Apple dünyasında son gelişmeler: iOS 14 ile, watchOS 7 ve iPadOS 14 ile hayatımıza girecek yenilikler

Apple, 22 Haziran günü gerçekleşen WWDC20 etkinliğinde 13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik sundu. İşte iOS 14, watchOS 7 ve iPad 14 ile hayatınıza girecek yenilikler:

Apple, iOS 14 ile iPhone deneyimini baştan tasarlıyor

Ana ekran sayfalarında bugüne kadarki en büyük güncellemeye yer veren sürümde, göz alıcı bir şekilde yeniden tasarlanan araç takımları ve Uygulama Arşivi, App Clips ile App Store’dan yararlanmanın yeni bir yolu, Mesajlar uygulamasında güçlü güncellemeler ve daha fazlası yer alıyor.İşte iOS 14 sürümüyle iPhone’unuzda yapabileceğiniz şeyler:

 • Sohbetleri çeviren en iyi ve en kolay uygulama Çevir ile ses ve metinler için 11 farklı dilde hızlı ve doğal şekilde çevirebilir, uygulamadaki tüm özellikleri çevrimdışı olarak da kullanabilirsiniz.
 • Bilgi dağarcığını artıran Siri ile, internetten sorularınıza yanıt bulabilir ve sesli mesaj gönderebilirsiniz.
 • Denetim Merkezi’ndeki daha kapsamlı öneriler sayesinde aksesuarlara ve ortamlara daha hızlı erişim sağlayan Ev uygulaması ile ev aksesuarlarınızla ilgili tüm bilgileri uçtan uca şifrelerken; Aygıt İçi Yüz Tanıma özelliği ile uyumlu görüntülü kapı zilleri ve kameraların arkadaşlarınızı ve ailenizi tanımanızı sağlayabilirsiniz.
 • Otomatik aygıt geçişi özelliği sayesinde AirPods’unuzla Apple aygıtları arasında kesintisiz geçiş yapabilirsiniz.
 • Dijital araba anahtarları ile iPhone veya Apple Watch’unuzu kullanarak arabanızı kilitleyip açabilir ve hatta çalıştırabilirsiniz. Dijital araba anahtarınızı Mesajlar aracılığıyla kolayca paylaşabilir ve bir aygıt kaybolduğunda iCloud üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Bul uygulaması ile Apple aygıtlarınızın yanı sıra kaybolan diğer önemli eşyalarınızı da bulabilirsiniz.
 • Safari Gizlilik Raporu özelliğiyle, veri ihlaline karışmış olabilecek kayıtlı parolaları belirlemenize yardımcı olmak için güvenli parola takibi sağlıyor ve web sayfalarının tamamı için yerleşik çeviri hizmeti sunuyor. 
 • Sağlık uygulaması uykuyu daha iyi yönetmek ve kulak sağlığını etkileyebilecek ses düzeylerini daha iyi anlamak için yepyeni deneyimler sunuyor. Acil SOS, Tıbbi Kimlik, EKG ve Düşme Algılama gibi birçok sağlık ve güvenlik özelliğini artık merkezi olarak Sağlık Kontrol Listesi üzerinden yönetebilirsiniz. Sağlık uygulaması ayrıca mobilite, Sağlık Kayıtları, semptomlar ve EKG için yeni veri türlerini de destekliyor.
 • Hava Durumu uygulaması ve araç takımı, kullanıcılara sert hava olaylarıyla ilgili güncel bilgiler sunuyor ve yeni eklenen bir saat sonraki yağış ihtimali şeması ile yağış tahminlerini dakika dakika gösteriyor.
 • Erişilebilirlik özellikleri arasında müzikler, filmler, telefon aramaları ve podcast’lere ait seslerin daha net ve keskin olmasına yardımcı olmak için belirli frekansları yükselten veya azaltan Headphone Accommodations ve Grup FaceTime ile görüntülü görüşmelerde işaret diliyle konuşan kişiyi öne çıkaran işaret dili algılama gibi özellikler yer alıyor.Sektörün görme engelliler topluluğuna yönelik önde gelen ekran okuyucusu VoiceOver, şimdi ekranda görüntülenenleri otomatik olarak algılayarak daha fazla uygulama ve web deneyimini daha fazla kişi için erişilebilir kılıyor.

