Aşk, şarap ve rüzgarın buluştuğu nokta: Bozcaada

Bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu? Evet bu yazımızda hep birlikte bir ‘’adaya’’ düşeceğiz. Ama bu ada bildiğiniz adalardan değil. Bir kere rüzgarıyla ünlü, öyle sıcacık ve kendini yazın kucağına bırakıvermiş Akdeniz adalarına da benzemiyor. O hırçın rüzgarlara karşı koyar ve dalgalı denizlere açar göğsünü inadına. Bu adanın adı Bozcaada.

İlgili yazı: Fani hayatta cennetten bir parça: Bozcaada

İşte bu hayata tutunuşu, ülkemizin en güzel üzümlerine hayat verir. Toprağı ayrı topraktır ve göğüs gerdiği rüzgarları, düşen yağmur damlaları ile birleşiverir en ünlü üzümleri ortaya çıkarmak adına.

Aşk dendiğinde ise, el değmemiş plajlarında kimse sizi görmeden erişeceğiniz, adı üstünde ‘’akvaryum’’ olarak geçen koylarıyla, kalabalık arayanlar için hınca hınç dolu Ayazma Plajı ve ‘Bir Eylül Meselesi’ filminin ünlü Mitos Beach’iyle Bozcaada aslında bir aşk hikayesi yazıverir kalbinize.

akvaryum
Akvaryum Koyu – Bozcaada

Adanın girişinde hemen sol tarafta, önünde tekli bank olan küçücük bir mezarlık vardır. Adaya gidecek olursanız, her 100 kişiden sadece 1 kişinin fark edeceği güzellikteki bu noktayı mutlaka ziyaret edin. Siz de ada gibi kollarınızı açıverin rüzgara, kendinizi bırakın, içinizden geçen endişe, korku veya sıkıntılar inanın yok oluverir, alır götürür rüzgar, tertemiz eder içinizi.

Peki Bozcaada’da akşam ne yapacağız?

Hep birlikte ada meydanındayız, elbette değişmez adresimiz Sandal. İsmini bir duvarına yarı gömülü şekilde duran sandaldan alıyor. Hayatımızda tattığımız en güzel mezeler masamızı donatacak, yanımızdan kocaman kalabalıklar akıp gidecek ve biz gecenin ılıklığında muhabbetlere doyamayacağız.

bozcaada resin
Bozcaada Sandal Restoran

Bozcaada’da konaklama

‘Şimdi nerede kalınır?’ diye soracaksınız, tabi ki kalabalıktan uzakta, adanın kalbinde, çok farklı bir mekanda, yıldızların altındaki bir bağ evinde. Sağınız zeytin olmalı ve solunuz üzüm bağları… Milyonlarca yıldız kucaklamalı gökyüzüne baktığınızda, adanın ışıklarından çok uzakta olmalı ki, adayı anlayabilelim. Aya Yorgi derler adına, şiddetle tavsiye ederim.

Kahvaltı sonrası kahve nerede içilir, sakızlı bademli kurabiye en güzel nerededir diye merak ediyorsanız, cevap tabi ki feribottan indiğiniz gibi soluğu alacağınız Çiçek Pastanesi. Sahilin vazgeçilmezi, adanın en eski mekanlarından. Sakince kocaman çınar altında oturup zamanı izlemenizi ve nefes almanızı öneririm.

Eğer ‘’zamandan uzak’’ kalmak, başka bir zaman dilimine seyahat etmek istiyorsanız, Bozcaada için yollara düşün derim. Ada yeni bir siz yazmak için sizi bekliyor.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam