Atölyeden el yapımı aksesuarlar: Umi’s Atelier

Zarif ve klasik tasarımlarda olağandan sıkılanlar için yaratılmış bir marka adeta Umi’s Atelier. Mimar Esra Pamukçu ve Mühendis Sezin Eryılmaz’a,  yarattıkları tasarımların ilhamını siz değerli Uplifers okuyucuları için sorduk.

shopthedesign metin içi Collage

Kimdir Umi’s Atelier ? İksiri nerede saklıdır?

Umi’s Atelier yeni bir marka gibi görünse de Mimar Esra Pamukçu ve Mühendis Sezin Eryılmaz’ın uzun süredir kurdukları kendi işlerini, yürütme yolunda öğrendikleri tüm inceliklerin sonucu yaratılan bir markadır.

Umi Japonca’da deniz anlamına geliyor.  Atölye ise bizim olmazsa olmazımız. Kapalıçarşı atölyeleri tam bir okul. Bu markayla, bu okula olan saygımızı gösterdik.

İksirimiz ise çalışmak ve daha çok çalışmak! Elimizin yanması, çizilmesi gözlerimizin yorulması ilhamımızın bizi terk etmesi gibi şeylerin engel olmasına izin vermeden daha çok çalışmak bizim yolculuğumuz. Kapalı Çarşı’nın bir kapısından diğer kapısına gidene kadar çalışan insanlara bir bakın, hep koşturmaca içindedir. Sanırım bu ruh bize bir parça hediye etti. Biz sevdiğimiz ve bizi mutlu eden işi yaptığımız için yorgunluk hissetmeden bu çarşının içinde koşan insanlardan biriyiz sadece.

takı metiniçi

Neden üretmeyi seçtiniz?

Biz bu markayı kurarken önce şunu keşfettik: Bir tasarım yapılıyorsa mutfağına girmeden, eliniz değmeden asla gerçek bir tasarımcı olamazsınız. Şöyle düşünün; bir aşçı yapmak istediği yemeğin resmini gösteriyor ve yapacak insanlara o yemeğin lezzetinin nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Renginden, duruşundan sadece bahsediyor, konuşuyor. Sizce bu aşçı başarılı olabilir mi? Ya da çıkan yemek aşçının başarısı mıdır? Evet takı tasarımında her işi siz yapamazsınız, bu bir gerçek. Kalıp dökemez ya da kaplama yapamazsınız. Ancak başrol oynayabilirsiniz. Biz bu serüvende dublör kullanmadan başrol oynamayı tercih ettik.

shop the design metiniçi

İyi bir gün sizin için nasıl başlar? En büyük motivasyon kaynağınız gün içinde nedir?

İyi bir gün, bir önceki günden yük getirmeyen gündür. Bir önceki güne ait program saat kaç olursa olsun bitmişse, ertesi gün mutlu olabilmek için çok da sayısal ve fiziksel verilere ihtiyaç yok. Ama güneşin pencereden girip sizi uyandırmak için görev aldığı günler paha biçilemez güzelliktedir. En güzel ilhamdır. Güneş perdeyi sıyırır, tüm doğayı işe çağırınca işte o an evde beş dakika daha duramayız.
Gün içindeki en büyük motivasyonumuz, hiç tanımadığınız görmediğiniz birinden gelen bir telefon, bir mesaj ya da bir görsel. Bir yerlerde birileri sizin ürettiğiniz bir tasarım ile mutlu olmuş ve bunu sizinle paylaşıyor! Tasarımlarımızın ulaştığı müşterilerden aldığımız olumlu geri dönüşlerin bizde yarattığı mutluluk paha biçilemez. Bizim için “hadi tekrar, daha iyisi için” dememizi sağlayan bir olgu.

shop the design Collage2

Sizin için bir tasarım nasıl olmalıdır? Yurtdışında beslendiğiniz kaynaklar nelerdir?

Kusursuz tasarım yoktur. Bu yüzden iyi bir tasarım kusurlarıyla kabul edilen, kusurları olmazsa olmaz olan tasarımdır. Bu yüzden el yapımında ısrar ediyoruz mesela. Her bir ürüne yapım aşamasında yüklediğimiz duyguları, ruhu seviyoruz. Müşteri ürün sipariş ediyor ve biz onu en baştan başlıyoruz yapmaya; o kişinin ilk göreceği andaki mutluluğunu ve memnuniyetini hayal ederek çalışıp üretiyoruz. İyi bir tasarım, kullanıcıya bir hikaye sunmalı. Belki geçmişinden belki geleceğinden belki hayalinden belki de merak ettiği bir konudan bir hikayeyi anlatmalı. Biz önce hikayeyi buluyoruz sonra tasarlıyoruz mesela. Bu hikayeyi dinlemek isteyenlerle, tasarımlarımızda buluşuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde sizi heyecanlandıran neler oldu?

Bahar… Baharın gelişi, ağaçların bir anda az da olsa çiçeklenmesinden daha güzel bir şey olabilir mi? Ağaç bu sene giyeceği en güzel elbiseyi giyiyor ve podyuma çıkıyor. Resmen sizin için hazırlanıyor…Gerçekten heyecan verici…

Umi’s Atelier ürünlerine Shop the Design web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Shopthedesign.com
Farklılıklardan ilham alan 150’den fazla tasarımcının adresi Shopthedesign.com, binlerce limitli ürünü sizin için keşfedip bir araya getiriyor. Özel tasarım arayanların adresi, tasarımcıların ilhamlarını ve ... Devam