Argan yağının faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Sağlıklı yaşam için tercih edilen yöntemlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Konu bitkiler olduğunda ise geleneksel yöntemlerin karşımıza yeniymiş gibi çıkarıldığını görüyoruz. Bir diğer deyişle eski çağlarda yaşayan insanların şartlar ve zaman nedeniyle rutin haline getirdikleri şeyleri biz yeni yeni kullanma fırsatı ediniyoruz. Bitkilerle iç içe olmak ve doğayı özümsemek ne kelime doğadan bir haber yaşıyoruz… Bitkilerin, sağlıklı yaşamak için ne derece destekleyici ve yararlı olduğunu unutuyoruz. İşte argan yağı da unutulanlar arasında yer alıyor. Eski çağda yaşamış insanların, güzellik ve sağlık için ilk tercihleri arasında yer alan argan yağını birlikte öğrenelim ve hayatımızda yer edinmesini sağlayalım. 

Argan yağı nedir?

Argan yağının faydaları nelerdir

Dünyada yalnızca Fas’ın güney batısında yetişen argan ağacının yapraklarından elde edilen argan yağı güzellik ve bakım ürünlerinin neredeyse tamamında kullanılmaktadır. Fas şehrinin güney batısına özgü olan, bölge halkı tarafından “hayat ağacı” olarak anılan argan ağacının yetiştiği alan UNESCO tarafında koruma altına alındı. Sıvı altın olarak bilinen argan yağı geleneksel yöntemlerle elde edilir. Argan ağacı, ülkemizin konumu nedeniyle topraklarımızda yetiştirilmemektedir. 

Argan yağında bulunan steroller oldukça nadirdir ve genellikle diğer yağlarda bulunmaz. Bitkideki steroller ile insan yapısındaki steroller arasında muazzam bir benzerlik vardır. Bu nedenle argan yağı, insan cildiyle uyum içindedir.

Argan yağının faydaları nelerdir?
 • Güzellik açısından önemi bilinen A ve E vitaminlerini içerir, 
 • İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde: cildin kurumasını engeller, yaşlanma fonksiyonlarını geciktirir ve en önemlisi cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar,
 • Yüksek oranda antioksidan içerir, yüksek oranda dezenfektan içerir, 
 • Fazla yağlanma ve bu yağlanmaya bağlı olarak gözeneklerin tıkanmasıyla meydana gelen sivilce ve akne sorunlarının giderilmesinde yardımcı olur, 
 • Nemlendirici özelliği sayesinde kurumuş ve çatlamış dudakların için vazgeçilmezdir,
 • Kilo alıp vermek, hamilelik, ani boy uzaması gibi durumlarda oluşan cilt çatlaklarını giderir,
 • El ve ayak bakımında argan yağının onarıcı etkisini deneyimleyebilirsiniz,
 • Cildi sürekli nemli tutar,
 • Saç uzamasını sağlar ve kırıkları onarır,
 • Saça zarar veren içsel ve dışsal ögelerin hasarını en aza indirir ve saçın doğal halini bulmasına yardımcı olur,
 • Ciltteki iltihaplanmayı azaltır,
 • Güneş, sigara, stres gibi dış etkenlerin neden olduğu olumsuz etkilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur,
 • Cildin sıkılaşmasını sağlar,
 • Argan yağı gıda ürünü olarak tercih edildiğinde: kalp ve damar hastalıklarını önler, yüksek tansiyonu ve kolesterolü dengeler.

Argan yağının faydaları nelerdir

Önemli: Gıda ürünü ve bakım ürünü olarak iki kategoride satılan argan yağları birbirinden farklı bileşenlere sahiptir. Bu neden satın alırken amacınıza yönelik almayı unutmayın.

Not: Argan yağına alerjiniz olabilir. Bunu öğrenmek için bileğinize biraz sürerek cildinizin tepki verip vermediğini test ediniz. 

Argan yağı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Talebin artmasıyla birlikte diğer tüm bitkisel ürünler gibi argan yağının da kopyaları yapılmaya başlandı. Bu demek oluyor ki, büyük umutlarla aldığınız argan yağı bir işe yaramayabilir ve bu da psikolojinizi bozabilir. Piyasada bulunan argan yağının kopyaları: içeriğindeki farklı maddeler nedeniyle cildinize zarar verir, alerjik problemler yaratır üstelik vaktinizi boşa harcamanıza neden olur. 

Bunun önüne geçmek için satın aldığınız aktara ya da internet sitesine güveniyor olmanız önemli. Saf-çiğ argan yağı kullanmak kısa zamanda etkili sonuç verecektir. 

Argan yağı saça nasıl kullanılır?

Argan yağının faydaları nelerdir

Argan yağı, saçı çok fazla işlem görmüş, zayıf ve kırılgan yapısıyla neredeyse şekil alamaz hale gelmiş kadınların kurtarıcısı niteliğindedir. İçeriğinde birçok birleşen bulunmaktadır bu yüzden uygulama sırasında az miktar tercih etmek yeterli olacaktır. Saçta kullanıldığında, saç uçlarından köklerine kadar nüfuz etmesini sağlamak yararlı olacaktır. Saçları kökten besler ve güçlendirir bir yanda da uçlarına parlaklık ve canlılık verir. Parmak uçlarınıza aldığınız argan yağını saç köklerinden başlayarak masaj yardımıyla uygulayın, tüm deriye yayıldığından emin olun. Ardından streç folyoya sarın ve 15-20 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı ılık suyla durulayın. Saç problemi yaşayanlarınsa en az yarım saat beklemeleri önerilmektedir.

Argan yağının cilt üzerindeki etkisi ve kullanımı alanları nedir?

Argan yağının faydaları nelerdir

 1. Yüz için kullanımı: Gece yatmadan önce temizlemiz olduğunuz yüzünüze birkaç damla kullanmanız yeterli olacaktır. Parmak uçlarınıza birkaç damla dökün ve parmak uçlarınızda yağın ısınmasını sağladıktan sonra yumuşak hareketlerle yüzünüze masaj yaparak sürün. Cildiniz yağı çabucak emecektir. 
 2. Vücut için kullanımı: Nem dengesini sağlamak ve ciltteki çatlaklardan kurtulmak için duştan sonra vücudunuza uygulamalısınız. Diğer nemlendiriciler ya da bitkiler gibi yapışkan formda olmadığı için tekrar duş almanıza gerek yok.
 3. El ve tırnak bakımı için: Tırnak yapısı kırılgan olan kişilerde, yatmadan önce bir miktar argan yağıyla yapılan bakım tırnakları güçlendirecektir. Limon suyuna eşit miktarda argan yağı damlatarak, karışımın içinde tırnaklarınızı 15 dakika bekletin. Bu yöntemi en az haftada bir defa uygulayın. Kısa sürede etkisini farkedeceksiniz.
 4. Ayak ve topuk bakımı için: Sertleşen topuklar ve ağrıyan ayak tabanları için argan yağı mükemmel bir yatıştırıcı olacak. Bir miktar argan yağını eldiven yardımıyla ayak topuğunuza ve tabanınıza yedirin. Ardından temiz bir çorap giyin. Sabah uyandığınızda ayaklarınız hafiflemiş olacaktır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!