Bağırsaklarınıza iyi bakmak için: Posalı (lifli) beslenmenin 5 faydası

Sağlık açısından önemli olan ve çeşitli faydaları olan posa (lif) doğanın bize sunduğu çok önemli bir nimettir. Birçok besinde bulunmasına karşın belli başlı gıdalarda daha fazla bulunur. Bu gıdalar şunlardır; meyveler, sebzeler, kuru meyveler, kurubaklagiller, tam tahıllı gıdalar, yulaf, ceviz, badem, fındık, kepekli ürünler ve bulgur.

Günlük alınması gereken posa miktarı 25-30 gram’dır. Günlük alınan posa miktarını doğru bir şekilde hesaplamak zordur. Ancak yukarıda belirtilen gıdaları düzenli olarak tüketiyorsanız, günlük almanız gereken posayı yaklaşık olarak alıyorsunuzdur.

Günlük alınması gereken posa miktarı 25-30 gram’dır.
 1. Uzun süre tok tutar

Sindirimi uzun sürdüğü için uzun süre tok tutar ve çabuk acıkmayı önler. Bu sayede; kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olurlar.

2. Kan şekerinin dalgalanmasını önler

Kan şekerinin ani yükselmesine ve düşmesine engel olmaları sayesinde şeker hastalığına yakalanma riskini azaltırlar. Aynı zamanda; şeker hastalarının beslenmelerinde çok önemli bir yere sahiptirler.

3. Kabızlığı önler

Bağırsakların daha çok çalışmasını sağlayarak, düzenli olarak tuvalete çıkılmasına yardımcı olurlar.

4. Kötü kolesterolü düşürür

LDL olarak bilinen kötü kolesterolü düşürür. Bu sayede, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

5. Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır

“İşleyen demir pas tutmaz” sözünde de belirtildiği gibi; düzenli çalışan bir bağırsağın, çalışmayana oranla kansere yakalanma riski daha düşüktür.

 

İlginizi çekebilir: Doğal savaşçılar: Antioksidan kaynağı olan 8 besin grubu

Ali Yoylu Diyetisyen
2015 yılında İzmir Şifa Üniversitesi’nden mezun oldu. Türkiye Yelken Federasyonu, Türkiye Güreş Federasyonu’nda(serbest güreş milli takımında) sporcu diyetisyeni olarak staj yaptı. Bunların dışında çeşitli ... Devam