Apple dünyasından gelişmeler: Yeni nesil teknolojiler ve üstün performans

Teknoloji devi Apple, yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kez de M2 ve M4 çipli yeni iPad Air ve iPad Pro modelleri ile teknoloji tutkunlarının karşısına çıkıyor. Ayrıca, en gelişmiş ekrana ve M4 çipe sahip büyüleyici iPad Pro ve Apple Pencil Pro, müzik yapımını bir üst seviyeye taşıyan Logic Pro ve video oluşturma deneyimini dönüştüren Final Cut Pro 2 de göz alıcı özellikleriyle sahnede. Hazırsanız, işte Apple dünyasından ilgi çekici yenilikler:

M2 çipe sahip 11 inç ve 13 inç iPad Air, her zamankinden çok daha güçlü

İki farklı boyut seçeneğiyle sunulan iPad Air, olağanüstü performansı ve yapay zeka becerileri, uzun kenarda konumlandırılmış yeni ön kamerası, daha hızlı Wi-Fi özellikleri ve Apple Pencil Pro desteğiyle her zamankinden daha güçlü ve çok yönlü.

Daha hızlı CPU, GPU ve Neural Engine birimine sahip M2 çiple performansını artıran yeni iPad Air, yapay zeka için de inanılmaz güçlü bir aygıt. Ana Sahne özellikli 12 MP Ultra Geniş ön kamera şimdi iPad Air’in uzun kenarında yer alıyor. Yani görüntülü aramalar için mükemmel. Ayrıca daha hızlı Wi-Fi özelliklerine sahip iPad Air’in süper hızlı 5G özellikli Cellular modelleri, kullanıcılarının hareket halindeyken bile bağlantıda kalmasını sağlıyor. Taşınabilir tasarımı, tüm gün süren pil ömrü, muhteşem Liquid Retina ekranı ve Apple Pencil Pro, Apple Pencil (USB-C) ve Magic Keyboard desteğiyle iPad Air, kullanıcıların daha da üretken ve yaratıcı olmalarına imkan tanıyor.

Öte yandan, iPadOS 17, kişiselleştirilebilir ve çok yönlü kullanım için yepyeni olanaklar sunuyor ve iPad Air deneyimini üst seviyelere taşıyor. Kullanıcılar iPad Air’in 11 inç veya yeni ve daha geniş 13 inç ekranı sayesinde Kilit Ekranı’nı özelleştirerek daha kişisel bir hale getirebiliyor. Buna göz alıcı duvar kağıtları, kullanıcıların favori fotoğraflarını sergilemeleri için eğlenceli yollar ve tarih ile saatin görünümünü kişiselleştirecek font ve renkler de dahil. İnteraktif araç takımları, tek bir dokunuşla görevlerinizi anında yapabilmeniz için bir bakışta görebileceğiniz bilgileri daha da ileri taşıyor.

iPad Air ayrıca Freeform, Notlar, iMovie, GarageBand ve Fotoğraflar’ın yanı sıra Pages, Numbers ve Keynote uygulamalarını içeren iWork üretkenlik paketi gibi olağanüstü, yerleşik uygulamalarla sunuluyor. iPad için Logic Pro 2 ve iPad için Final Cut Pro 2, iPad Air’i daha da esnek ve yaratıcı bir güç merkezine dönüştüren yeni özellikler sağlıyor.

Daha fazlasını keşfetmek için tıklayın.

M4 çip ile çığır açan bir tasarım, göz alıcı ekran ve inanılmaz performans

İkinci nesil 3 nanometre teknolojisiyle üretilen M4, Apple çipin sektör lideri güç verimliliğini ileriye taşıyan ve iPad Pro’nun inanılmaz ince tasarımına olanak tanıyan SoC (system on a chip) teknolojisine sahip. Ayrıca bu çipin yepyeni ekran motoru, iPad Pro’nun çığır açıcı Ultra Retina XDR ekranına göz alıcı netliği, renkleri ve parlaklığı veriyor. Yeni CPU, 10 adede kadar çekirdeğe sahip ve M3 ile tanıtılan yeni nesil GPU mimarisinin üzerine kurulan yeni 10 çekirdekli GPU ile beraber Dynamic Caching, donanım hızlandırmalı ışın izleme ve donanım hızlandırmalı örgü gölgelendirme teknolojileri ilk kez iPad’e geliyor.

M4 şimdiye kadar Apple’ın sunduğu en hızlı Neural Engine’a sahip. Saniyede 38 trilyona kadar işlem kapasitesi sağlayan bu teknoloji günümüzdeki yapay zeka özellikli PC’lerde bulunan nöral işleme birimlerinden daha hızlı. Daha hızlı bellek bant genişliği, CPU’daki yeni nesil yapay öğrenme hızlandırıcıları ve yüksek performanslı GPU ile beraber M4 çip, yeni iPad Pro’yu yapay zeka için inanılmaz güçlü bir aygıta dönüştürüyor.

Ayrıca, M4 çipteki Media Engine, bugüne kadar iPad’de sunulanların en gelişmişi. H.264, HEVC ve ProRes gibi en popüler video codec’lerini desteklemenin yanı sıra AV1 için donanım hızlandırma özelliğini ilk kez iPad’e getiriyor. Böylece online yayın servislerinde sunulan yüksek çözünürlüklü videoları daha fazla güç tasarrufu sağlayarak oynatmayı mümkün kılıyor.

Daha fazlasını keşfetmek için tıklayın.

En gelişmiş ekrana ve M4 çipe sahip büyüleyici iPad Pro ve Apple Pencil Pro

Yeni iPad Pro, ince ve hafif yeni tasarımı, çığır açan Ultra Retina XDR ekranı ve güçlü yapay zeka özelliklerine sahip olağanüstü hızlı M4 çipi ile büyük yeniliklere imza atıyor. Gümüş ve uzay siyahı renk seçenekleri bulunan yeni iPad Pro iki farklı boyutta sunuluyor: Geniş ekrana sahip 13 inç model ve süper portatif 11 inç model. Her iki boyut seçeneği de dünyanın en gelişmiş ekranına sahip; olağanüstü bir görsel deneyim sunan, çift katmanlı OLED teknolojisine sahip yeni, çığır açıcı Ultra Retina XDR ekran. Yeni iPad Pro, performans ve becerilerde büyük gelişmelere imza atan yeni nesil Apple M4 çiple hayat buluyor. M4 çip, Ultra Retina XDR ekran için netlik, canlılık ve parlaklık sağlayan yepyeni bir ekran motoruna sahip.

Yeni bir CPU, M3 çipin GPU mimarisi üzerine yapılandırılan yeni nesil bir GPU ve şimdiye kadarki en güçlü Neural Engine sayesinde yeni iPad Pro, yapay zeka için olağanüstü bir güç sergiliyor. iPad Pro’nun çok yönlülüğü ve gelişmiş özellikleri, yepyeni aksesuarlarla birlikte üst düzey bir deneyim sunuyor. M4 çipte bulunan Neural Engine birimi, gelişmiş performans düzeyiyle yapay zeka özellikli bilgisayarlarda bulunan tüm nöral işlemci birimlerinden daha güçlü. M4 çipte bulunan Neural Engine birimi, gelişmiş performans düzeyiyle yapay zeka özellikli bilgisayarlarda bulunan tüm nöral işlemci birimlerinden daha güçlü.

Apple Pencil Pro yepyeni ve güçlü etkileşimlerle kalem deneyimini daha da ileri taşıyor. Magic Keyboard ise daha ince ve daha hafif yeni tasarımıyla inanılmaz özellikler sunuyor. Gövde kısmındaki yeni sensör, kullanıcının sıkıştırma hareketi yaptığını algılayarak bir araç paleti açıyor. Böylece yaratıcı sürecinize ara vermeden araçlar, çizgi kalınlıkları ve renkler arasında hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz. Özel Haptic Engine teknolojisi, kullanıcı sıkıştırma hareketi yaptığında, çift dokunuş özelliğini kullandığında veya Smart Shape ile şekilleri kusursuz bir forma dönüştürdüğünde eylemi onaylayan hafif bir titreşim vererek son derece kullanıcı dostu bir deneyim sağlıyor. Bir jiroskop sayesinde kullanıcılar Apple Pencil Pro’yu döndürerek kullandıkları aracı daha hassas bir biçimde kontrol edebiliyor. Kullanıcılar gövdeyi döndürerek şekilli kalem ve fırça araçlarının yönünü tıpkı kağıt ve kalemde olduğu gibi değiştirebiliyor. Ve Apple Pencil ile dokunmadan algılama özelliği sayesinde işaretleme yapmadan önce kullandıkları aracın yönünü tam olarak görebiliyor.

Yeni iPad Pro için tasarlanan Magic Keyboard’un daha ince ve daha hafif yepyeni tasarımı sayesinde iPad Pro her zamankinden daha kolay taşınabilir ve daha çok yönlü. Yeni Magic Keyboard, kullanıcıların çok sevdiği havada tutan askı modeli tasarımla sunuluyor. Ve şimdi ekran parlaklığı ve ses kontrolü gibi özelliklere erişim sağlayan bir işlev tuşu sırasına da sahip. Bunların yanı sıra, göz alıcı alüminyum avuç içi desteği, daha geniş ve dokunsal geri bildirim özelliğiyle daha da hassas trackpad’i sayesinde adeta bir MacBook deneyimi yaşıyorsunuz. Yeni Magic Keyboard manyetik olarak yapışıyor ve Smart Connector, Bluetooth’a ihtiyaç duymadan güç ve veri bağlantısı sağlıyor.

