Arınmak, yenilenmek ve tazelenmek için #21GünChallenge: Hayatınızı yeşillendirmek için her güne bir öneri

Sizce ‘kendine iyi bakmak’ ne demek? Kendine iyi bakmak ve iyi yaşam söz konusu olduğunda, bizim aklımıza küçük ama etkili, zor gibi görünen ama uygulanabilir ve başlangıçta çaba gerektiren ama bir süre sonra hayatınızın vazgeçilmezi olabilecek iyi yaşam alışkanlıkları edinmek ve bu alışkanlıkları sürdürmek geliyor.

Yeni bir alışkanlık edinmek, yaşam tarzımızı değiştirmeyi gerektirdiği için, çok da kolay bir süreç değil. Ne var ki, belirli bir süre devam ettirilecek görevlerden oluşan ‘challenge’ konsepti, alışkanlık edinme süreci için harika bir başlangıç.

Kendimize iyi bakmanın gittikçe daha da önemli olduğu bugünlerde biz de bahsettiğimiz küçük ama etkili iyi yaşam alışkanlıklarını edinmeyi kolaylaştırmak için #21GünChallenge’ı hazırladık. Amaç: Hayatımıza yeşilin iyileştirici, tazeleyici ve arındırıcı gücünü dahil etmek. Detaylar ise şöyle: 21 gün boyunca arınmak, yenilenmek ve tazelenmek için yeşil çay tüketiyoruz. Bununla birlikte zihnimize, ruhumuza, bedenimize ve dünyamıza iyi gelecek ‘yeşil’ alışkanlıkları da hayatımıza eklemeyi ihmal etmiyoruz. Haydi başlayalım!

Gün 1: Günlük rutinine yeşil çayı dahil et.

Antioksidan içeriğiyle sağlık ve güzellik, sağlıklı kafein içeriğiyle canlılık ve enerji, L-teanin içeriğiyle sakinlik ve rahatlık veren yeşil çay, detoks etkisiyle de kilo kontrolüne yardımcı. Yeşil çayın saymakla bitmeyen faydalarından yararlanmak için #HerGün1KupaYeşilÇay iç.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile çayını #yeşillendir, yenilen.

Gün 2: Güne meditasyonla başla.

Zihnini arındırmak, farkındalığını artırmak, stresi yönetebilmek ve ruh halini yeşillendirmek için güne meditasyonla başla. Gözlerini kapatıp bağdaş kurman şart değil; farklı meditasyon teknikleri arasından kendine en uygun yöntemi seçebilir ve deneyebilirsin.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile zihnini #yeşillendir, sakin kal.

Gün 3: Mevsim sebze ve meyvelerini tanı.

Mevsimsel beslenme, sağlıklı beslenmenin en kolay uygulanabilir yollarından biri. Yetiştiği mevsimde ihtiyaç duyduğumuz tüm vitamin ve mineralleri içeren mevsimsel besinlerle tanışmak için semt pazarını ziyaret edebilir, besin değeri yüksek gıdalarda bağışıklık sistemini de destekleyebilirsin.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile diyetini #yeşillendir, hafif hisset.

Gün 4: Daha yeşil bir dünya için harekete geç.

İyi yaşam için en az bedenimiz kadar iyi bakmamız gereken ikinci evimiz üzerinde yaşadığımız dünya. Bugün dünya için harekete geç ve hayatına dahil edebileceğin sürdürülebilir alışkanlıkları keşfet. Plastik tüketimini azaltmak, geri dönüşüme destek olmak, karbon ayak izini azaltmak ve enerji tasarruf yapmak başlangıç için oldukça pratik ve etkili adımlar.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile gününü #yeşillendir, arın.

Gün 5: Kişisel bakımın için doğal içerikli ürünlere ağırlık ver.

