Apple Haziran 2023 gelişmeleri: Güçlü gizlilik, M2 Ultra Çipi, watchOS 10 ve çok daha fazlası

Apple, kullanıcı gizliliği, güvenlik ve teknoloji inovasyonlarına odaklanarak, teknoloji dünyasında öncü bir rol üstlenmeye tüm hızıyla devam ediyor. Haziran 2023’te yapılan duyurulara göre son ve yapılacak olan güncellemeler, kullanıcıların veri gizliliğini ve güvenliğini daha da artırmak için yeni özellikler sunarken, aynı zamanda donanım ve yazılım alanında önemli yenilikler getiriyor. Bu güncellemeler arasında, Apple’ın M2 Ultra Çipi ile güçlendirilmiş yeni nesil cihazları, watchOS 10’un heyecan verici özellikleri ve daha birçok yenilik yer alıyor. İşte Apple Haziran 2023 gelişmeleri:

Apple’dan yeni, güçlü gizlilik ve güvenlik özellikleri

Apple Safari Özel Dolaşma, İletişim Güvenliği ve Kilit Modu’nda yapılan önemli güncellemelerin yanı sıra uygulama gizliliğiyle ilgili geliştirmeleri de kapsayan en son gizlilik ve güvenlik inovasyonlarını duyurdu. Ayrıca Durum Denetleme, NameDrop ve Live Voicemail gibi gizlilik ve güvenlik temel alınarak tasarlanan yeni özellikleri de tanıttı. Apple’ın gizliliğin temel insan haklarından biri olduğuna ve sağlam bir gizliliğin güçlü bir güvenlik temel alınarak sağlanabileceğine dair inancı bu yeni çalışmalarda hayat buluyor.

Gizlilik özellikleriyle kullanıcılar verileri üzerinde daha fazla kontrole sahip oluyor. Safari Özel Dolaşma özelliğinde yapılan önemli güncellemeler, fotoğraflar için gizlilik izniyle ilgili geliştirmeler, mesajlar, mail ve safari Özel Dolaşma’da bağlantı takibi koruması gibi pek çok yeni özellik bulunuyor. Ayrıca, iletişim güvenliği, hassas içerik uyarısı gibi kullanıcı güvenliğini korumak için tasarlanmış özellikler de mevcut.

Daha fazlası için hemen tıklayın.

M2 Ultra çip ile yeni Mac Studio ve Mac Pro artık daha güçlü

Apple, M2 ailesine yeni katılan M2 Ultra çipi duyurdu. Yeni bir system on a chip (SoC) mimarisine sahip olan M2 Ultra, Mac’te büyük performans artışları sağlıyor. Apple’ın bugüne kadar geliştirdiği en büyük ve en yetenekli çip olan M2 Ultra, yeni Mac Studio ve Mac Pro’yu şimdiye kadarki en güçlü Mac masaüstü bilgisayarlar haline getiriyor. M2 Ultra çip, ikinci nesil 5 yıldızlı nanometre üretim teknolojisi kullanılarak üretiliyor ve iki M2 Max çipi birbirine bağlamak için Apple’ın çığır açan UltraFusion teknolojisinden yararlanarak performansı iki katına çıkarıyor.

M2 Ultra, 134 milyar transistör içeriyor. Yani M1 Ultra’ya kıyasla 20 milyar daha fazla transistöre sahip. 192 GB’a kadar bellek kapasitesini destekleyen olağanüstü birleşik bellek mimarisiyle M1 Ultra’dan yüzde 50 daha fazla kapasite ve 800 GBps ile M2 Max’e kıyasla iki kat daha fazla bellek bant genişliği sağlıyor. M1 Ultra çipten yüzde 20 daha güçlü bir CPU’ya sahip olan M2 Ultra, daha büyük ve yüzde 30’a kadar daha hızlı bir GPU ve yüzde 40’a kadar daha hızlı Neural Engine içeriyor. 1 Ayrıca, ışık hızında ProRes hızlandırma performansı için M2 Max’ten iki kat daha yetenekli bir media engine’a sahip. Tüm bu gelişmeler sayesinde, M2 Ultra çip Mac bilgisayarların performansını yine yepyeni bir düzeye çıkarıyor.

Daha fazlası için hemen tıklayın.

Apple Watch için bir dönüm noktası: watchOS 10

Apple, watchOS 10’un ön tanıtımını yaptı. Yepyeni bir yaklaşımla geliştirilen watchOS 10, Apple Watch kullanıcılarının yeniden tasarlanan uygulamalar sayesinde bilgiye hızla erişmesini ve yeni Akıllı Gruplama özelliğiyle ilgili araç takımlarını ihtiyaç duyduklarında görebilmesini sağlıyor. Ayrıca bu özelliklere yeni ve eğlenceli saat kadranları eşlik ediyor.

Bisikletçiler yeni ölçümlere ve Antrenman Görünümlerine kavuşmanın yanı sıra güç ölçerlere, hız ve kadans sensörlerine Bluetooth ile bağlanabiliyor. Yeni Pusula Ara Noktaları ve Harita özellikleri de doğa yürüyüşçülerine yardımcı oluyor. Farkındalık uygulaması zihin sağlığını destekleyici yeni araçlar sunuyor. Bugünden itibaren geliştirici beta sürümüyle sunulan watchOS 10, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıcılarla buluşacak.

Daha fazlası için hemen tıklayın.

AirPods kişisel ses deneyimini yeniden tanımlayacak

Apple, bu sonbaharda AirPods’ta yapılacak yazılım güncellemeleri ile kişisel ses deneyiminde dönüşüm yaratan güçlü yeni özellikler sunacağını duyurdu. Adaptive Audio, Kişiselleştirilmiş Ses Yüksekliği ve Sohbet Farkındalığı olmak üzere güçlü ve yeni üç özellik sayesinde AirPods Pro’yu (2. nesil) ortamlar ve etkileşimler arasında kullanmak daha kolay hale geliyor. Ürün serisinin tamamı, aramaları ve Otomatik Geçiş’i daha da kusursuz hale getiren yeni ve gelişmiş özelliklere de kavuşuyor. Üstelik bu kadarla da sınırlı değil…

Daha fazlası için hemen tıklayın.

Apple’dan zihin ve göz sağlığını destekleyen yeni özellikler

Apple iOS 17, iPadOS 17 ve watchOS 10 platformlarında sunulan yenilikçi araçlar ve deneyimlerle iki önemli alana yayılan yeni sağlık özelliklerini duyurdu. Güzel haber; iOS 17, iPadOS 17 ve watchOS 10 zihin ve göz sağlığı için özellikler sunuyor. Üstelik şimdi Sağlık uygulaması iPad’e geliyor.

Yeni sağlık özellikleriyle kullanıcılar anlık duygularını ve günlük ruh hâllerini kaydedebiliyor, değerli analizlerden yararlanabiliyor, değerlendirmelere ve kaynaklara kolaylıkla erişebiliyor. iPhone, iPad ve Apple Watch göz sağlığı için yeni özelliklere kavuşuyor. Kullanıcıların miyopi riskini azaltmaya yardımcı olacak sağlıklı alışkanlıklar edinmesine destek veriliyor. Şimdi iPad’e de gelen Sağlık uygulaması, kullanıcılara sağlık verilerini izlemeleri için yepyeni yollar sunuyor. Tüm bu yeni özellikler, mevcut sağlık özelliklerinde olduğu gibi bilimsel temellere dayanıyor ve gizliliği merkezine alıyor.

Daha fazlası için hemen tıklayın.

15 inç MacBook Air rakipsiz bir deneyim sunuyor

Apple dünyanın en iyi 15 inç laptopu olan 15 inç MacBook Air’i tanıttı. Geniş 15.3 inç Liquid Retina ekranı, M2 çipin inanılmaz performansı, 18 saate kadar pil ömrü1, fansız ve sessiz tasarımıyla dünyanın en ince 15 inç dizüstü bilgisayarı olan yeni MacBook Air, güç ve taşınabilirliği bir araya getiriyor. Yepyeni altı hoparlörlü ses sistemiyle etkileyici bir Uzamsal Ses özelliği sunan 15 inç MacBook Air, 1080p FaceTime HD kamera ve MagSafe şarjın yanı sıra macOS Ventura’nın gücü ve kolaylığıyla birlikte rakipsiz bir deneyim yaşatıyor.