iOS 14 ile ayrıca:

Ana ekran sayfalarında Smart Stack oluşturabilirsiniz: iOS 14 ile birlikte anlık bilgiler sunan yeni araç takımlarını, herhangi bir Ana Ekran sayfasına farklı boyutlarda tutturabilir ve Smart Stack oluşturabilirsiniz. Ayrıca Ana Ekran sayfalarını araç takımları, iş, seyahat, spor, eğlence ve diğer ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Uygulama Arşivi ile yararlı uygulamaları ön plana çıkarabilirsiniz: Ana Ekran sayfalarının sonunda yer alan Uygulama Arşivi’ni kullanarak  tüm uygulamalarınızı gezinmesi kolay tek bir görünümde otomatik olarak düzenleyebilir, kaç tane Ana Ekran sayfasının gösterileceğini seçebilir ve Uygulama Arşivi’ne hızlı erişim için sayfaları kolayca gizleyebilirsiniz. 

Resim İçinde Resim desteği ile uygulamaları birlikte kullanabilirsiniz: Gelen FaceTime ve telefon aramaları ve Siri etkileşimleri, yaptığınız işin bağlamından kopmamanızı sağlayan yepyeni, kompakt bir tasarımla sunuluyor. Resim İçinde Resim desteği sayesinde, iPhone’unuzda artık başka bir uygulamayı kullanırken video izleyebilir veya FaceTime aramalarını yanıtlayabilirsiniz.

App Clips ile kahve satın almak artık daha kolay: Bir App Clip, uygulama deneyiminin ihtiyaç duyulan bir anda keşfedilmesini sağlamak için tasarlanmış küçük bir parçasını oluşturuyor. Gerektiği anda bulunacak biçimde tasarlanan App Clips, motosiklet kiralamak, kahve satın almak ya da otopark sayacına ödeme yapmak gibi belirli bir görevi tamamlamak için uygulama deneyiminin küçük bir bölümünü saniyeler içinde yüklüyor.

Mesajlar uygulamasında sabitlenen sohbetler ile önemli mesajlara daha hızlı ulaşabilirsiniz: Artık dilediğiniz sohbetleri Mesajlar listesinin üst kısmına tutturabilir, bahsetme ve satır içi yanıt özellikleri sayesinde canlı grup sohbetlerini kolayca takip edebilir ve bir görsel ya da emoji kullanıp grup fotoğrafı belirleyerek sohbetleri daha da özelleştirebilirsiniz.

Memojiler artık daha kişisel: Mesajlar’daki yeni Memoji seçenekleri ise ek saç stilleri, baş aksesuarları, yüz örtüleri ve diğer özellikler sayesinde daha fazla kapsayıcılık ve çeşitlilik sunuyor.

Harita uygulamasıyla bisiklet yolları, elektrikli araç şarj durakları ve ilginç mekanları keşfedebilirsiniz: Harita uygulaması, bisiklet kullanıcıları için yeni yol tarifleri, elektrikli araç rotaları ve özel olarak derlenmiş şehir rehberleri ile gezinmeyi ve keşfetmeyi kolay ve eğlenceli hale getiriyor. Örneğin bisiklet kullanıcıları için yol tariflerinde yokuş, sokağın trafik yoğunluğu ve rotada merdiven olup olmaması gibi detaylara erişebilir; elektrikli araç kullanıcısıysanız aracınızın şarj düzeyine göre mevcut şarj duraklarını keşfedebilirsiniz. Rehberler ile bir şehirdeki ziyaret edilmeye değer ilginç yerleri öğrenebilir, popüler olan restoranları  keşfedebilir, AllTrails, Complex, The Infatuation, Time Out Group ve The Washington Post gibi saygı duyulan markaların yeni önerilerine göz atabilirsiniz.

