Antibakteriyel sabunlarla ilgili bilmemiz gereken şeyler

Bizi bakterilerden koruduğunu düşündüğümüz anti bakteriyel sabunlar, aslında sandığımız kadar sağlıklı mı? Uzmanlar, antibakteriyel sabunların, bizi hastalığa sebep olan bakterilerden koruma gücünün normal sabun ve sudan daha fazla olmadığını söylüyor. Bunun dışında, sağlığımızı alt üst edecek bazı yan etkilere de sahipler. Sağlık kuruluşlarının yıllardır duyurmaya çalıştığı bu gerçeğe şimdi de Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration) el koydu. Üreticilere bir yıl vererek, antibakteriyel sabunların güvenli olduğunu kanıtlamalarını, aksi halde piyasadan sürüleceklerini belirtti.

antibakteriyel sabun
Laboratuvar ve hayvan çalışmaları; bozulmuş tiroit ve beyin fonksiyonları, düşük testosteron ve azalan doğurganlığın antibakteriyellerde en sık kullanılan kimyasallar olan triklosan ve triklokarbon ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmalar ayrıca, bu kimyasalların hayatı tehdit eden enfeksiyonlara neden olan, antibiyotiklere direnç gösteren bakterilerin oluşmasına yardım ettiğini de göstermekte. 1994 yılında, güvenli triklosan ve triklokarbonların kabul edilmesine rağmen, bu kimyasalların tehlikelerinin açığa çıkması, kararın yeniden sorgulanmasına neden oldu.

Antibakteriyellerin aşırı kullanılması konusundaki çalışmalarını senelerdir sürdüren Arizona State Üniversitesi Çevresel Güvenlik Merkezi başkanı Rolf Halden “Bu kamu sağlığı ve çevresel sorunlar karşısında atılmış büyük ve yerinde bir adımdır” diyor ve ekliyor “Gıda ve İlaç İdaresi’nin aldığı bu karar 40 yıldır savaşılan bir konu ile ilgili nihayet olumlu bir değişimdir.” Ama bu karar antibakteriyellerin piyasadan tamamen kaldırılmasında etkili olmayacak. Çünkü karar, triklosan içeren el temizleyicileri, ıslak mendiller ya da kişisel bakımda kullanılan antibakteriyel ürünleri kapsamıyor. Araştırmacılar, triklosan ve triklokarbon içeren ürünlere olan temasın tamamen engellenmesinin mümkün olmadığını belirtiyor çünkü insanlar antibakteriyel içeren sabunları evlerine almasalar bile restoran ya da benzeri genel tuvaletlerde ve toz solunması yoluyla bu kimyasallara maruz kalıyorlar. Ayrıca belirtilen maddeler sadece sabunlarda değil diş macunu, deodorant gibi ürünlerin çoğunda bulunuyor.

doğal sabun

Bu yüzden içeriğinde triklosan ve triklokarbon bulunan ürünlerden mümkün olduğunca sakının. Kimyasal içermeyen doğal sabunları, antibakteriyel içermeyen alkol-temelli sıvı el dezenfektanları ve ıslak mendilleri tercih edin. Triklosan ve triklokarbon, ölçülebilir ve anlamlı bir yarar sağlamamasının yanında sağlığımızı da tehdit ediyor. Bu yüzden hali hazırda piyasada sağlığımızı riske etmeyen alternatifler mevcutken kendimizi zararlı kimyasallara maruz bırakmamakta fayda var.

Kaynak

Men’s Journal

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!