Avrupa’da görmeniz gereken en etkileyici Noel pazarları

Avrupa’ya gitmek için en doğru zaman ne zaman diye sorarsanız, kesinlikle Noel zamanı derim. Noel pazarları, sıcak şaraplar, tarçınlı zencefilli Noel kurabiyeleri, küçük hediyeler…. İşte ben bu Noel ritüellerine bayılıyorum. Eğer siz de benim gibiyseniz ve  ‘Noel pazarlarından hangilerini görmem gerek?’ diye düşünüyorsanız, mutlaka bu yazıyı okumalısınız:

Strasbourg

Strasbourg Noel Pazarı

Fransa’nın en eski Noel pazarı olarak bilinen Strasbourg Noel pazarı, her yıl bir çok kişi tarafından merakla bekleniyor. ‘Noel’in başkenti’ sloganını kullanarak konserler, yardımlaşmalar, sergiler vb. bir çok etkinlik yapıyorlar. Ayrıca her Noel pazarında olmayan, Alsace bölgesine özel “Bredele d’Alsace” kurabiyesi ve tabi ki sıcak şarap mutlaka denenmeli! (Strasbourg Noel pazarı tarihleri: 25 Kasım 2016-31 Aralık 2016)

Prag

Prag Noel Pazarı

Prag’da 2 önemli Noel pazarı bulunmakta: Stare Mesto’daki yani Eski Şehir’deki Noel pazarı ve Wenceslas Meydanı’ndaki Noel pazarı. Benim favorimse Eski Şehir’de bulunan pazar. Her zamanki gibi sıcak şarap, sosisli sandviçler, şekerler ve oraya özgü bir tatlı olan “Trdelnik” denenmesi gereken lezzetlerden. Ayrıca diğer şehirlerden farklı olarak, cam objeler de hediyelikler arasında yer alıyor.

(Prag Noel pazarlarının tarihleri: 26 Kasım 2016 – 6 Ocak 2017)

Köln

Köln Noel pazarı

Köln Katedrali’nin ihtişamlı gölgesinde kurulan bu pazar, Noel ruhunu yaşamak için gidilmesi gereken yerlerden. Özellikle o güzel el yapımı hediyelikleri ve dekoratif objeleri görünce kendinizi bu ruha kaptıracaksınız.

(Köln Noel pazarı tarihleri: 21 Kasım 2016 – 23 Aralık 2016)

Viyana

Viyana noel pazarı

Viyana’da birçok Noel pazarı olmasına rağmen; en güzel, en büyük ve en bilinen pazar Rathausplatz’daki. Atlı karıncalar, buz pistleri, hediyelik eşyaların satıldığı alanlar, ‘Glühwein’ yani sıcak şarap , sosisli sandviçler, tarçınlı Noel kurabiyeleri ve kocaman Bretzel’ler (kıvrık çubuk kraker)!  (Viyana Noel pazarı tarihleri: 11 Kasım 2016-26 Aralık 2016)

Paris

Paris noel pazarı

Champs Elysées’deki ve La Defense’deki pazarlar en ünlüleri; ama tabiki Champs Elysées diyince akan sular duruyor. Sıcak şarap artık bir klasik olsa da burada krep, waffle, peynir ve çikolata da denenmesi ve alınması gereken lezzetlerden. Paris’i Noel zamanı görmediyseniz mutlaka bir de Noel zamanı görmelisiniz.

(Paris Noel pazarı tarihleri: 11 Kasım 2016-2 Ocak 2017)

Kopenhag

Kopenhag-Tivoli

Kopenhag’daki Noel pazarı, her sene ünlü Tivoli Eğlence Parkı’nda kuruluyor. Zaten normal zamanda da ihtişamlı bir park olan Tivoli, Noel zamanı ekstra ihtişamlı oluyor. Buradaki bir ritüel elbette yine sıcak şarap yani “Glögg”, yanında da “Aebleskiver” yani sıcak elma dilimleri.

(Kopenhag Noel pazarı tarihleri: 19 Kasım 2016-31 Aralık 2016)

Brüksel

Brüksel

Brüksel dendi mi akla hemen bira, waffle, midye ve çikolata geliyor. İşte Brüksel’deki Noel pazarında da deneyebileceğiniz lezzetler bunlar. Ayrıca “Klaasjest” adındaki bol çikolatalı kek ve “Speculoos” adındaki zencefilli ekmekler de bu pazarda deneyebileceğiniz lezzetler arasında. Noel pazarı nerede diye soracak olursanız; Brüksel’in ünlü meydanı Grand Place’da. (Brüksel Noel pazarı tarihleri: 25 Kasım 2016-1 Ocak 2017)

Cansın Arda
İzmirli olup bir türlü buradan ayrılamayan bir Endüstri Mühendisi adayı. Yıllarca 'Mimar olacağım ben' diye ortalıkta gezindikten sonra, son dakika karar değiştirerek ve çok ... Devam