Apple ürünleri, sağlıklı bir yaşam sürmeniz için yanınızda

Yeni yayınlanan rapor Apple ürünlerinin kişisel sağlık, araştırma ve tıbbi bakım konularında kullanıcıların, geliştiricilerin ve sağlık kuruluşlarının gelişimine nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor… Gelin, raporun ayrıntılarına birlikte bakalım…

Kullanıcılara kişisel sağlık yolculuklarında güç veriyor

Sağlık uygulamasının 2014’te ve Apple Watch’un 2015’te kullanıma sunulmasından bu yana Apple, kullanıcılara daha sağlıklı bir yaşam imkanı verecek kolay anlaşılır ve anlamlı bilgiler sunmak amacıyla çok sayıda yenilikçi sağlık ve fitness özelliği sundu. Rapor, Apple’ın sağlık ve fitness özelliklerinin şu dört temel niteliğinin genel bir değerlendirmesini içeriyor: 1) Sağlık uygulamasında kullanıcılara sağlık bilgilerini depolayacak ve görüntüleyecek merkezi ve güvenli bir yer sunması, 2) Apple Watch’un, kullanıcıların sağlığı için akıllı bir koruyucu görevi üstlenmesini sağlayan özellikler sunması, 3) daha sağlıklı bir yaşam için kullanıcıların günlük sağlık ve fitness durumlarını iyileştirmelerini sağlayan özellikler sunması ve 4) geliştirici araçları ile, yenilikçi üçüncü taraf sağlık ve fitness uygulamalarına imkan tanıması.

Bu sonbaharda iOS 16 ve watchOS 9’un kullanıma sunulmasıyla birlikte Apple Watch ve iPhone, kalp sağlığı ve uykudan mobilite, kadın sağlığına kadar 17 farklı sağlık ve fitness alanına odaklanan çeşitli özellikler sunacak. Yıllar içinde her yaştan müşteri, bu sağlık ve fitness özelliklerinin kendi deyimleriyle hayatlarını nasıl değiştirdiğini paylaştı. Bunların, aralarında ciddi kalp rahatsızlıklarını keşfeden, bir düşme sonrasında acil durum yardımı alan veya günlük aktivitelerle sağlık durumlarını çarpıcı biçimde iyileştiren müşteriler de bulunan birçoğu hikayelerini raporda da paylaşıyor.

Kullanıcılar şimdi Apple Watch’tan, iPhone’dan ve bağlı üçüncü taraf uygulamalarından ve aygıtlarından gelen 150 farklı sağlık verisini Sağlık uygulamasında tek bir merkezi görünümde depolayabiliyor. App Store’da şimdi geliştiricilerin, kullanıcıların Sağlık uygulaması içerisinden paylaşmayı seçtikleri verileri bir araya getirerek, sıkı gizlilik ve güvenlik protokolleriyle yenilikçi sağlık ve fitness deneyimleri sunan HealthKit API’ını kullanan on binlerce uygulama bulunuyor. Raporda Nike Run Club, Calm ve WeightWatchers gibi gücünü HealthKit’ten alan dünya genelinde popüler uygulamaların yanı sıra Qardio Heart Health ve Withings Health Mate gibi sayıları giderek artan, gücünü yine HealthKit’ten alan ve bağlı aksesuarlar sayesinde kullanıcıların daha da fazla sağlık verisini takip etmesini sağlayan uygulamalar dikkat çekiyor.

Tıp topluluğuyla birlikte çalışarak sağlık ekosistemine destek

Apple, sağlıkta en güçlü inovasyonların ancak tıp topluluğuyla doğrudan iş birliği yaparak mümkün olacağına inanıyor. Rapor, bu iş birliğini dört kategoride açıklıyor: 1) araştırmacıların yeni bilimsel keşifler yapmalarını sağlayacak araçlar geliştirmek, 2) anlamlı verilerle hasta-doktor ilişkisini güçlendirmek, 3) sağlık kuruluşlarıyla iş birliği yaparak büyük ölçekte sağlıklı yaşama teşvik etmek ve 4) halk sağlığını ve devlet girişimlerini desteklemek.