Yeni model bugünden itibaren sipariş edilebiliyor ve 13 Haziran Salı günü satışa sunuluyor. M2 çipli 13 inç MacBook Air, önceki modele göre 1.000 TL daha düşük olan 31.499 TL’den başlayan fiyatlarıyla, yeni modele geçiş yapacak kullanıcılardan ilk kez Mac satın alacak müşterilere kadar herkese daha fazla avantaj ve seçenek sunuyor.

Daha fazlası için hemen tıklayın.

En güçlü iki Mac: Yeni Mac Studio ve Mac Pro

Apple, şimdiye kadarki en güçlü iki Mac modeli olan yeni Mac Studio ve Mac Pro’yu tanıttı. M2 Max ve yeni M2 Ultra çipe sahip Mac Studio, inanılmaz kompakt tasarımda olağanüstü bir performans artışı ve gelişmiş bağlantı özellikleri sunuyor. Mac Studio, Intel tabanlı en güçlü 27 inç iMac’ten 6 kata kadar (*1), M1 Ultra çipe sahip önceki nesil Mac Studio’dan ise 3 kata kadar daha hızlı (*2).

Şimdi M2 Ultra çiple sunulan Mac Pro’da, Apple’ın en güçlü çipinin rakip tanımayan performansı PCIe genişletme yuvasının çok yönlülüğüyle bir araya geliyor. Mac Pro, önceki nesil Intel tabanlı modelden 3 kata kadar daha hızlı (*3). 192 GB’a kadar birleşik bellek sunan M2 Ultra çipli Mac Studio ve Mac Pro, en gelişmiş iş istasyonu grafik kartlarından çok daha fazla belleğe sahip ve diğer sistemlerin işleme bile alamadığı zorlu iş yüklerinin üstesinden geliyor.

Mac’in Apple çipe geçişini tamamlayan yeni Mac Pro, Apple’ın diğer profesyonel sistemleriyle birlikte kullanıcıları Apple’ın şimdiye dek sunduğu en güçlü ve yetenekli profesyonel ürün serisiyle buluşturuyor. Mac Studio ve Mac Pro, bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 13 Haziran Salı gününden itibaren satışa sunulacak.

Daha fazlası için hemen tıklayın.

1*16 GB GDDR6 belleğe sahip Radeon Pro 5700 XT grafik teknolojisi, 128 GB RAM ve 8 TB SSD ile yapılandırılmış, 3.6 GHz 10 çekirdekli Intel Core i9 tabanlı önceki nesil 27 inç iMac sistemleriyle karşılaştırıldığında elde edilen sonuçlardır.
2*20 çekirdekli CPU, 64 çekirdekli GPU, 128 GB RAM ve 8 TB SSD ile yapılandırılmış, Apple M1 Ultra çipe sahip önceki nesil Mac Studio sistemleriyle karşılaştırıldığında elde edilen sonuçlardır.
3* 32 GB GDDR6 belleğe sahip Radeon Pro W6900X grafik teknolojisi, Afterburner, 384 GB RAM ve 4 TB SSD ile yapılandırılmış, 2.5 GHz 28 çekirdekli Intel Xeon W tabanlı önceki nesil Mac Pro sistemleriyle karşılaştırıldığında elde edilen sonuçlardır.

macOS Sonoma, üretkenliği ve yaratıcılığı artıran yepyeni özelliklerle geliyor

Apple, macOS Sonoma’nın ön tanıtımını yaptı. Dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü olan macOS Sonoma, Mac deneyimini zenginleştiren bir dizi özellikle birlikte geliyor. Etkileyici ekran koruyucular ve güçlü araç takımları, kişiselleştirmenin yepyeni yollarını sunuyor. Kullanıcılar doğrudan masaüstüne araç takımları ekleyebiliyor, tek tıklamayla bu araç takımlarıyla etkileşime geçebiliyor ve büyüleyici Süreklilik özelliği sayesinde iPhone araç takımlarından oluşan geniş ekosisteme Mac’lerinden erişebiliyor.

Sunum yapan kişiyi paylaşılan içeriğin üstünde gösteren Sunan Kişi Katmanı ve hareketle tetiklenen sinema kalitesinde eğlenceli video efektlere olanak tanıyan Tepkiler gibi kullanıcıların uzaktan sunum yapmasına yardımcı olan muhteşem yeni özelliklerle macOS Sonoma’da video konferanslar da çok daha keyifli hale geliyor. Safari’de yapılan önemli güncellemeler internet deneyimini bir üst düzeye taşıyor. Profiller birden fazla konu veya proje arasında ayrı ayrı gezinme olanağı sunarken web uygulamaları da kullanıcıların favori sitelerine daha hızlı erişmelerini sağlıyor. Oyun Modu, heyecan verici yeni oyunlar ve geliştiricilerin Mac için daha fazla oyun sunmalarını kolaylaştıran yeni oyun taşıma araç kiti sayesinde oyun deneyimi daha da zenginleşiyor.

Daha fazlası için hemen tıklayın.

tvOS 17 ile FaceTime ve video konferans özellikleri evdeki en büyük ekrana geliyor

Apple bu sonbaharda Apple TV 4K’yı evdeki herkes için daha keyifli, interaktif ve eğlenceli hale getirecek yazılım güncellemeleri sunulacağını duyurdu. tvOS 17 ile Apple TV 4K’ya gelen FaceTime sayesinde kullanıcılar bu popüler uygulamayı ilk kez TV’lerinde kullanarak aileleri ve arkadaşlarıyla daha etkileşimli görüşmeler yapabilecek.

tvOS 17’de yepyeni Denetim Merkezi’nin yanı sıra iPhone ile daha da iyi çalışan daha kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatacak başka geliştirmeler de sunuluyor. Sinema kalitesinde resim ve ses özellikleri sunan Apple TV 4K; Apple TV+’ı, tüm popüler online yayın uygulamalarını ve Apple Music, Apple Fitness+ ve Apple Arcade servislerini evin en büyük ekranında bir araya getiriyor.

A15 Bionic çipin güçlü performansından, kullanıcı dostu denetimlerden ve hem Apple aygıtları hem de akıllı ev aksesuarları ile sorunsuz entegrasyon özelliklerinden yararlanan Apple TV 4K, oturma odaları için en iyi aygıt. Bugünden itibaren geliştirici beta sürümüyle sunulan tvOS 17, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıcılarla buluşacak.

Daha fazlası için hemen tıklayın.

iPadOS 17, iPad’e yepyeni düzeylerde kişiselleştirme seçenekleri ve çok yönlülük getiriyor

Apple, kullanıcıların Kilit Ekranı’nı kişiselleştirmeleri ve araç takımlarıyla etkileşim kurmaları için yepyeni yollar sunan iPadOS 17’nin ön tanıtımını yaptı. Formlardaki alanları akıllı bir şekilde tanımlayıp dolduran Otomatik Doldurma özelliği sayesinde PDF’lerle çalışmak daha kolay.

Notlar ise PDF belgelerini işaretlemek ve bunların üzerinde ortak çalışmak için yepyeni bir deneyim sunuyor. Mesajlar, yeni çıkartmalar deneyimini de kapsayan önemli güncellemelerle geliyor. Üstelik kullanıcılar şimdi görüntülü ve sesli FaceTime mesajları bırakabiliyor.

Sağlık uygulaması şimdi interaktif grafiklerle iPad’e geliyor. HealthKit ise geliştiricilerin iPad ekranı için tasarlanmış yenilikçi deneyimler yaratmalarına imkan tanıyor. 5 Haziran’dan itibaren geliştirici beta sürümüyle sunulan iPadOS 17, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıcılarla buluşacak.

Daha fazlası için hemen tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!