Annenizle sağlıklı bir ilişki kurmak için ipuçları

Annelerle Daha İyi Anlaşabilmek
Annelerle Daha İyi Anlaşabilmek

Bugün “Anneler Günü”, annelerin onurlandırıldığı, şükranla karşılandığı ve kutlandığı bir gün.

Anneler gününün bazıları tarafından zorla, kültürel bir baskı olarak kutlandığı aşikardır. Yalnızca çevresi kutladığı için kutlayan ve bu çemberin dışına çıkmamak adına bir takım jestleri yerine getiren kişiler de var.

Herkesin annesiyle ilişkisi şüphesiz farklıdır. Ancak, anne ile olan ilişkide, bilinmesi gereken en önemli nokta; karşıtlık, anlaşmazlık, gerginlik ve hayal kırıklığı gibi hislerin var olduğu gerçeğini kabul etmektir.

Annelerle Daha İyi Anlaşabilmek
Annelerle Daha İyi Anlaşabilmek

Günün sonunda, onlar bize adalet ve mantık anlayışını “Sus bakayım, ben ne dersem o olur” şeklinde öğreten kişiler aynı zamanda 🙂

Anne ile arkadaş olma beklentisi bu anlayış yüzünden tam olarak gerçekleşmiyor olabilir, fakat bu annelerin yine de en değerli varlıklar olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Anneler gününe özel olarak, Dr. Terri Orbuch’un anneler günü dışında da anneniz ile sağlıklı bir bağ kurmanızı sağlayabilecek önerilerine göz atalım;

1. İlişkinizin olumlu taraflarına odaklanın.

Bütün ilişkilerde iniş ve çıkışlar vardır. Annenizle çatıştığınız noktalara odaklanmak yerine, ilişkinizdeki olumlu gelişmelere odaklanın. Bu sene, anneniz hakkında sevdiklerinizi bir kağıda yazın ve kendisine bunları ifade edin.

2. Farklılıklarınıza saygı gösterin.

Birbirinizden farklı dönem ve yaşam koşullarından geldiğinizin bilincinde olun. Anlaşamadığınız konular muhakkak vardır, fakat siz de onun düşüncelerine saygı göstermeyi öğrenmelisiniz. Annesine yıllardır küskün olan insanlar var; bu yılları hiç bir şey geri getiremez ve hayat çok kısa. Annenize sizi aramasından hoşlandığını söyleyin, zaman ayırın, sohbet edin. Baskının azaldığını hissedeceksiniz.

3. Gerçek kimliğinizi onunla paylaşın.

Yetişkinler, anneleriyle hayattaki önemli konular hakkında pek konuşmazlar.  Kendinize şu soruyu sorun:  “Annem benim gelecek hedeflerim ve hayallerimi biliyor mu?”  Annenizle aranızda yeni bir iletişim kanalı açın ve hayatınızdan kesitler paylaşın. Belki de yalnızca sizden yaşlı değil, bilgedir de, denemeye değer.

Annelerle Daha İyi Anlaşabilmek
Annelerle Daha İyi Anlaşabilmek

4. Onu tanımaya çalışın.

Annenizin hayatını, arkadaşlarını ne kadar tanıyorsunuz? Birçok insan annesiyle kısa ve yüzeysel sohbetler eder. Siz bu döngüden çıkın ve derin sohbetler edin. Karşınıza çıkan kişi hoşunuza gidebilir. Ölüm döşeğinde insan çok daha açık ve samimi olduğu için, çoğu insan ailesi ölüm döşeğindeyken ailesi hakkında yeni şeyler öğrenir. O zamanı beklemeyin, şimdiden deneyin.

5. Onun için yeni bir şey yapın.

Annenizle daha önceden yapmadığınız bir şey yapın. Ona bir spa hediye edin, sinemaya götürün veya bir yere kahve içmeye gidin. Rutinin dışına çıkıp bir şeyler paylaşın.

6. Mesafenizi ve kişisel alanınızı koruyacak sınırları da belirlemeyi ihmal etmeyin.

Birbirinizin kişisel alanına saygı gösterin. Annenizle paylaştıklarınızın da bir limiti olmalı. Çünkü siz ne kadar çaba gösterirseniz gösterin, onun beklentilerini karşılayamadığınız ve hayal kırıklıklarının yaşandığı anlar olacaktır. Bu ilişkinin doğasında var, bu yüzden sınırların belirlenmesi ilişkinin kalitesi açısından önemlidir.

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam