Aşk nedir? Emekle doğru orantılı aşkın halleri

Aşkı tanımlamanızı istesem ne anlatırdınız? Sizce aşk nedir? Hangi duyguyu kapsar? Genel bir tabirle karnınızda kelebekler uçması gibi bir his yaratan, onu gördüğünüzde vücudunuzdaki serotonin hormonunun yükselmesiyle sebepsiz mutlu olma durumunu meydana getiren ve adrenalin hormonuyla birlikte heyecanınızın tavan yaptığı saçma, karışık duygular bütünüdür deriz. Ama bunlar yalnızca aşkın ilk hali değil midir?

Aşk nedir? Emekle doğru orantılı aşkın halleri

Aşk

Aşka yol aldıkça ve sağlıklı bir ilişki yaşamaya başladığınızda aşkın ilk hallerinde hissettiğiniz duygular azalmaya ve başka bir forma dönüşmeye başlar. Ondan başka bir şey düşünememe hali, tutku, heyecan bir nebze de olsa kırılıp yerini daha çok sevgi, huzur ve bütünlük duygusuna bırakır. Gözlerinizin içine bakmaya doyamadığınız sevgiliniz veya eşinizle bir bakmışsınız iki aşıktan daha çok sorumluluklara gömülmüş iki hayat arkadaşı olmaya başlarsınız. Fakat burada anlatmak istediğim kötü bir evre değildir aslında. Kulağa her ne kadar kötü ya da basit gibi gelse de hayat arkadaşınızla da zaman zaman aşkın en doruğuna çıkıp inmeye devam edebilirsiniz. Bu tamamen karşılıklı çaba gerektirir ve size bağlıdır. Aslına bakarsanız hayat arkadaşınızı bulabildiyseniz aşkın ilk hallerinden çok daha değerli bir olguya sahipsiniz demektir. Birbirinize karşı duyduğunuz mutlak güven ve huzur duygusu hayat akışınızda size çok daha fazla mutluluk sağlar. Çünkü artık ruhen birbirinize alıştıkça ve yoğruldukça “bir” olma hissi size daha çok huzur ve güven verir. Hayatta ondan daha fazla sizi tanıyan ve anlayacak başka bir kimse yoktur. Bu bütünlük hissi hayatla daha çok sevişmenize olanak tanır.

Her ne kadar hayat şartlarınız değiştiğinde ve koşullar bazen sizi zorlasa da karşılıklı anlayış, empati ve hoşgörü ile atlatamayacağınız hiçbir hendek yoktur. Özellikle ilk çocuktan sonra belki biraz bocalama dönemi ile karşılaşabilirsiniz. Kadın veya erkek kimliğinizin yanı sıra anne – baba rolüne alışmak, sorumluluklarınızın bir kat daha artması, yaşam biçiminizdeki değişikliklere ayak uydurmaya çalışmak aranızdaki ilişkiyi biraz sarssa da zamanla her şeyin düzeleceğine inanmak ve beraber vakit geçirebilmek için daha çok emek vermeniz gerekiyor.

Aşk nedir? Emekle doğru orantılı aşkın halleri

Aşk her şeyden önce; emeğinizle doğru orantılı olarak iki iyi dost olmak demektir. Sevdikleriniz için çaba harcamayı gerektirir. Belki o düşünmeden ona kahvaltı hazırlamak, hiç beklemediği bir anda küçük sürprizler yapmak demektir. Aşk beraber gülebilmek demektir. Aşk, çocuğunuza duyduğu hassasiyeti gördüğünüzde içinize ılık rüzgarların akması demektir. Gözlerine baktığınızda hala o küçük kızı veya erkeği görebilmektir. Ona sarıldığınızda dünyanın en güzel kokusunu içine çekmektir. Yıllar geçse de onu düşündüğünüzde hala yüzünüzde hissettiğiniz sebepsiz gülümsemede saklıdır.  Hayatta böyle bir ruh eşine sahipseniz çok şanslısınız demektir.

Şimdi siz söyleyin, aşkın ilk hallerinde hissettiğiniz duyguları mı tercih edersiniz. Yoksa bütününün de hissettiğiniz tüm bu duygular “aşk” değil midir? 

Sevgilerimle…

 

İlginizi çekebilir: Geçmiş ya da geleceği düşünmeden şu anda kalmak

Gamze Okutan
15 Aralık 1986 Beykoz İstanbul doğumlu olan Gamze Okutan 2004 yılında Paşabahçe Ferit İnal Lisesi’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar mağazacılık sektöründe satış danışmanlığı ... Devam