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Dün gerçekleştirilen watchOS 7’nin ön tanıtımında öne çıkan başlıklar şöyle:

 • Kadranlar ve paylaşma: watchOS 7, yeni ebeveynden sörf meraklısına, tenisçiden fotoğrafçıya kadar herkesin kadranı kendi etkinliklerine veya yaşam tarzına uyacak şekilde yapılandırmasını sağlayan benzersiz kombinasyonları keşfetmenin ve paylaşmanın yeni yollarını sunuyor.
 • Uyku takibi: Apple Watch, watchOS 7 ile istediğiniz kadar uyuyabilmenize, zamanında yatmanıza ve uyku hedeflerinize ulaşmak için bir uyku öncesi rutini oluşturmalanıza yardımcı olacak. İvmeölçer ile uyku sırasındaki solunuma işaret eden mikro hareketleri algılayan Apple Watch, her gece ne kadar uyuduğunuzu akıllı bir şekilde kaydederken, haftalık uyku trendlerinizi de grafik olarak sunuyor.
 • Wind Down ile uyku öncesi rutini: Apple Watch ve iPhone’unuzla kendi uyku öncesi rutininizi oluşturmak için, Ev uygulamasında özel bir ortam oluşturabilir, rahatlatıcı sesler dinleyebilir ve en sevdiğiniz meditasyon uygulamasını kullanmak gibi adımları rutininize dahil edebilirsiniz.
 • Uyku öncesi ve sonrası: Apple Watch, Uyku Modu’nda Rahatsız Etme özelliğini etkinleştiriyor ve gece boyunca ekran parlaklığını otomatik olarak azaltıyor. Uyanma saatiniz geldiğinde Apple Watch, sessiz bir dokunsal alarm veya küçük seslerle uyanmanıza yardımcı oluyor ve uyanma ekranında pil seviyesini gösteriyor. Kişisel şarj etme davranışınıza bağlı olarak, uyku saatinizden bir saat önce pil seviyesi çok düşükse Apple Watch’unuz uyumadan önce aygıtınızı şarj etmenizi de hatırlatıyor.
 • Otomatik el yıkama algılama: Ellerin en az 20 saniye boyunca iyice yıkanması hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Apple Watch, giyilebilir aygıtlarda türünün ilk örneği bir inovasyon olarak hareket sensörleri, mikrofon ve aygıt üzerindeki yapay öğrenme teknolojilerinden yararlanarak artık el yıkama hareketleri ve seslerini otomatik olarak algılıyor ve bunun üzerine 20 saniyelik bir sayaç başlatarak elinizi yıkamayı erken bıraktığınız durumlarda yıkamaya devam etmenizi öneriyor.

 • Antrenman türleri ve Fitness uygulaması: Apple Watch’taki en popüler uygulamalardan biri olan Antrenman uygulamasına, watchOS 7 ile güçlü kalp atış hızı ve özel olarak geliştirilmiş hareket algoritmalarıyla desteklenen dört heyecan verici yeni egzersiz türü ekleniyor: Core Training, Dans, Functional Strength Training ve Soğuma. Apple Watch, ayrıca Dans için harcanan kalorileri de doğru bir şekilde yakalıyor.
 • İşitme ve Noise uygulaması: İlk kez watchOS 6 ile birlikte sunulan ve ortamdaki ses seviyesini ve sese maruz kalma süresini ölçen Noise uygulaması, watchOS 7 ile birlikte işitme sağlığını daha fazla desteklemek için kulaklık ses bildirimleri de sunmaya başlıyor. Artık iPhone, iPod touch veya Apple Watch üzerinden kulaklıkla dinlediğiniz şeylerin ses seviyesini görebilir ve bu ses seviyeleri uzun vadede işitme duyusunu etkileyebilecek yüksekliğe ulaştığında bildirim alabilirsiniz. Kulaklıkla toplam dinleme, haftalık güvenli dinleme süresinin yüzde 100’üne ulaştığında, Apple Watch’unuz size yine bildirimde bulunuyor.
 • Bisiklet için yol tarifleri: watchOS 7 ile yol tarifleri büyük ve kolau okunabilir şekilde bileğinizde beliriyor ve zaman kazanmak için inip bisikletinizle yürümeniz veyaz merdiven çıkmanız gerektiğinde Harita size bildirimde bulunuyor. Artık dik yokuşlar içermeyen, varış noktasına en hızlı ulaştıran veya en dolambaçsız yoldan görüten rotayı seçmeniz mümkün.
 • Siri ile çeviri bileğinizde: Apple Watch şimdi Siri ile Mesajları Seslendir özelliğini destekliyor, Mesajlar ve diğer içerikleri dikte ederken daha fazla hız ve güvenilirlik saplamak için dikteler Neural Engine’in gücü ile aygıt üzerinden eşleniyor ve birçok dilde bileğinizden Siri ile çeviri alınabiliyor.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el yazısı özellikleri ile öne çıkıyor.

