Apple, farklı etkinliklerle Avrupa Kod Haftası’nın onuncu yılını kutluyor

Kod yazma yoluyla problem çözme, yaratıcılık ve iş birliği becerilerini kutlamak için Avrupa’nın her yerinden eğitmenler, öğrenciler, politika yapıcılar ve kod yazma tutkunlarıyla birlikte çalışan Apple, Avrupa Kod Haftası’nı ilk günden bu yana gururla destekliyor. Avrupa’da kod yazma ve dijital becerilerin önemini öne çıkaran gönüllü ve topluluk etkinlikleri onuncu yılını kutluyor.

Apple, eğitmenlerin Avrupa Kod Haftası’nı kutlamalarına yardımcı olmak için Celebrating You Eğitmen Kılavuzu’nu ve Inclusive App Design etkinliğini hazırladı. Öğrencilerin önemli buldukları bir yeri veya geleneği kutlamaları için kişiselleştirilen Celebrating You’da, öğrencilerin Swift Playgrounds’da kendi örnek uygulamaları için kod yazmalarını sağlayan bir başlangıç projesi bulunuyor. Kılavuz bölgedeki 18 ülkenin diline çevrildi. Bu diller arasında ilk kez Ukraynaca da yer alıyor. Bu kılavuza ek olarak sunulan Inclusive App Design kılavuzuysa öğrencilerin tutkularını ve fikirlerini, kapsayıcılığı ve erişilebilirliği göz önünde bulunduran uygulamalara dönüştürmelerine yardımcı oluyor.

Teknolojinin etkili kullanılmasının tüm öğrencilerin potansiyelini ortaya çıkarabileceğine inanan Apple kırk yıldan uzun süredir öğretmenlerle birlikte çalışıyor. Apple ve birlikte çalıştığı eğitmenler, yeni Apple Education Community’den Everyone Can Code kaynaklarına ve Swift Playgrounds uygulamasına kadar birçok alanda, kod yazma aracılığıyla yaratıcılığın öğrencilerin katılımını nasıl artırabileceğine ve öğrenim sonuçlarını nasıl iyileştirebileceğine bizzat tanıklık etti.

“Apple olarak, kod yazmanın evrensel bir dil, eleştirel düşünceyi teşvik eden, yaratıcılığı tetikleyen ve olanakları ortaya çıkaran vazgeçilmez bir araç olduğunu düşünüyoruz. Avrupa Komisyonu’nun kod yazmaya erişimi farklı arka planlara ve becerilere sahip tüm öğrencileri kapsayacak şekilde genişletmek için yaptığı çalışmaları desteklemekten gurur duyuyoruz.” diyen Apple Global Geliştirici İlişkileri ve Eğitim ve Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Susan Prescott sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem yeni hem de deneyimli geliştiricilerin kendi topluluklarında ve dünya genelinde önemli buldukları sorunlara çözüm getiren uygulamalar geliştirebilmeleri için tüm öğrencilere kod yazmanın temellerini öğretmekten uygulama geliştirmeye kadar her konuda kod yazma kaynakları sağlamakta kararlıyız.”

Swift Playgrounds, öğrencileri yazdıkları ilk kod satırından Apple’ın güçlü ve kullanımı kolay modern programlama dili Swift ile ilk uygulamalarını geliştirmeye kadar götürüyor. Apple’ın Everyone Can Code kaynakları ise öğrencileri kodun arkasındaki konseptlerle tanıştırıyor ve aygıt içi egzersizler sayesinde kod yazma ve problem çözme konusunda pratik yapma olanağı sağlıyor. iPad’deki yerleşik erişilebilirlik özellikleri, farklı beceri düzeylerinden tüm öğrencileri desteklemek için görme engeli veya görme bozukluğu olan öğrencilerin kabartmalı Braille alfabesiyle yazdırılabilen dokunsal grafiklerle kod yazma bulmacalarını çözmelerine imkan veriyor.

Remedello, İtalya’daki Liceo Scientifico Bonsignori lisesinde matematik ve fizik öğretmeni olan Chiara Franceschini şöyle söylüyor: “Kod yazma, öğrenci gelişimini uyarlanabilirlik, sabır ve beceriklilik gibi birçok açıdan iyileştirebiliyor.” Franceschini de Apple Distinguished Educator Giovanna Busconi’nin desteğiyle öğrencileriyle birlikte kod yazmayı öğreniyor. “Swift Playgrounds sayesinde birlikte öğrenebiliyoruz. Her problem birçok farklı yolla çözülebiliyor. Bu nedenle öğrencilerin kod yazarken çözüm mantığı ve izledikleri yaklaşım hakkında birbirleriyle konuşmaları gerekiyor. Herkese birçok şey katan bu deneyim, öğrencilerimin soru sormanın ayıp olmadığını, problemlerin çözümüne birlikte çalışarak, yaratıcı bir şekilde ulaşılabileceğini anlamalarını sağlıyor.”