Ozon tabakasının delinmesine neden olan spreyler, kimyasal içerikli kozmetik ürünler, paraben gibi katkı maddeleri, hem cildimiz hem de dünyamız için oldukça zararlı. Bakım rutinini yeşillendirmek için temiz içerikli cilt bakım ürünlerini araştırabilir ya da cilt tipine uygun ve evde doğal malzemelerle hazırlayabileceğin bakım reçetelerine bir şans verebilirsin.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile cilt bakımını #yeşillendir, güzel hisset.

Gün 6: Gün içinde nefes molaları ver.

Mola vermek gün içinde enerjini yükseltmenin en pratik yollarından biri; üstelik ne kadar kısa olursa olsun. Mümkünse dışarı çık ya da pencereni aç ve temiz havayla birlikte alacağın derin nefeslerin zihnin ve bedenin üzerindeki yenileyici etkisini keşfet.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile zihnini #yeşillendir, dikkatini topla.

Gün 7: Doğa yürüyüşüne çık.

Kendini yemyeşil doğanın huzurlu kollarına bırak. Uzun bir yürüyüş ya da termosuna doldurduğun yeşil çayınla evinin yakınındaki bir parkta kısa bir çay molası, fark etmez. Yeşil seni dinginleştirecek, sakinleştirecek ve huzur verecek; temiz havanın enerjini artırması da cabası.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile gününü #yeşillendir, tazelen.

Gün 8: Masana yeşil objeler koy.

Her gün doğada uzun yürüyüşler yapacak kadar şanslı olmasan da yeşilin enerjisinden faydalanman mümkün. Masana koyacağın kaktüs, sukulent gibi küçük bitkiler ya da yeşil objelerle, yeşilin dingin enerjisinden yararlanabilirsin.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile masanı #yeşillendir, iyi hisset.

Gün 9: Bitkisel bazlı beslenmeyi dene.

Yapılan araştırmalar bitkisel bazlı beslenmenin kardiyovasküler sağlığı desteklediği, diyabeti, obeziyeti ve inflamasyonu önlediği ve kan basıncını düşürdüğü konusunda hemfikir. Vegan ya da vejetaryen olman şart değil; işe tabağındaki sebzeleri artırarak ve hayvansal gıdaları azaltarak başlayabilirsin.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile öğünlerini #yeşillendir, hafif hisset.

Gün 10: Açık havada spor yap.

Koşu, yürüyüş, bisiklet ya da kardiyo… En sevdiğin spor kıyafetlerini giy, kendini en yakın parka at ve ter attıkça artan enerjinin keyfini çıkar.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile sporunu #yeşillendir, enerjik hisset.

Gün 11: Şükran günlüğü tut.

Yalnızca şükrederek stres ve kaygı seviyeni azaltabileceğini, hayata daha pozitif bakabileceğini ve daha mutlu olabileceğini biliyor muydun? Minnettar olduğun şeyleri düşün ve güne sahip olduğun şeyler için şükretmekle başla. Daha da iyisi bir şükran günlüğü tut ve varlığına şükrettiğin şeyleri kendine sürekli hatırlat.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile gününü #yeşillendir, iyi hisset.

Gün 12: Farklı yeşil çay lezzetlerini keşfet.

Yeşil çayın hafif ve yumuşak içimli yapısı yalnız başına da oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Yeşil çayın tadı sana buruk geliyorsa, meyve ve baharatlarla harmanlanmış farklı yeşil çay çeşitlerini keşfedebilirsin.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile gününü #yeşillendir, hafifle.

Gün 13: Bitkilerle evini yeşillendir.

Bitki bakımı uzaktan zor görünse de, biraz ışık, biraz su ve bolca sevgiyle büyütemeyeceğin bir bitki yok. Evinin enerjisini tazelemek ve dekorasyonunu yeşillendirmek için bir bitki edin. Eğer evinde yer yoksa üzülme; bahçene fidan dikerek büyümesini izlemek ya da fidan bağışında bulunarak dünyaya katkıda bulunmak da oldukça keyifli.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile gününü #yeşillendir, ferah hisset.

Gün 14: Kombininde yeşil rengine ağırlık ver.

Uyumlu, sakin ancak bir o kadar da özgüvenli! Kombininde yer vereceğin yeşil parçalarla bu imajını destekleyebilir, ayakları yere basan bir duruş sergileyebilirsin.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile çayını #yeşillendir, iyi hisset.

Gün 15: Koyu yeşil yapraklı sebzelerden bir salata hazırla.

Koyu yeşil yapraklı sebzelerin her biri, güçlü birer vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı. Ispanak, lahana, pazı, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklılarla kocaman bir salata hazırlayabilir ya da yemeklerini tatlandırabilirsin.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile öğünlerini #yeşillendir, hafif hisset.

Gün 16: Umudunu yeşert.

Zihnin gökkuşağı olan umut, hayata renkli filtrelerle bakmanın da yolu. Umudunu yeşertmek için bir umut günlüğü tutabilir, pozitif bakış açısını bir alışkanlık haline getirebilir, umut veren filmlerden, kitaplardan ve insanlardan ilham alabilirsin.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile zihnini #yeşillendir, zinde hisset.

Gün 17: Mandala çizmeyi dene.

Sanskrit dilinde ‘daire’ anlamına gelen mandala, geometrik şekillerin merkez noktasından başlanarak simetrik şekilde çizildiği bir diyagram. Ayrıca oldukça etkili bir meditasyon yöntemi. Kağıdını ve renkli boyalarını eline al ve mandala çizmeyi dene; mandalanı renklendirirken yeşillendirmeyi de ihmal etme.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile gününü #yeşillendir, yenilen.

Gün 18: Yağmur sonrası toprak kokusunu içine çek.

Yağmuru seven insanların genel olarak daha pozitif bir bakış açısına sahip olduğunu biliyor muydun? Yağmurda dışarı çıkmak çekici bir plan gibi görünmüyorsa, mis gibi toprak kokusunu içine çekmek için yağmurdan sonra dışarı çık.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile gününü #yeşillendir, canlan.

Gün 19: Gardırobundaki giymediğin kıyafetleri ayıkla.

Ayırdığın kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilir ya da geri dönüşüme kazandırabilirsin. Fazlalıklardan kurtularak iyi bir şey yapmanın vereceği ferahlık hissi ruhunu da saracak.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile gününü #yeşillendir, arın.

Gün 20: Yeni bir smoothie tarifi dene.

Farklı besinler kullanarak hazırlayacağın bir smoothie, ister ara öğün, istersen de sağlıklı bir kahvaltı olabilir. Mükemmel smoothie formülünü açıklıyoruz: 300 ml (1,5 su bardağı) kaynatılmış ve 80 C’ye düşmesi için birkaç dakika bekletilmiş su ile 4 poşet Doğadan Açai Ananaslı Yeşil Çay’ı 3 dakika demleyin. Üzerine 3 büyük dilim karpuz, 15-20 adet böğürtlen ve 8-10 küp buz ekleyerek blender yardımıyla karıştırıp içime hazır hale getirebilirsiniz.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile ara öğünlerini #yeşillendir, tazelen.

Gün 21: Kendine teşekkür et ve başarını kutla.

Küçük ya da büyük, her başarı kutlanmayı hak ediyor! Eğer bizimle 21 gün boyunca bu yolculuğu sürdürdüysen, yolculuğunu tamamlamak için kendine teşekkür et. Küçük bir kutlamayla gününü yeşillendirmeyi de ihmal etme.

Bedenine, zihnine ve ruhuna iyi bak. Doğadan Yeşil Çay ile gününü #yeşillendir, tazelen.

Her gün 1 kupa yeşil çay ile toplantını, çay keyfini, spor sonrasını, ara öğünleri, hatta cilt bakımını #yeşillendir, kendine iyi bak, iyi hisset. Yeşil çayı sevdiren Doğadan Yeşil Çay serisi ile tanışmak, hayatınızı yeşillendirme bugünden başlamak için tıklayın.

 

Bu içerik Doğadan katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement