Astral seyahat nedir? Astral seyahat nasıl yapılır?

Hepimiz zaman zaman yeni yerler görmeyi hayal ederiz. Ancak bu hayalimizi gerçekleştirmeye zamanımız ve finansal koşullarımız elvermezse ne yapabiliriz? Kulağa oldukça büyüleyici gelen astral seyahat ile fiziksel olarak yer değiştirmeden yeni keşiflere çıkmak mümkün mü? Peki, astral seyahat nedir? Astral seyahat nasıl yapılır? Astral seyahat hakkında merak edilenleri sizin için araştırdık. 

Astral seyahat nedir?

Ruhun fiziksel bedenden ayrılarak gezinmesi, gözlemlemesi ya da zamanın ötesine geçmesine astral seyahat deniyor. Astral seyahate çıkanlar, bilinçlerinin fiziksel formlarından çıkmasının ve kişinin ruhunun tekrar bedenine geri dönme sürecinin son derece farkındadır.

Oldukça eski olan bu inanışa ait çeşitli kanıtlar vardır. En eski kanıtlardan birisi de Eski Mısır’da 5.000 ila 3.000 yıl önce ortaya çıkmıştır. Mısırlı rahipler astral bedenin varlığına inanarak buna Kha adını verdiler ve birçok tapınak ve yapının kaya duvarlarında yazıtlar ve çizimler bıraktılar. Ruhun hafifçe fiziksel bedenden kopuşunu resmettiler. Böylece, aslında bireyin bedenini terk etme ve kendisini bir grup insanın önünde kısmen ya da tamamen maddi olarak sunma kapasitesi olan inisiyasyonlar yaratılmış oldu.

Antik Yunan’da ise Eleus Tapınağı’nda , Plato, Clazomene, Herodotus Hermotimus filozoflarının yazılarında ve tarihçi Plutarch of Queroneia’nın bazı belgelerinde astral seyahat ile ilgili bilgilere rastlıyoruz.

18. ve 19. yüzyıllarda, astral seyahati yaygınlaştırmak için ilk çalışmaları yapan üç büyük öncü vardı. İsveçli filozof Emmanuel Swedenborg, Fransız yazar ve romancı Honore de Balzac ve Fransız Allan Kardec. Yaptıkları çalışmalarla akla gelen diğer isimler ise; Tyana Apollonius, Padua Antonio, Padre Pío ve Sai Baba.

Astral seyahat; kültür, eğitim, finansal durum, din, inanç, cinsiyet veya yaştan bağımsız olarak kişilerde meydana gelir. Bugün bu fenomeni incelemek amacıyla bir bilim dalı olan Projectiology vardır. Herhangi bir kişi kapasitesini, algılarını ve kendini kontrol etmeyi geliştirerek, astral seyahat edebilme durumuna gelebilir. Günümüzde yapılan anketler, insanların yüzde 8 ila 20’sinin yaşamlarının bir noktasında beden dışı bir deneyim yaşadıklarını paylaştıklarını ortaya koymuştur. 

Bu derin deneyimde sorun ise; kişinin ruhunun bedenini ‘bırakması’ ya da ‘girmesi’ni bilimsel olarak ölçmenin hiçbir yolunun olmamasıdır. Bilinçliliğin beynin dışında var olabileceğine dair bilimsel bir kanıt olmadığı için, astral seyahat bilim insanları tarafından reddedilir. Her ne kadar astral seyahat uygulayıcıları deneyimlerinin gerçek olduğu konusunda ısrar etseler de, kanıtların hepsinin bir anekdot olduğunu söylemekte fayda var.

Geçtiğimiz günlerde, bilimsel olarak açıklanamadığı için gizemini koruyan vücut dışı deneyimler ile ilgili ilk kez patolojik olmayan, kendi kendine ortaya çıkmış, vücut dışı bir deneyimin bilimsel analizi yapıldı.

astral seyahat
Astral Seyahat Nedir?

Beyin aktivitelerini kan akışıyla gösteren fMRI teknolojisini kullanan Ottawa Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, istediği zaman beden dışı deneyimler yaşayabildiğini iddia eden bir kadının beynini ayrıntılı olarak incelediler. Çalışma üzerine kaydedilenler şöyle:

“Kadın, kendisini havada asılı kalıp çevirdiğini ve yuvarladığını görebiliyordu. Arada bir kendisini yukarıdan izlediğini bildirdi. Fakat bununla birlikte kendi bedeninin aslında hareketsiz bir vaziyette olduğunun da bilincindeydi.”

Kulağa çılgınca ve imkansız geliyor öyle değil mi? Fakat araştırmacılara göre deneyimi sırasında kadının beyninde, söylediklerini destekleyebilecek bazı değişimler gerçekten de yaşanmış:

“fMRI taramalarına göre, görsel alandan sorumlu beyin zarında çok büyük oranda deaktivasyon gözlenirken; sol taraftaki kinestetik görüntü kısmında aktivasyon görüldü. Bu durumda, kişi bedeni hareketsizken, zihninde beden hareketlerini tasvir edebiliyor. Beynin bu parçası dünyayla iletişimimizi mümkün kılıyor ve vücudumuza sürekli olarak dünyayla olan ilişkimizin nasıl olduğunu hissettiriyor.”

Başka bir deyişle, beyin taramaları deneğin deneyiminin olağan dışı olamadığını, bunu gerçekten yaşamış olabileceğini gösteriyor. Fakat başta da söylediğimiz gibi, bu bir astral seyahat değil. Bu nörolojik mekanizmalar tarafından ortaya çıkabilen bir tip halüsinasyon şeklinde tanımlanıyor.

Ekran Resmi 2014-05-13 01.00.41

Fotoğrafta gördüğünüz beyin tarama görüntülerinin nörolojik olarak tanımları şöyle;

 • Etkileşimler genel olarak beynin sol lobunda gerçekleşiyor. Sol beyin; bütünleyici motor bölgesi (F), supramarginal gyrus (D,F) ve posterior, superior, temporal gyrus bu etkileşimlerde rol oynuyor. Son iki görüntüdeki temporal ve parietal lobun fonksiyonlarının üst üste binmesi, beden dışı deneyimin sonucu.
 • Deneyim sırasında beyincikte (B,D,E) de etkinleşme gözleniyor. Bu da, deneğin vücut dışında hareket deneyimleriyle uyuşuyor.
 • Sol, orta ve superior orbital frontal gyri (A,C,D,E) bölgeleri aktifleşmiş halde ve bu bölgeler hareket görüntülemekle ilgili bölgeler olduğu için deneğin iddialarıyla örtüşüyor.

Bu olguların kesinlik kazanabilmesi için beden dışı deneyimleri olduğunu iddia eden diğer bireyler üzerinde de bu tip deneylerin yapılması gerekli. Araştırmacılara göre buna benzer raporlanmamış birçok vaka olabilir.

Astral seyahat nasıl yapılır?

Başlangıç

 1. Uykulu olduğunuz bir sabah başlayın: Bazıları, şafakta gerekli rahatlama ve yüksek farkındalık düzeyine ulaşmanın daha kolay olduğunu söylüyor. Yine de, herhangi bir zamanda astral yolculuk yapmak mümkün. Bu yüzden zor ve hızlı kurallar yoktur. Bunu yapmak için güçlü olduğunuz bir zaman dilimini de seçebilirsiniz.
 2. Kendinize bir atmosfer yaratın: Astral seyahat derin bir rahatlama gerektirir, bu yüzden evinizin tamamen rahat olduğunuz bir bölümünde yapın. Yatağınızın ya da koltuğunuzun üzerinde uzanarak zihninizi ve bedeninizi rahatlatın. Astral seyahati, tek başına uygulamak daha kolay ve daha faydalı olacaktır. Bu nedenle bulunduğunuz yerde yanınıza kimsenin gelmeyeceğinden emin olun. Perdelerinizi çekin ve gürültüden kurtulun. Herhangi bir kesinti, elde etmeniz gereken rahatlama durumunu bozabilir.
 3. Uzanın ve rahatlayın: Gözlerinizi kapatın ve dikkat dağıtıcı düşüncelerinizi aklınızdan çıkarmaya çalışın. Vücudunuza konsantre olun. Amacınız tam bir zihin ve beden rahatlaması sağlamak olsun. Kaslarınızı esnetin ve sonra gevşetin. Ayak parmaklarınızla başlayın ve vücudunuza doğru ilerleyin, yavaş yavaş başınıza doğru ilerleyin. Geçtiğinizde her kasın tamamen gevşediğinden emin olun. Derin nefes alın ve verin. Göğsünüzde ve omuzlarınızda gerginlik bulundurmayın, sadece rahatlayın.
 4. Zihninizi nefesinize odaklayın: Dışsal endişelerinizi bırakın ve ruhunuzun bedeninizden çıkması fikriyle daha fazla uğraşmayın. Sadece rahatlamaya izin verin. Astral seyahate başlayamak için titreşimlerinizi yükseltmek ve hızlandırmak için bir kuvars kristali kullanmanız yararlı olabilir. Üçüncü gözünüzdeki kristali nazikçe kaşlarınızın ortasından biraz uzakta, kapalı gözlerle ve derin nefes alarak tutun. Titreşimleri ve beyninizi içini temizleyin. İsterseniz altın, beyaz, mor veya herhangi bir renk ışığını hayal edebilirsiniz. Meditasyon ve astral yolculuk sırasında kristali elinizde tutabilir veya göğsünüze veya karnınıza yerleştirebilirsiniz. Kristal, yüksek titreşimleri nedeniyle sizi güçlendirecek ve koruyacaktır; negatif enerjiler daha düşük titreşimlere sahiptir.

