Apple Watch ile fit ve sağlıklı kalmanın 9 yolu

Sağlıklı olmak ve fit kalmak, hepimizin öncelikli iyi yaşam hedefleri arasında. Düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek, kaliteli uyumak ve bunları birer alışkanlığa hatta yaşam tarzımıza entegre etmek de, bütüncül sağlığımızı desteklemek için olmazsa olmazlar arasında. Tüm bu saydıklarımızı uzun yıllardır düzenli uyguluyor ya da uygulamak için can atıyor olabilirsiniz; öyleyse bedeninize -dolayısıyla zihninize ve ruhunuza- iyi gelecek bu alışkanlıkları edinmenin veya geliştirmenin keyifli bir yolunu daha keşfetmek isteyebilirsiniz. Güzel haber şu ki Apple Watch, fitness ve sağlık yolculuğunuzun tamamında yanınızda. İşte Apple Watch ile fit ve sağlıklı kalmanın yolları:

Yüzün, koşun, zıplayın: Favori egzersizinizi bulun

Düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirebilmenin ilk aşaması; bedeninize, iyi yaşam hedeflerinize ve yaşam tarzınıza uygun, yapmaktan keyif alacağınız egzersiz türünü keşfetmek. Tek bir egzersize bağlı kalmak zorunda da değilsiniz; size en iyi gelen sporu keşfedene kadar farklı egzersizleri deneyebilir ya da programınızı sabahları yoga, akşamüstü koşu ya da yürüyüş, hafta sonları yüzme gibi sporlarla çeşitlendirebilirsiniz.

Apple Watch, yürüyüş, koşu, bisiklet, eliptik bisiklet, yoga, pilates, dans ve yüzme gibi yaygın egzersiz türlerinin yanı sıra, onlarca farklı antrenman seçeneği sunuyor ve ilerlemenizi takip etmenizi sağlıyor. Tercihiniz listede yer almayan bir egzersizse; antrenmanınız esnasında Diğer’i seçerek Apple Watch’un Kalp Atış ve Hareket Sensörleri ile doğru kredileri almanız da mümkün. Apple Watch’ta herkese uygun bir antrenman seçeneği mutlaka var.

Rüzgarı arkanıza alın: Hedefler belirleyin

Hedef belirlemek, tıpkı hayatta olduğu gibi, egzersiz yaparken de gelişiminizi izlemek ve motivasyonunuzu artırmak için oldukça gerekli. Egzersiz hedeflerinizi belirlerken ulaşılabilir, ölçümlenebilir ve akıllı hedefler seçmeye özen gösterin.

Apple Watch’unuzda yer alan Aktivite uygulaması ile, gün içindeki ilerlemenizi kolayca takip edebilirsiniz. Gün içinde yaktığınız aktif kalori miktarını Hareket; yaptığınız tempolu egzersizleri Egzersiz ve ve en az 1 dakika ayakta durduğunuz ve hareket ettiğiniz saatleri Duruş halkası ile takip edebilir; dilerseniz hedeflerinizi değiştirebilirsiniz. Apple Watch’un halkalarınızı tamamlamanıza yardımcı olmak için size öneriler sunması ve sizi teşvik ediyor olması da bu yolculuğunuzu kolaylaştıracak.

Her mevsim hareket edin: Koşuya çıkın

Koşu, alışkanlık edinilmesi zor gibi görünse de aslında yıl boyu sürdürebileceğiniz; her mevsim doğanın farklı güzelliklerinizi ve bedeninizin gücünü keşfedebileceğiniz bir egzersiz türü. Apple Watch’un Koşu antrenmanı, koşu boyunca sizi takip etmekle kalmayacak, ilerlemenizi takip etmek, güzergahınızı görüntülemek, aktivite geçmişinizi kontrol etmek gibi özellikleriyle de koşu antrenmanınızı kolaylaştıracak.

Dalgalarla dans edin: Yüzmeye gidin

Yazın keyfi  şüphesiz ki en iyi suda çıkar… Güzel haber; Apple Watch 50 metre suya dayanıklı. Tercihiniz ister deniz, ister havuz olsun; tüm yüzme setlerinizi Apple Watch’unuz ile takip edebilirsiniz. En doğru verileri alabilmek için Yüzme antrenmanınıza başlarken Açık Suda Yüzme ya da Havuzda yüzme seçeneğini belirlemeyi de unutmayın.

