Antrenman motivasyonunuzu katlayacak 6 faydalı öneri

Sporu hayatının ayrılmaz bir parçası haline getirenler için her antrenman, iple çekilen keyifli bir aktivite gibidir. Ancak özellikle havaların gitgide soğuduğu kış döneminde, antrenman rutinini aksatmadan verimli bir şekilde tamamlamak ciddi bir motivasyon istiyor. İşte sizi sıcacık battaniyenizin altından çıkarıp spor salonunun yolunu tutmanızı sağlayacak 6 minik tüyo:

Spor giysilerinize özen gösterin

Gün boyu giydiklerimiz ve üzerimizde taşıdıklarımız, renkleri ve formları ile ruh halimizi doğrudan etkiler. Nasıl işe giderken ya da arkadaşlarınızla keyifli bir akşam geçirmeye giderken sizi en iyi hissettirecek giysileri seçmeye gayret ediyorsanız, spor yaparken tercih ettiğiniz giysiler de özenli olmalı. Spor kıyafetler satın alırken kumaşı, dokusu ve kesimi itibariyle konforunuzu sağlayacak ve içinde kendinizi öz güvenli hissedeceğiniz tercihler yapın ki, bu öz güven antrenmanınıza da yansısın!

Renkli ve şık spor giysileri

Uplifers önerisi: Rengarenk ve birbirinden şık spor giyim koleksiyonları tasarlayan markalar arasında Nike bizim favorimiz.

Antrenman öncesinde meyve gibi kaliteli karbonhidratlar tüketin

Spor öncesi son öğününüzü, antrenmandan en az 2 saat önce almanız gerektiğini gayet iyi biliyorsunuz. Ancak bu kural, antrenmana boş glikojen depolarıyla başlayacağınız anlamına gelmez. Antrenmandan 15 – 20 dakika önce tüketeceğiniz bir meyve, vücudunuzun sporda ihtiyaç duyduğu nitelikli enerjiyi sağlar ve performansınızı hissedilir oranda artırır.

İyi karbonhidratlar size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar
İyi karbonhidratlar size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar

Uplifers önerisi: Yarım muzu ezdikten sonra içine yarım çay kaşığı doğal kakao ekleyerek hazırlayacağınız karışımı tüketerek, antrenmana enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz!

Kendinize bir antrenman hedefi koyun ve bunu ölçümleyin

Sadece biraz hareket etmek için başlanan antrenmanlar sizi uzun vadede sıkabilir. Bu yüzden her antrenman günü / haftası için yeni kilometre taşları belirleyin ve gelişiminizi kaydedin. Örneğin bir hafta boyunca yaptığınız fonksiyonel egzersizler 5 setten oluşuyorsa, diğer hafta set sayısını 6’ya çıkarmaya odaklanın. Ya da günlük adım sayınızı 10 bin ve üzerinde tutmak gibi günlük bir hedef koyarak daima dinç kalmaya gayret edin.

Troy’larda Apple Watch %20 indirimde!

Apple Watch'u antrenman performansınızı ölçümlemek için kullanın!
Apple Watch’u antrenman performansınızı ölçümlemek için kullanın!

Uplifers önerisi: Teknoloji devi Apple’ın bu seneki bombası Apple Watch ile aktivitelerinizi ve nabız değerlerinizi monitörize edebileceğiniz gibi, cihazı iPhone’unuzla senkronize ederek antrenman boyunca telefon taşıma derdinden de kurtulabilirsiniz. Renkli ve sportif tasarımıyla sporcuların gözdesi olan Apple Watch modellerini Troy e-store’dan %20 indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 Enerjik bir antrenman arkadaşı edinin

Yüzünüz asıldığında ya da “Artık devam edemeyeceğim” dediğinizde sizi cesaretlendirerek zihninizi pozitif duygularla dolduran bir antrenman arkadaşı gibisi yoktur. Eğer antrenmanlarda motivasyon sorunları yaşıyorsanız ya da antrenmanlarda rekabet ortamı size iyi geliyorsa, spora gönül vermiş bir arkadaşınızla birlikte antrenmanlar planlayabilir ya da devam ettiğiniz spor salonundaki insanlarla kaynaşmayı deneyebilirsiniz.

 

Uplifers önerisi: Tüm Türkiye çapında faaliyet gösteren koşu ve antrenman kulüplerine dahil olarak, sporu sosyal hayatınıza entegre edebilirsiniz. Adım Adım, İstanbul Koşu Kuvvetleri, Rundiamo ve Ankara Koşuyor gibi pek çok kulübü buradan inceleyebilirsiniz.

İyilik peşinde koşun

Siz sağlığınız için, zayıflamak için, keyiflenmek için koşarken, bir yandan da birilerinin hayatı toplayacağınız bağışlarla, değişsin, güzelleşsin ister misiniz? Türkiye’yi yardımseverlik koşusu ile tanıştıran Adım Adım’ın gönüllü koşucuları arasına katılarak, bugüne kadar toplanan 11.700.000 TL karşılığı kaynağın artmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Adım Adım
Adım Adım

Uplifers önerisi: 6 Mart’taki Runatolia Maratonu’nda Adım Adım ile koşmak için hemen kayıt yaptırın. Kulüp alanına Adım Adım yazmayı ve hangi STK için koşacağınızı belirlemeyi unutmayın. Gerisi çok kolay. 

Müziği yanınızdan eksik etmeyin

Bir döneme damgasını vuran seri Rocky’de, sınır tanımayan boksör Rocky Balboa’nın antrenmanları ve maçları boyunca fonda çalan “Eye Of The Tiger” şarkısını hatırlamayan yoktur. Film boyunca pek çok güçlükle mücadele eden boksör Balboa’ya olduğu kadar seyirciye de motivasyon aşılayan bu güçlü şarkı, spor ve müziğin ayrılmaz bir ikili olduğunu bir kez daha hatırlatır. Siz de antrenmanlarınızda Rocky Balboa sinerjisi yakalamak istiyorsanız, yaptığınız sporun ruhuna ve ritmine uygun şarkıları kulağınızdan eksik etmeyin. Örneğin koşacaksanız düşük metronomlu şarkılar; ağırlık antrenmanı yapacaksanız rock soundlu sert parçalar tercih edebilirsiniz.

LeBron James Beats Powerbeats2'yi kullanan sporculardan
LeBron James Beats Powerbeats2’yi kullanan sporculardan

Uplifers önerisi: Özellikle koşu, dans, zumba ve cross fit gibi hareketli sporlarla uğraşıyorsanız kulağınızdan düşmeyecek bir tasarıma sahip olan kablosuz kulaklık PowerBeats2′yi tercih edebilirsiniz. Yine Beats’in evinizde / dışarıda antrenman yaparken kullanabileceğiniz Beats by Dr. Dre Pil

l taşınabilir hoparlörü de spor yaparken rahatlıkla kullanabileceğiniz ürünlerden.

Beats By Dr Dre taşınabilir hoparlör
Beats By Dr Dre taşınabilir hoparlör

Yeni nesil iPod Touch, spor yaparken cebinize bile rahatlıkla sığdırabileceğiniz kompakt tasarımıyla iPod Shuffle ve pek çok Beats kulak üstü ve kulak içi kulaklık modelini Troy e-store güvencesiyle tek tıkla satın alabilirsiniz.

Antrenman motivasyonunuzu artıracak önerileri derlediğimiz bu içeriğimiz Troy’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!