ResearchKit çerçevesi sayesinde araştırmacılar çalışmalarına geniş bir iPhone ve AppleWatch kullanıcı tabanı içerisinden katılımcı bulabiliyor; katılımcılar da bilimin gelişimi için sağlık verilerini paylaşmayı seçebiliyor. Apple, Araştırma uygulaması aracılığıyla Harvard T.H. Chan School of Public Health ve the National Institute of Environmental Health Sciences; Brigham and Women’s Hospital ve American Kalp Derneği; ve University of Michigan ve Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmalar, ABD genelindeki kullanıcılara hepsi alanında ilk olan üç araştırma çalışmasına katılma imkanı sundu: Apple Kadın Sağlığı Çalışması, Apple Kalp ve Hareket Çalışması ve Apple İşitme Çalışması. Bu çalışmaların ön sonuçlarının yanı sıra University Health Network ile yapılan Kalp Yetmezliği Çalışması ve UCLA ile yapılan Dijital Zihinsel Sağlık Çalışması gibi Apple’ın desteklediği diğer çalışmalara dair bilgiler de raporda yer alıyor.

iPhone’da Sağlık uygulamasındaki Sağlık Kayıtları’nın ve üçüncü tarafların Apple geliştirici araçlarını kullanılarak geliştirdikleri uygulamalar ve aygıtlar, anlamlı veriler sunarak hasta-doktor ilişkisini güçlendiriyor. Hastalar şimdi Sağlık Kayıtları özelliğini 12.000’den fazla yerdeki 800’den fazla kurumda kullanabiliyor ve böylece çeşitli hizmet sağlayıcılarındaki tıbbi verilerini diledikleri zaman Sağlık uygulamasında kolaylıkla görebiliyor.

Bilime dayalı ve gizlilik üzerine tasarlanmış

Apple’ın tüm sağlık ve fitness özellikleri iki temel prensiple geliştirildi:

  • Zorlu bilimsel doğrulama süreçleri: Apple bünyesindeki klinisyenler, ürün geliştirme süreçleriyle yakından ilgileniyor; mühendisler ve ürün tasarımcılarıyla birlikte çalışıyor. Bunun yanında önde gelen araştırma kurumlarının uzmanlarıyla birlikte yürütülen çalışmalar ürünlerin ve özelliklerin bilime dayalı ve kullanıcı dostu olmasını sağlıyor.
  • Gizliliğin merkezde tutulması: Gizlilik, Apple’da en temel değerdir ve veri gizliliği hassas sağlık verileri için kritik önem taşır. Apple’ın sağlık ve fitness özellikleri kullanıcının gizliliğini merkezde tutuyor ve kullanıcılara şeffaflık ve kontrol gibi korumalar sunuyor. iPhone parola, Touch ID veya Face ID ile kilitli olduğunda, Sağlık uygulamasında bulunan Tıbbi Kimlik dışındaki tüm veriler şifreleniyor. iCloud ile eşzamanlanmış tüm veriler de hem aktarım sırasında hem de Apple sunucularında şifreleniyor. Ayrıca varsayılan iki faktörlü kimlik doğrulamaya sahip yeni bir watchOS veya iOS sürümü ve parolası olan kullanıcıların sağlık ve aktivite verileri Apple’ın okuyamayacağı biçimde depolanabiliyor. Sağlık uygulaması verileri, hiçbir zaman kullanıcının açık izni olmadan hiçbir üçüncü tarafla paylaşılmıyor. Kullanıcılar sağlık verilerini paylaşmayı seçerse, Sağlık uygulaması kullanıcıların hangi veriyi kiminle paylaşacaklarını tüm ayrıntılarıyla kontrol etmelerini sağlıyor. Kullanıcılar verdikleri izinleri diledikleri zaman inceleyip yönetebiliyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!