Bağırsak temizliği için ev yapımı bir iksir: Zencefil, limon, elma

Günümüzde birçok insan, kronik kabızlık, irritabl bağırsak sendromu, sızdıran bağırsak ve sindirim sistemi ile ilgili diğer konulardan muzdariptir. Bağırsaklarda oluşan problemi ortadan kaldırmak önemli olduğundan, sorunsuz çalışmasını sağlamanız çok önemlidir.

Neyse ki, ev yapımı bağırsak temizliği gibi vücuttaki toksinler ve sindirim sorunları ile ilgili rahatsızlıkları gidermek için yapabileceğiniz şeyler de var. Kolon temizliğinin neden önemli olduğu ile ilgili ayrıntıları paylaştım, ancak harika olan şey, bu konuda bir doktora görünmenize gerek olmaması ve kendi kolon temizleyicinizi evde yapabilecek olmanızdır.

Ev yapımı bir kolon temizliği, vücudunuzdaki rahatsızlığa katkıda bulunabilecek toksinlerin bir kısmını temizlemenize yardımcı olabilir ve ayrıca kabızlıktan kurtulmanızı sağlar. Sadece evden ayrılma gereği duymadığınız bir gün planlayın; böylece detoks ve iç temizlik işlemine rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Elma, deniz tuzu, zencefil ve limon 

Haydi, bu harika ev yapımı kolon temizleyicisini yapmaya başlayalım.

  • Öncelikle uzun bir su bardağı ve bir de kaşık gerekiyor.
  • Başlamak için 1 bardak suyu tencereye koyun.
  • Suyu ısıtmanız yeterli olacaktır, kaynatmak zorunda değilsiniz.
  • Isındığında, bardağa dökün.
  • Sonra, deniz tuzunu, yani kaya tuzunu da ekleyin ve karıştırın.
  • Deniz tuzu toksinlerin ve atıkların vücuttan atılmasına ve nihayetinde sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.
  • Şimdi elma suyu, zencefil ve taze limon suyunu ekleyip karıştırın. 

Günde bir elmanın doktoru neden uzak tuttuğunu düşünüyorsunuz? Belki de sadece kolona özgü değildir, ancak beslenme açısından zengin elma gibi tüm yiyeceklerin iyi bir sindirim sağlığı sağladığı ve sağlıklı bir kolon için vazgeçilmez olduğu aşikardır. Aslında, yapılan bir çalışma, günde bir elma yiyenlerin doktora daha az gittiğini ve daha az reçeteli ilaç kullandığını göstermektedir. Zencefil harika bir temizleyicidir çünkü kolonu uyarırken, aynı zamanda şişkinliği azaltır, atık ve zararlı toksinlerden arındırır. Ve harikulade limonu da unutmayalım! Limon suyu sindirime, detoksifikasyona yardımcı olur ve C vitamini bakımından oldukça zengindir, bu da harika bir antioksidan olduğunu gösterir. Bu yüzden etkili bir sindirim sisteminde ve bağırsakların arındırılmasında önemli bir rol oynar.

Bu karışımı sabahları aç karnına için. Daha sonra bu karışımı hafif bir öğle yemeğinden (tercihen buğulanmış sebze ve pişmiş somon) hemen önce ve öğleden sonra tekrar yapın. Gün boyunca en az 6–8 bardak oda sıcaklığında su için. Akşam 17.00’den sonra sıvı tüketimini azaltmak iyi olabilir. Böylece gece tuvalete gitmek zorunda kalmadan uyuyabilirsiniz.

Bu tip kolon temizliğinin yapılması herhangi bir problem yaratmamaktadır. Ancak, hamileliğiniz, bir hastalığınız, alerjiniz varsa veya herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışmanız her zaman iyidir. Sızıntılı yani geçirgen bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ancak gerçekte daha fazlasını etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve vücutta otoimmun hastalıklar başta olmak üzere birçok sorunun temel sebebidir.

İlginizi çekebilir: Bağırsak bakterileri kilo verme performansını etkiler mi?

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam