Ayurveda beden tipleri: Toprak ve su elementleriyle “Kapha”

Ayurvedik beden tiplerini ele aldığımız bu yazı serisinde bu hafta Kapha ile karşınızdayım. Öz kütlesi yüksek iki element; toprak ve su birleşerek yeni bir beden tipi oluştururlar: Kapha!

Fakat bu iki element birleştikleri zaman, toprak elementinin öz kütlesinin yani ağırlığının ve yoğunluğunun yüksek olmasından dolayı, su toprağın içinde kendini yok eder. Suyun hareketli, akışkan ve yumuşak özellikleri, toprağın sert, yoğun, ağır, yağlı ve durağan özelliklerine teslim olarak sakin, sabırlı ve köklenmeye en müsait beden tipini yani Kapha’yı oluşturur.

Toprak ve su… Bu iki element birleştikleri zaman, toprak elementinin öz kütlesinin yani ağırlığının ve yoğunluğunun yüksek olmasından dolayı, su toprağın içinde kendini yok eder.

Kapha, bedeninizdeki koyu ve yağlı olan sıvı maddelerin yönetiminden sorumludur. Ana organı midedeki mukus tabakası, omurilik ve eklem sıvısı, tükürük, yağ ve lenfler Kapha tarafından yönetilir. Bu sıvılar cildimizi nemlendirir, yaralarımızın iyileşmesine yardımcı olur, bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar. Kapha beden tipindekilerin bu sıvılardan dolayı güçlü bir yapıları, iri ve sağlam kemikleri vardır.

Yavaşlık, durağanlık hayatlarını yöneten iki önemli özellikleridir, olaylar karşısında serinkanlı, sabırlı ve hoşgörülüdürler. ‘Köklenmek’ onlar için yapılacak en iyi tanımdır. Güvenli, durağan bir hayatı severler. Ev hayatı onlar için biçilmiş kaftandır. Uykuları derindir, sakin, romantik rüyalar görürler. Geç uyanır, kendilerini en sevdikleri koltuğa bırakarak evde yapacakları aktivitelerle tüm günü hatta tüm zamanlarını geçirebilirler. Risk almayı sevmezler, değişim gereken şeylerde uzun zaman düşünür, sonra karar verirler. Sakin, öz, anlaşılır konuşmalarından dolayı harika bir hikaye anlatıcısı olabilirler.

Yavaş öğrenir ama neredeyse asla unutmazlar. “İntikam soğuk yenen bir aştır” Kapha’lar için söylenmiş bile olabilir. Eğer bir Kapha’yı üzecek, ona zarar verecek bir şey yaptıysanız karşılığını vermek için yıllarca uygun zamanı kollayabilirler.

Kapha beden tipi özellikle tatlıya düşkündür ancak sebze ağırlıklı beslenip bu durumu dengelemesi gereklidir.

Hareketleri ve metabolizmaları yavaştır, yağlı oldukları için kilo almaya meyillidirler. Yemeklerle özellikle tatlılarla aralarında derin bir bağ vardır. Öğün atlayabilen yapıda olmalarına karşın yemek yemeyi sevdikleri için öğün atlamaktan hoşlanmazlar. Bedenleri ödem yapmaya ve yağ dokusu oluşturmaya meyillidir. Bu nedenle tatlı ve abur cubur sevseler bile uzak durmaları, daha yeşillik ağırlıklı beslenmeleri gerekir. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri, dondurma da hızlıca dengelerini bozabilir. Sıcak, hafif yiyecekler kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır.

Kapha’lar dengeli oldukları zaman sevgi dolu, neşeli, uyumlu ve hoşgörülüdürler. Ama dengeleri bozulursa; çok kolay depresyona girip, kendilerini yatağa ya da koltuğa zincirler, ne kadar abur cubur ve tatlı varsa yemeye yönelirler. Böyle zamanlarda; kardiyo egzersizleri, sauna ve buhar banyosu çok iyi gelir, üzerine bir de kan akışını hızlandıracak güzel bir zencefil, tarçın çayı içerlerse bu tatlı ihtiyaçlarını giderirken, rehavet hallerinden çıkmalarına da yardımcı olur. Dengesizlikleri; bağımlılık, sahiplenme ve açgözlülük de yaratabilir. Bundan dolayı biriktirme özellikleri baskın duruma gelebilir. Kapha’ların evlerinde ilkokul yıllarından kalan dergilere ve ilk cep telefonlarına rastlayabilirsiniz. Özellikle Pitta’lar ya da Vata Pitta’lar dengeleri bozulduğu zaman Kapha’nın sakinliğine, soğukkanlılığına ihtiyaç duyarlar.

Hangi beden tipinden olursak olalım, tüm beden tiplerine sahibiz ve onların dengeleyici özelliklerine ihtiyaç duyarız. Bu nedenle tüm beden tiplerini bilmemiz önemli rol oynar. Kapha’mız yükseldiğinde depresyona girdiysek abur cubur ve tatlı yeriz. Bu durumda Kapha’mız daha da yükselir. Dengeye getirmek için zencefilli tarçınlı çay içeriz, Pitta’mız yükselir. Pitta’yı dengeye getirmek için dondurma yeriz ve en baştaki noktadaya geri döneriz. “Bu ne yaman çelişki” demeyin, hayat hep denge. Denge de doğru zamanda doğru şeyi yapmak üzerine kurulu değil mi? Ama tüm bunların ötesinde “neyi?”, “ne zaman?” yapmanız gerektiğini anlayacağınız farkındalığınız olsun yeter. İlk adım her zaman farkında olmakla başlar.

Haftaya Vata Pitta Kapha beden tipinin özelliklerinde buluşuncaya kadar, dengede ve mutlu kalın.

 

İlginizi çekebilir: Ayurveda’ya göre beden tipiniz ve bilmeniz gereken özellikleriniz

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.

 

Müge Murat Ayurveda Beden Terapi
Tüm hikâye her beyaz yakalı gibi “İstanbul’dan gitmek istiyorum” ile başladı. Nereye giderimden önce “gitsem ne yaparım?” endişesi ile etrafı dinlemeye ve araştırmaya başladım. ... Devam