Ateş böceklerinin geceyle olan büyüleyici dansına tanık olun

Böceklerden ve mantarlardan yırtıcı hayvanlara ve bitkisel planktonlara kadar biyolumisansları dünyanın her yerinde bulabilirsiniz. Bunların en bilinen örneği ateş böceğidir. Peki denizde yaşayan ateş böcekleri olduğunu biliyor muydunuz?

Bu çarpıcı hayvanlar Japonya’yı çevreleyen sularda yaşıyorlar ve o bölgede ‘umi-hotaru’ adıyla biliniyorlar. Her ne kadar ateş böcekleri 3 milimetre büyüklüğünde olsalar da, fiziksel uyarana cevap olarak mavi renkli ışık yaratıyorlar.

deniz ateşböceği
Ateş böcekleri genellikle sığ sularda ortaya çıkıyorlar.

Ateş böceklerinin eşsiz fotoğrafları ‘The Weeping Stones’ adlı sergide

Göz alıcı biyolumisanslar ‘The Weeping Stones’ adı verilen fotoğraf sergisi için mükemmel bir şekilde fotoğraflanıyor. Bu sürreal çalışmanın yaratıcı beyinleri Kanadalı fotoğrafçı Trevor Williams ve İngiliz videografiker Jonathan Galione. Tdub Photo  adlı şirketleri bulunan ikili Japonya’nın Okayama şehrinde yaşıyor. Okayama, denizlerde yaşayan ateş böceklerinin bolca bulunduğu bir yer olarak biliniyor. Galione ve Williams, her ne kadar bölgede bu canlı türünün sayısı çok fazla olsa da, yine de bu eşsiz fotoğrafları çekmenin göründüğü kadar kolay olmadığını dile getiriyor ve ekliyorlar: ‘Bu türler genellikle kumsalda sığ sularda yaşıyorlar. Bu yüzden sıklıkla onları karaya vurmuş bir şekilde görebilirsiniz. Fakat bizim fotoğraflarda kullandığımız miktarda elde etmek için, arayıp bulmanız gerekiyor.’

seafireflies-tdub3.jpg.990x0_q80_crop-smart

Siz de kendinizi bir gün Okayama’da ya da sürreal biyolumisansların bol bulunduğu başka bir bölgede bulursanız ve onlarınki gibi mükemmel fotoğraflar çekmek isterseniz, Williams ve Galione tüm süreci kolaylıkla anlamanıza ve sonrasında uygulamanıza yardımcı olacak özel derslerine katılabilirsiniz..

Kaynak:

Mnn.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!