Gelecek için kod yazma

Kod yazmak, sınıf ortamının dışında da iş gücüne hazır olmak için kritik önem taşıyan bir araç. 2021’de Avrupa’da 2,2 milyon iş olanağı yaratan ve küçük işletmelerin hiç olmadığı kadar büyük başarılara ulaşmasına yardımcı olan iOS uygulama ekonomisi, ekonomik büyümeye ve fırsatlara öncülük etmeyi sürdürdü.

Apple akademik ve profesyonel destek programları aracılığıyla uygulama geliştiricilerine hem birer öğrenci hem de girişimci olarak kod yazma becerilerini geliştirme konusunda yardımcı olmak için çalışıyor.

2016’da Napoli Federico II Üniversitesi ile iş birliğiyle açılan Napoli Apple Developer Academy, kod yazma, tasarım ve profesyonel becerileri kapsayan ve öğrencileri kendi işlerini kurmaya hazırlayan dokuz aylık ücretsiz bir eğitim programı sunuyor. Program bugüne kadar 60 ülkeden 2000’den fazla mezun verdi. Ayrıca 3000 öğrenci de Apple’ın Avrupa’daki üniversiteler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlarla birlikte sunduğu dört haftalık kurslara katıldı.

Apple Developer Academy’nin yanı sıra Apple, 2018’de Fransa’da başlayarak şu anda bölgedeki 30 ülkede sunulmakta olan App Store Foundations Program aracılığıyla Avrupalı girişimciler için çeşitli fırsatlar yaratıyor. Program geçen ay kadın kuruculara odaklanarak Birleşik Krallık’ta da sunulmaya başladı. Bugüne kadar programa toplam 1000’den fazla Avrupalı geliştirici katıldı.
App Store Foundations Program’i tamamlayan Alman uygulama geliştiricisi Leonard Mehlig, Swift’te kod yazmayı kendi kendine öğrendi. Mehlig, kullanıcıların günlerini planlamalarına, görevler oluşturmalarına ve dikkati dağıtan unsurları ortadan kaldırarak hedeflerine ulaşmaya odaklanmalarına yardımcı olan Structured adlı uygulamayı geliştirebilmesini, bu programda edindiği becerilere borçlu olduğunu söylüyor. “Profesyonel hayatımdaki her şey, günün birinde kod yazmayı öğrenmeye karar verdiğim için oldu.” diyor Mehlig. “Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı’na katılmak için California’ya gidebildim, inanılmaz şirketlerde çalıştım, bilgisayar bilimini öğrendim ve sonunda Structured’ı geliştirmeyi başardım.”

“Kod yazmayı öğrenmenin en iyi yolunun bir uygulama fikri bulduktan sonra onu adım adım geliştirmek olduğunu düşünüyorum.” diye ekliyor Mehlig. “Swift’te gerçek sonuçları çok erken bir aşamada görebiliyor ve yol boyunca değişiklik yapabiliyorsunuz. Kod yazarak, neredeyse hiç araç kullanmadan dünyanın öbür ucundaki insanlar üzerinde gerçek bir etki yaratabilecek olağanüstü birçok şey geliştirebilirsiniz.”

Fransa’da 2019’dan bu yana Simplon ile birlikte çalışan Apple, iş bulmak isteyen, farklı arka planlara sahip kişiler için ücretsiz uygulama geliştirme ve kod yazma eğitimleri de sunuyor. Eylül 2022’de başlayan yeni Advanced Apple Foundation Program, kod yazma kaynaklarını çıraklık fırsatlarıyla bir araya getirerek öğrencilerin iş gücünde gerçek deneyimler yaşamalarına imkan tanıyor. Program katılımcıları programı tamamladıklarında uygulama geliştirme alanında sektör düzeyinde geçerli Bac+3 sertifikasına sahip olacak.

“Teknoloji sektöründe sayısız fırsat var. Bu nedenle iş arayan kişileri bu alanda eğitmek, kendi kariyer yollarını belirlemelerini ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlamanın en iyi yolu.” açıklamasını yapan Simplon Kurucu Ortağı ve Başkanı Frédéric Bardeau sözlerine şöyle devam etti: “Apple Foundation Program ve App Store’un olağanüstü ekosistemi sayesinde öğrencilerimiz becerilerini güçlendiriyor ve mobil uygulama geliştirme alanında profesyonelleşebilmek için gereken araçlara sahip oluyor.”

Apple, Kod Haftası boyunca Avrupa’daki mağazalarda sunulan Swift ile Tanışın etkinliklerinin sayısını iki katına çıkararak müşterilerin kod yazmayı öğrenmelerini her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Bu etkinlik Apple’ın Today at Apple programı kapsamında yıl boyunca sunuluyor. Today at Apple, tüm Apple Store’larda Creative Pro’lar tarafından yönetilen ve müşterilerin Apple ürünlerini kullanarak yaratıcı projelerini ve sanatsal tutkularını nasıl geliştireceklerini öğrenmelerine yardımcı olan bir program. Geçtiğimiz beş yıl içinde Apple bölgede internet üzerinden ve yüz yüze olmak üzere 60.000’den fazla Today at Apple kod yazma etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!