 • Yeni kompakt tasarım: Gelen FaceTime ve telefon aramaları şimdi tüm ekranı kaplamayan küçük bir sembol şeklinde görünüyor. Bu sayede, kolayca cevap vermek için hızla dokunmak veya kaydırıp reddederek işe geri dönmeniz mümkün oluyor. Siri etkinleştirildiğinde ise ekranın alt kısmında görünüyor; Siri’den bir istekte bulunduğunuzda ekrandaki bilgilere de rahatlıkla bakabiliyor, Siri diğer uygulamaları açarken veya müziği kontrol ederken hızla ekrandan kayboluyor.
 • Evrensel arama özelliği: iPadOS 14 ile tamamen baştan geliştirilen Arama işlevi, şimdi uygulamaları bulup çalıştırmaktan kişilere, dosyalara ve hızlı bilgilere erişmeye ve insanlar veya mekanlar hakkında sık sorulan sorulara yanıt bulmaya kadar hemen her şeyin hızla bulunabileceği bir yer haline geldi. Artık içinde olduğunuz uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan istediğiniz yerden arama yapabilirsiniz.
 • Yeniden tasarlanan kenar çubukları: Fotoğraflar, Dosyalar, Notlar, Takvim ve Apple Music gibi birçok uygulamada yeniden tasarlanan kenar çubukları, gezintiyi tek bir yere toplayarak içeriği önde ve ortada tutarken, uygulama içinde aradığınızı daha kolay bulmasını sağlıyor. Sadeleştirilen araç çubukları ve yeni aşağı açılır menüler uygulama kontrollerine tek bir noktadan erişim sunuyor. 
 • Apple Pencil ile el yazısıyla alınan notlar: iPadOS 14, Apple Pencil ile birlikte iPad’e Scribble özelliğini getiriyor. Artık herhangi bir metin alanına el yazınızla aldığınız notlar otomatik olarak metne dönüştürülüyor. Böylece iMessage’a yanıt vermek veya Safari’de arama yapmak gibi işlemler daha hızlı ve kolayca yapılabiliyor. Akıllı Seçenek özelliği el yazısıyla çizimleri birbirinden ayırıyor, metinler kolayca seçilip kesilerek diğer bir belgeye klavye fontlarıyla yapıştırılabiliyor, şekil tanıma özelliği geometrik olarak mükemmel şekiller çizmenize ve bunları Notlar uygulamasına faydalı şemalar ve illüstrasyonlar eklerken istediğiniz yere yerleştirmenize olanak veriyor.

iPadOS 14 ile ayrıca araç takımları için Smart Stack oluşturmanız, Mesajlar uygulamasında önemli mesajlarınıza daha hızlı ulaşmanız, Memojilerinizi aksesuarlarla kişiselleştirmek, Siri ile sesli mesaj göndermeniz, Harita uygulamasındaki yeni yolları ve mekan önerilerini keşfetmeniz, Ev uygulamasıyla akıllı ev kontrolünü kolaylaştırmanız da mümkün.

Detaylı bilgi için: Apple.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!