Ruhun vücuttan taşınması

 1. Hipnotik bir duruma ulaşın. Vücudunuzun ve aklınızın uykuya yaklaşmasına izin verin, ancak bilincinizi tamamen kaybetmeyin. Hipnotik bir durumda olmak, astral seyahatin gerçekleşmesi için gereklidir. Aşağıdaki yöntemi kullanarak bu duruma ulaşın.
 2. Gözlerinizi kapalı tuttuğunuzda, zihninizin vücudunuzun bir kısmına, örneğin el, ayak ya da tek ayak parmağınızla dolaşmasına izin verin. Gözleriniz kapalıyken bile mükemmel bir şekilde görselleştirene kadar vücut kısmına odaklanın. Diğer tüm düşünceler düşene kadar odaklanmaya devam edin.
 3. Vücudunuzu esnetmek için zihninizi kullanın, ancak fiziksel olarak hareket ettirmeyin. Parmaklarınızın kıvrılmasını ve açılmamasını veya parmaklarınızın kenetlenmesini ve açılmasını, fiziksel olarak hareket ediyormuş gibi görünene kadar gözünüzde canlandırın.
 4. Odağınızı vücudunuzun geri kalanına kadar genişletin. Bacaklarınızı, kollarınızı ve başınızı sadece zihninizi kullanarak hareket ettirin. Tüm vücudunuzu tek başınıza hareket ettirene kadar odak noktanızı sabit tutun.
 5. Titreşime girin. Birçok kişi, bedeni terk etmeye hazırlanırken, farklı frekanslarda dalgalarla gelen titreşimleri hissediyor. Titreşimlerden korkmayın, çünkü korkunun varlığı meditatif durumunuzu terk etmenize neden olabilir.
 6. Aklınızda bulunan yeri düşünün. Ayağa kalkmak için vücudunuzu zihninize sokun. Kendinize bakın. Yataktan kalkın ve odaya doğru yürüyün, sonra arkanıza dönün ve bedeninizi yatağa bırakın.
 7. Vücudunuzun, odanızın karşısında size bakıyormuş gibi hissediyorsanız yani bilinçli benliğiniz artık bedeninizden ayrıysa, başarılı oldunuz.
 8. Fiziksel olarak el ve ayak parmaklarınızı hareket ettirin. Tam bilinçliliğin yeniden kazanılmasına izin verin.
 9. Bazı insanlar için bu noktaya gelmek çok fazla pratik yapar. Ruhunuzu vücudunuzdan tamamen kaldırmada sorun yaşıyorsanız, öncelikle bir elinizi veya bacağınızı kaldırmayı deneyin. Odanın karşısına geçene kadar pratik yapmaya devam edin.

Astral planınızı keşfedin

 • Ruhunuzun bedeninizden yansıttığını doğrulayın. Ruhunuzu aynı odada vücudunuzdan yansıtma eylemine hakim olduktan sonra, gerçekten iki ayrı düzlemde olduğunuzu doğrulamak isteyeceksiniz.
 • Astral seyahati bir kez daha uygularsanız, vücudunuza bakmak için dönmeyin. Bunun yerine, odadan çıkın ve evin içinde başka bir odaya yürüyün.
 • Diğer odadaki bir nesneyi, fiziksel anlamda daha önce hiç fark etmediğiniz bir şeyi inceleyin. Mümkün olduğu kadar çok ayrıntıya dikkat ederek, rengini, şeklini ve boyutunu zihinsel bir şekilde not edin.
 • Vücudunuza dönün: Fiziksel olarak daha önce kendinizi içine aldığınız odaya gidin.
 • Daha fazlasını keşfedin: Sonraki astral seyahat oturumları sırasında, size daha az tanıdık olan yerlere gidin. Her seferinde, daha önce hiç fark etmediğiniz ayrıntıları not edin. Her oturumdan sonra ayrıntıları fiziksel olarak doğrulayın. Birkaç yolculuktan sonra, aslında astral seyahat  yaptığınız güvene tamamen yabancı olan yerlere seyahat edeceksiniz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için bilimsel makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!