Artık nude bir oje renginden çok daha fazlası

Tüm dünyayı kasıp kavuran nude modası, yakın zamana kadar birçok marka tarafından yanlış anlaşılıyordu. Markalar, sadece beyaz tenle uyumlu olan tek bir nude tonu piyasaya sürmekte ısrarcıydı.

butter-london-nude-nails
Nude renkleri moda haline getiren ilk markalaran biri “butter LONDON” markası

Nude renklerle ilgili bu yanlışı ortadan kaldıran ve nasıl tek bir ten rengi olmayacağı gibi tek bir nude tonu da olmayacağını söyleyen ilk markalaran biri “butter LONDON” oldu. “Mükemmel nude tonu yoktur” motto’suyla yola çıkan marka, üç farklı tondan oluşan oje koleksiyonuya her ten rengine uyan bir nude oje sözü veriyor.

Revlon ise Mannequin Hands koleksiyonuyla nude kavramını biraz daha öteye taşıdı ve 8 farklı nude tonunu piyasaya sürdü. Estee Lauder ise Fransız Nude koleksiyonunda beş farklı nude tonuyla tüketicilerin karşısına çıktı.

Artık nude bir oje renginden çok daha fazlası
Revlon ise Mannequin Hands koleksiyonuyla nude kavramını biraz daha öteye taşıdı ve farklı nude tonunu piyasaya sürdü.

Markaların tüm bu çabası, ojenin öylesine bir üründen çok daha fazlası olduğunu bir kez daha kanıtladı. Uzmanlar, iyi bir nude ojenin, süren kişinin tırnaklarını çok daha ince ve uzun göstereceğini söylüyor. Bu aynı, giyenin bacaklarını daha uzun gösterdiği düşünülen nude tonlardaki ayakkabılara benziyor.

İlgili yazı: Her kadının dolabında olması gereken 13 zamansız parça

Nude modası sadece kozmetik endüstrisini değil birçok endüstriyi yakından ilgilendiriyor. Bunun en belirgin örneklerinden biri de nude koleksiyon çıkaran çorap markaları. Falke isimli dünyaca ünlü bir çorap markası, dermatologlarla birlikte hazırlanan nude koleksiyonundaki her bir tonun, ten rengiyle mükemmel uyum sağladığı iddiasını taşıyor.

Farklı tonlarda nude dendiğinde Naja’dan bahsetmemek olmaz. Catalina Girald ve Golden Globe ödüllü aktris Gina Rodriguez tarafından kurulan Naja, farklı nude tonlarda iç çamaşırlarıyla biliniyor. Şirket tek bir nude tonunun düşünülemeyeceğini öylesine içselleştirmiş ki “One Nude? So Rude” (Tek bir nude mü? Çok kaba) mottos’suyla bir kampanya bile yürütmüş.

Artık nude bir oje renginden çok daha fazlası
Nude dendiğinde Naja’dan bahsetmemek olmaz.

Nude modasını başarıyla uygulayan bir başka marka da balerin mayoları üreten Magogany Blues. Markanın bu yeni koleksiyonunun arkasındaki isim, Whitney Bracey. Aslında bir mayo tasarımcısı olan Bracey, birçok balerinin genellikle beyaz renkte satılan mayoları kendi ten rengine uygun olması için boyadığını fark etmiş ve bunun üzerine balerinlere yönelik nude mayo koleksiyonu hazırlamaya karar vermiş.

Artık nude bir oje renginden çok daha fazlası
Nude modasını uygulayan bir başka marka da balerin mayoları üreten Magogany Blues

Vee tabii ki Christian Louboutin. Tasarımlarıyla insanın içini eriten Christian Louboutin de hepimizin ten rengindeki çeşitliliği, ürettiği farklı tonlardaki nude ayakkabılara başarıyla yansıtmış bir marka.

Artık nude bir oje renginden çok daha fazlası
Christian Louboutin de hepimizin ten rengindeki çeşitliliği, ürettiği farklı tonlardaki nude ayakkabılara başarıyla yansıtmış bir marka.

Nude koleksiyonlardaki bu çeşitlilik, insanların artık farklı ten renklerinin varlığını kabul etmeye daha yatkın olduğunun bir göstergesi. Nude koleksiyonlar bu açıdan kültürel bir değişimin de habercisi olma özelliği taşıyor.

Kaynaklar:
Stylist.co.uk
Oxygen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!