Antik Mısır’dan günümüze uzanan güzellik mucizesi: Gül suyu

Özellikle Akdeniz insanları, fabrikasyon olarak imal edilen ürünler yerine doğal ürünlerden faydalanmayı bir gelenek haline getirmiş durumdalar. Esasında bu durumu sağlayan daha çok ekonomik nedenler. Geçmişte bölgenin alım gücünün düşük olması ve uzaklığı, insanları doğal ürünlere yöneltmiş. Zaman içerisinde yavaş yavaş insanların zenginleşmelerine ve ithal ürünün yerel pazarda boy göstermesine karşın, bazı gelenekler varlığını sürdürmeye devam ediyor, gül suyu da bunlardan bir tanesi.

Gül suyu, çok yönlü bir ürün olup bir yandan mutfakta yemeklere tat katmak için kullanılırken, bir yandan da banyoda veya yatak odasında güzellik ve bakım için kullanılabiliyor.

Gül suyunun homeopatik kökleri Antik Mısır’a kadar dayanıyor. Efsaneye göre; Kleopatra, süt banyosunu gül yapraklarıyla alırmış ve bu sayede cildi her zaman yumuşak, pürüzsüz ve muhteşem görünürmüş. Gül suyunun insan sağlığına da eşsiz faydaları bulunuyor. Wellness ve Çin tıbbı konusunda uzman Denise Baron bu konu hakkında şunları dile getiriyor: ‘Gül suyu içerisinde A, C, E ve B gibi birçok vitamini barındırmakta ve depresyona iyi geldiği bilinmektedir. Bazen gül suyu ile gargara yapmak ya da ağzınızı çalkalamak boğaz ağrısına iyi gelmektedir.’

İlgili yazı: Gül suyu içmek için birbirinden yararlı 7 neden

Son zamanlarda dahi, gıda ve güzellik alanındaki çok yönlü kullanımı nedeniyle sokaklarda gül yaprakları preslendiği, pişirildiği ve damıtıldığı için bahar sonu ve yaz başları Beyrut sokaklarının gül suyu koktuğu dile getiriliyor. Peki gül suyunu nasıl ve nerelerde kullanabiliriz?

Pürüzsüz ve yumuşacık bir cilt için gül suyu

Gül suyu, cildinizin yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Gül suyu genellikle antiinflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri nedeniyle rosacea hastalığı bulunan ya da hassas cilde sahip kişiler tarafından yüz bölgesine uygulanmaktadır.

Eğer sivilceleriniz varsa, gül suyunu yüzünüze tonik olarak uyguladığınızda, cildinizdeki bakterileri azaltacak ve bu sayede cildinizin aşırı yağlanmasını engelleyecektir.

Cildinizde herhangi bir problem olmasa dahi, cildinize uyguladığınızda gül suyunun yumuşak ve muhteşem enerji verici özelliği her yanınızı saracak. Yapılan araştırmalar, gül suyunun muhteşem kokusunun duyularınızı canlandırma konusunda kahveden daha etkili olduğunu dile getirmektedir.

Gül suyu aynı doğal aromaterapi etkisi göstererek yenilenmenizi, cildinizin hidrasyonunu ve yumuşak olmasını sağlar. Gül suyunu tüm ciltler için her yaşta uygulayabilirsiniz.

Erkekler için gül suyu kullanımı

Her ne kadar bazı erkekler gülünç bulsa da, alında gül suyu tercih edebileceğiniz mükemmel bir aftershave; çünkü hem hassas ciltlere iyi geliyor hem de cildi rahatlatıyor.

Ayrıca gül kokusu oldukça hafiftir ve sürdükten yaklaşık 30 dakika sonra yok olacaktır.

Gül suyunun banyoda kullanımı

banyo
Sıcak banyonuza gül suyu eklemek, yenilenmenize ve canlanmanıza yardımcı olacaktır.

Uzun ve yoğun geçen bir günden sonra akşam eve geldiğinizde gül suyunun sakinleştirici etkisinden faydalanabilirsiniz. Banyonuzu sıcak suyla doldurup içerisine birkaç damla gül suyu ve sevdiğiniz esansiyel yağları (yasemin, defne, lavanta vb.) ekleyerek günlük stresinizden arınabilir ve yenilenebilirsiniz. En güzeli de, yatağa uzandığınız zaman mükemmel koktuğunuzu ve cildinizin yumuşacık olduğunu bilmektir.

Cinsel yaşamınızı renklendirme zamanı

Çarşafınıza birkaç kez gül suyu püskürterek içinizdeki Afrodit’i serbest bırakabilirsiniz. Ayrıca, eski çağlardan beri cinsel sorunların tedavisinde de kullanılan gül suyu, cinsel sorununuz varsa bu noktada size yardımcı olabilir. 

Mutfağınıza gül suyuyla lezzet katın 

Mutfağınıza gül suyu ile lezzet katmak istiyorsanız, salatalarınıza biraz gül suyu serpiştirerek, gül suyunun hem canlandırıcı hem de cildinize olan mükemmel etkisini lezzetli yemekler yiyerek yaşayabilirsiniz.

Gül suyunun kıyafetlerde kullanımı

Yeni yıkanmış kıyafetlerinize büyüleyici bir koku eklemeye ne dersiniz? Kıyafetlerinize birkaç sprey gül suyu sıkarak tüm gardırobunuzun, çekmecelerinizin ve hatta tüm odalarınızın mükemmel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak:

Mnn.com

Mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!