Ambargo kalkmadan Küba’yı ziyaret etmeniz için 7 neden

ABD, Küba’yla ilişkilerini normalleştireceğini ve uzun süreli ambargonun sonunda bir nihayete varacağını açıkladı. Ambargo süresince Amerikalılar özel durumlar haricinde (eğitim ya da araştırma projeleri ya da aile ziyaretleri gibi) yasal olarak Küba’ya seyahat edemiyorlardı. Eğer Küba’ya gitmek için ambargonun kalkmasını bekliyorsanız ve yasal olarak ambargo kalkmadan gidebilecek durumdaysanız, size beklememeniz için 7 nedeni sunuyoruz.

Eski zaman arabalarını, ortadan kaybolmadan görebilirsiniz

Raul Castro, 1959 sonrası üretilmiş arabaların alım satımını yasakladığı için eski dönemlere ait arabalar Küba’da günlük yaşamın bir parçası olmuş. Evet, eski arabaları dünyanın her yerinde görebilirsiniz; hatta “nostaljik” arabalar, son zamanlarda düğünlerin vazgeçilmezi haline geldi. Ama hiçbir nostaljik araba, havaalanından indiğinizde bütün caddenin 1950’lerin arabalarıyla dolu olmasının yaşatacağı hissi veremez.

claffra / Shutterstock
claffra / Shutterstock

Çılgın miktarda tüketim ürünü olmayan bir ülke görebilirsiniz

Amerikalılar ve batı kültürü etkisindeki tüm dünya, tüketim kültürü bombardımanı altında yaşıyor; öyle ki artık günlük yaşantımızda reklamları fark etmiyoruz bile. Küba’da ayda yılda bir kere reklam tarzı propagandaya maruz kalırsınız; ama aynı zamanda dünyanın her yerinde saltanatı almış başını giden “tüketim çılgınlığı”ndan azade bir kültürü deneyimlemiş olursunuz.

Her yerde bulunup “fiyakasını” yitirmeden Küba purosunun keyfini çıkarabilirsiniz

Şu zamanlar, Küba’dan puro alıp memleketinizdeki arkadaşlarınıza, ailenize getirmek ve biraz da hava atmak için harika vakitler. Ambargo kalktıktan sonra Küba purosu Amerika’da her yerde bulunabilecek. Bu lüks ve “illegal” keyfin tadını şimdi çıkarabilirsiniz.

Anna Jedynak / Shutterstock
Anna Jedynak / Shutterstock

Plajlar turistlerle dolmadan sahillerin tadını çıkarabilirsiniz

Küba’nın beyaz kumlu plajları ve parlak, turkuvaz suları çok yakında Amerikalı turistlerle, Coca-Cola dolaplarıyla, Amerikan yapımı güneş kremi satan satıcılarla dolup taşacak. Eğer rahatlatıcı ve tamamen Kübalı bir plaj günü deneyimlemek istiyorsanız, bu hayal sadece bir fantezi ürünü olmadan önce harekete geçmeniz gerek.

krechet / Shutterstock
krechet / Shutterstock

Hiçbir şekilde “Amerikanlaşmamış” bir ülkeyi ziyaret edebilirsiniz

Küba, dünya üzerinde bir şekilde “Amerikanlaşmamış” nadir ülkelerden biri. Şimdiden kapitalistleşmek için bekleyen birçok büyük iş alanı hazırda bekliyor. Küba’nın romantik görünüşü ve manzarası Amerika’nın ticarileştirmek için dört gözle beklediği şeyler. Bu yüzden ambargodan önce bu havayı solumanız harika olur.

Kamira / Shutterstock
Kamira / Shutterstock

Dünya üzerinde gerçekten “off-line” olabileceğiniz son yeri deneyimleyebilirsiniz

Herkes birkaç günlüğüne ıssız bir adaya gitmenin ve dünyayla tüm bağını koparmanın hayalini kuruyor. Küba, bunu gerçek anlamda yaşayabileceğiniz, dünya üzerinde kalan 3-5 yerden biri. Ambargo, ülkenin vatandaşlarına geniş bir Wi-Fi hizmeti sunmasını engelliyor; ayrıca hiçbir Amerikan cep telefonu operatörü, Küba’da hizmet vermiyor. Bu da gün boyu size “mailiniz var, mesajınız var, biri sizi arıyor” diyen “ding”lerle ve “zırr”larla uğraşmanıza engel oluyor.

Amerika-Küba ilişkileri daha iyiye gitmeyebilir

Küba ve Amerika ilişkilerinde önümüzdeki 3-5 yıl için hiçbir şey garanti değil. İki ülke öfkeli ve gerilimli aksiyonlarla dolu dramatik bir geçmişe sahip. Her ne kadar umudumuz iki ülke ilişkilerinin yavaşça normale dönmesi yönünde olsa da her an iki taraftan biri anlaşmadan vazgeçebilir. Şu anda Küba’ya gitmek birçok evrak işi anlamına geliyor olabilir; ama işlerin tekrar kötüye gitmesi anlaşmanın ortadan kalkması riskini almaya değer mi?

Kaynak

Matador Network

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!