Daha fazlasını keşfetmek için tıklayın.

Müzik yapımını bir üst seviyeye taşıyan Logic Pro

Yapay zeka destekli yeni Logic Pro, müzik yapımı sürecini geliştiren ve sanatçılara ihtiyaç duydukları anda yardım sağlayan inanılmaz stüdyo asistanı özellikleri sunuyor. Üstelik bunu yaparken sanatçıların yaratıcılıkları üzerinde tam kontrole sahip olmasına imkan veriyor. Bu özellikler arasında şunlar yer alıyor: Logic Pro’daki popüler Drummer özelliklerine ek olarak yeni Bass Player ve Keyboard Player özelliklerini de içeren Session Players, tekli ses kaydından ayrı bölümler oluşturarak bunlar üzerinde çalışmayı sağlayan Stem Splitter ve parçalara anında bir sıcaklık katabilen ChromaGlow.

ChromaGlow, dünyanın en prestijli stüdyo donanımlarının bir araya gelerek ürettiği sesi yapay zekadan ve M serisi Apple çiplerin gücünden faydalanarak modelliyor* Kullanıcılar beş farklı doygunluk tarzıyla mükemmel tonu yakalayarak, diledikleri parçaya son derece gerçekçi bir ses sıcaklığı, ses baskınlığı ve ses gücü ekleyebiliyor. Modern temiz sesler, eski zamanların nostaljik sıcaklığı veya zevke göre şekillendirilip uyarlanabilen daha uç tarzlar arasından seçim yapmak da mümkün.

*iPad’de ChromaGlow kullanımı için M serisi Apple çip önerilir. Mac’te ChromaGlow kullanımı için M serisi Apple çip gerekir.

Daha fazlasını keşfetmek için tıklayın.

Video oluşturma deneyimini dönüştüren Final Cut Pro 2

iPad için Final Cut Pro 2, Canlı Çoklu Kamera özelliğiyle iPad’i birden çok kameraya sahip bir mobil prodüksiyon stüdyosuna dönüştürüyor. Kullanıcıların tek bir yerden, aynı anda dört adede kadar kameraya bağlanmasına ve ön izleme yapmasına olanak tanıyan bu özellik sayesinde kullanıcılara çekimlerine hız kazandırma gücü veriyor.* Canlı Çoklu Kamera özelliğini destekleyen yepyeni video çekim uygulaması Final Cut Camera şimdi iPhone ve iPad’de. Uygulamaya kablosuz bağlanabilen kreatifler, güçlü ve profesyonel kontrollerle de her video açısını uzaktan yönetebiliyor.**

Final Cut Camera bağımsız bir profesyonel video çekim uygulaması olarak da iPhone ve iPad’de kullanılabiliyor. iPad Pro’nun hızlı Thunderbolt bağlantısından faydalanan harici proje desteği kullanıcılara, doğrudan harici bir sürücüde projeleri düzenleme esnekliği sağlıyor.*** M4 çipli yeni iPad Pro’da, Final Cut Pro ile bir proje düzenlemek ve tamamlamak inanılmaz bir deneyim. Kullanıcılar renk düzenleme yapabiliyor, birden çok efekt uygulayabiliyor ve grafikleri yoğun zaman çizelgelerini çok daha hızlı render alabiliyor. iPad için Final Cut Pro 2, benzersiz projeler oluşturmak ve bunları düzenlemek için daha da fazla kişiselleştirilebilir içerik sunuyor ve Canlı Çizim için yepyeni Apple Pencil Pro’nun döndürme ve sıkıştırma hareketleri gibi gelişmiş özelliklerinden yararlanıyor.

* iPad için Final Cut Pro 2, iPadOS 17.4 sürümü veya daha yeni bir iPadOS sürümü ve M1 çipli iPad modelleri veya daha yeni iPad modelleri gerektirir.

** Final Cut Camera, iOS 17.4 veya daha yeni bir iOS sürümü yüklü iPhone XS ve daha yeni iPhone modelleriyle ve iPadOS 17.4 veya daha yeni bir iPadOS sürümü yüklü iPad modelleriyle kullanılabilir.

*** Harici proje desteği için iPadOS 17.5 veya daha yeni bir iPadOS sürümü gerekir.

Daha fazlasını keşfetmek için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!