Rekabeti artırın: Arkadaşlarınızla paylaşın

Egzersiz motivasyonunuzu arttırmanın en iyi yollarından biri de; hedeflerinize doğru birlikte koşacağınız bir egzersiz arkadaşı bulmak. Apple Watch Series 7’nin Aktivite Paylaşımı özelliği ile aktivite halkalarınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilir ve hatta Yarışmalar özelliği ile bunu eğlenceli bir meydan okumaya dönüştürerek gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Ölü popo sendromu ile savaşın: Ayağa kalkın

Ölü popo sendromunu duymuş muydunuz? Özellikle vaktimizin büyük bir kısmını oturarak geçirdiğimiz günlerde, uzun süre oturduktan sonra kalçanızdan başlayarak tüm vücudunuza yayılabilen uyuşukluk ve ağrı olarak tanımlanan ölü popo sendromu; denge sorunları, hareket güçlüğü, bedenin farklı yerlerindeki kas ağrıları olarak kendini gösterebiliyor. Kalça kaslarınızı güçlendirmek ve çalıştırmak için yapacağınız düzenli egzersizlerin yanı sıra, saat başı mola vermek ya da ayağa kalkıp bir tur atmak; bu sendromu önlemek için birebir. Alarm kurmanıza gerek yok; tek yapmanız gereken Apple Watch’un saat başı verdiği ayağa kalkma uyarısını dinlemek.

Anda kalın: Farkındalıkla nefes alın

Dinlenmek, yenilenmek ve güne daha enerjik devam edebilmek için mola vermeyi de ihmal etmeyin. Molalarınızda ayağa kalkarak kısa bir tur atabilir, Apple Watch’unuzun Nefes özelliği ile kısa bir farkındalık çalışması yapabilir ya da Farkındalık uygulamasındaki Düşünme özelliği ile anda kalabilirsiniz.

Sağlığınızı kontrol altına alın: Verilerinizi takip edin

Nabız ve kandaki oksijen seviyesi gibi veriler, gün içinde takip etmeniz gereken ya da önemli bir değişiklik olduğunda gözlemlemeniz gereken hayati veriler arasında; özellikle hareketli geçen ya da yoğun egzersiz yaptığınız günlerde… Apple Watch Series 7, çığır açıcı sağlık inovasyonlarıyla sağlığınız için gözetmeniz gereken tüm verileri tek bir yerden takip etmenize de olanak sağlıyor. Kalp atışlarınızı periyodik olarak dinliyor, kanınızdaki oksijen düzeyinizi ölçmenize ve hatta EKG çekmenize de yardımcı oluyor. Apple Watch Series 7’deki olağanüstü sensör ve uygulama ile dilediğiniz aman kanınızdaki oksijen seviyesini ölçebilir ve dahası arka planda gece gündüz ölçüm yapmasını sağlayabilirsiniz. EKG uygulaması ile, tek derivasyonlu elektrokardiyografiye benzer EKG sonuçları alabilir; dilerseniz doktorunuzla da paylaşabilirsiniz.

Uykunuzu izleyin: Kaliteli uyku deneyimini artırın

Kaliteli bir uyku, yalnızca yenilenmenizi ve enerji seviyenizin artmasını sağlamakla kalmıyor; odaklanma becerinizi güçlendiriyor, kan şekeri seviyenizi düzenleyerek açlığınızı yönetmenizi kolaylaştırıyor, kilo kontrolüne yardımcı oluyor, kasların ve dokuların onarımını sağlıyor.

Uyku kalitenizi artırmak için her gün aynı saatte uyuyup uyanmayı, yatak odanızı uykuya uygun şekilde serin ve karanlık tutmayı, nevresim, pijama gibi uyku tekstili ürünlerini nefes alabilen kumaşlardan seçmeyi ihmal etmeyin. Dilerseniz Apple Watch’un Uyku uygulaması ile uyku değerlerinizi takip edebilir; dilediğiniz uyku düzenine kavuşabilmek için sunduğu uyku programı ve yatma zamanı rutininden de faydalanabilirsiniz.

Apple Watch Series 7 ile, ihtiyacınız olan her şey, her yerde yanınızda. Tüm şarj sistemi yeniden tasarlanan Apple Watch Series 7; USB-C hızlı şarj kablosu ile yaklaşık 45 dakika içinde şarj seviyesini %0’dan %80’e çıkarabiliyor. Şimdiye kadarki en güçlü ön kristale sahip Apple Watch Series 7, ayrıca çatlamaya, toz ve suya karşı da dayanıklı.

*Bu yazı Apple katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!