirunandirun
İşte #andirunandirun

Haydi siz de destek vermek istediğiniz bir amaç ve koşucu seçin ve küçük-büyük demeden gönlünüze ve bütçenize uygun bir miktarı direk olarak tercih ettiğiniz vakfın banka hesabına gönderin!

Çok çok önemli not: Banka transferi esnasında açıklama kısmına adına bağış yaptığınız kişinin adını ve kendi adınızı eklemeyi unutmayın!

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Gözde Mimiko Türkkan Sanatçı & Sporcu
Gözde Mimiko Türkkan, fotoğraf, sanatçı kitabı, video gibi çeşitli medyumları kullanarak toplumsal olarak inşa edilmiş kimlikler ve cinsiyet rolleri üzerine çalışmalar üretir. Eserleri, 2010’da ... Devam