Antik çağlardan günümüze gelen ve hala uygulanan 12 güzellik tüyosu

Her ne kadar güzellik ve cilt bakımı açısından günümüzde pek çok seçenek olsa da kişisel bakımın kökleri aslında çok daha eskiye dayanıyor. Eski zamanlarda kadınların kişisel güzellik amacıyla uyguladıkları yöntemlerin çoğu, hala geçerliliğini ve etkisini sürdürmeye devam ediyor. Yıllar geçse de eskimeyen bu yöntemlerin bazılarını Uplifers olarak sizler için derledik. 

Zeytinyağı

Geçmiş zamanlarda zeytinyağı, insanlar tarafından “altın” olarak adlandırılırdı. Günümüzde ise birçok nemlendirici ürünün, şampuanın, bakım kreminin ve merhemin içerik özü olarak kullanılan zeytinyağı, aynı zamanda besin olarak tüketildiğinde içerisinde bulunan doymuş yağ oranıyla kilo vermeyi hızlandırırken, barındırdığı antioksidanlar sayesinde vücuda detoks etkisi yaparak toksinlerden arınmasını kolaylaştırıyor.

Banyo

Eski Roma’da kadınlar zamanlarının büyük bir bölümünü, keyifli sohbetler eşliğinde banyolarda geçiriyorlardı. Günümüzde hala gidilen, kullanılan, hatta restore edilip daha da faydalanılabilir yerlere dönüştürülen hamamlar ise banyonun adeta Türk kültüründeki karşılığı. Banyo sırasında oluşan buhar ve nem yardımıyla vücut toksinlerinden ve ölü deriden arınıyor ve arınan cilt su yardımıyla temizlenerek yenileniyor.

İlginizi çekebilir: Yaz aylarında kollarını güvenle kaldırın: Koltuk altı bakımınızı doğru yapıyor musunuz?

Aromaterapi masajları

Aromaterapinin güzellik ve kişisel bakımdaki yeri eski Yunan medeniyetlerine dayanırken masaj sonrası rahatlama amacıyla ilk olarak Roma İmparatorluğu’nda uygulanmaya başlandı. Romalılar aromaterapide kullandıkları bitkisel yağları ise eski Hint ve Arap medeniyetlerinden getirtiyorlardı. Günümüzde aromaterapi uygulamaları bitkisel yağların faydalarının daha çok bilinmesiyle her geçen gün daha da yaygınlaşıyor.

Banyo kesesi

Her ne kadar çeşitli vücut ve cilt peelingleri yaygınlaşsa da eski usul banyo keseleri ölü deriyi temizlemede hala diğer yöntemlerden daha etkili. Eski zamanlarda kadınların cilt güzelliğinin büyük bir bölümünü keseye borçlu olduğu biliniyor. Siz de yüksek ısıda alacağınız bir duş sırasında banyo kesesiyle vücudunuzu ölü derilerinden arındırarak daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Gül suyu

Eski Mısır Uygarlığı’nda güzellik kürü olarak kullanılan, hatta tarih kitaplarında Kleopatra’nın en büyük güzellik sırrı olduğu söylenen gül suyu antiseptik ve antibakteriyel özelliğiyle cildi arındırırken bir yandan cilde ışıltısını geri kazandırıyor. Özellikle makyaj temizliğinde çoğu kozmetik ürüne göre çok daha etkili. 

Bal maskesi

Antik Roma döneminde para yerine kullanılan balın değeri hiçbir zaman tartışılmaz. Günümüzde pek çok güzellik ürününün içeriğinde yer alan, cilde nem verici ve besleyici özelliğiyle severek kullandığımız bal başlı başına bir mucize. Yalnızca 20-25 dakika süreyle cildinize uygulayacağınız bal maskesi antibiyotik özelliği ve içerisinde bulunan vitamin, mineral ve proteinle cildinizi tazeleyip doğal güzelliğine kavuşturacak.

Kına

Eski zamanlarda sıcak ve kurak iklimde yaşayan insanların serinlemek için kullandığı kına, sonradan sahip olduğu renk dolayısıyla kadınların estetik güzellikleri için kullandıkları bir makyaj malzemesi haline geldi. Daha sonraki zamanlarda kınanın saçlara iyi geldiği keşfedildiğinde, saç bakımında saçları güçlendirmek ve parlatmak amacıyla kullanılmaya başlandı.

Yumurta maskesi

Saçların parlaklığını geri kazanması için önerilen pek çok maske tarifi olsa da bunlardan en etkili olanların içinde her zaman yumurta bulunuyor. Kulağa oldukça ilkel gelen yumurta maskesi yalnızca saç sağlığı için değil cilt güzelliği için de oldukça önemli. Özellikle yumurta sarısı maskesi cilt lekelerine ve ciltteki sivilcelere iyi gelirken, cilde ihtiyacı olan nemi geri kazandırıyor.

Marul yaprakları

Geçmiş yıllardan beri yeni anne olmuş kadınların göğüslerindeki ağrıyı azaltmak için direkt olarak göğüslerine uyguladıkları marul yaprağı günümüzde hala göğüs ağrısını en aza indirmede oldukça etkili bir yöntem.

Ekşi krema

Meksika yemeklerinin yanında sos olarak servis edilen ekşi krema, cildi beslemede, yumuşatmada ve leke gidermede birçok kreme ve maskeye göre çok daha başarılı. Eğer siz de sivilce izlerinden, kuru ciltlerden muzdaripseniz ekşi kremadan faydalanabilirsiniz.

Limon suyu

Nasıl kına saçı daha kızıl ve koyu bir hale getiriyorsa limon suyu da aynı şekilde saç rengini açıyor. Eğer sarı saçlara sahipseniz, özellikle de yaz aylarında güneşten ve deniz suyundan dolayı yıpranacak olan saçlarınıza ışıltısını ve parlaklığını geri kazandırmak için limon suyu uygulayabilirsiniz.

Kil

Özellikle Orta Afrika ve Avusturalya’da yani toprağın bol olduğu yerlerde güzellik rutinlerinin vazgeçilmez parçası olan kil, daha çok pürüzsüz ciltlere yönelik hazırlanan maskelerde kullanılıyor. Vücuda yaptığı peeling etkisiyle gözenekleri açarak, kan dolaşımını ve hücre yenilenmesini sağlarken selülit oluşumunu da engelliyor. Ülkemizde ise Dalyan / Muğla, Karahayıt / Denizli, Kaş gibi turistik yörelerde kil banyosu yapılan yerler mevcut.  

İlginizi çekebilir: Asyalı kadınların güzellik ve bakım sırları

Kaynaklar: 
brightside.me
beautyandtips.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!