Alışveriş listenize mutlaka eklemeniz gereken bir kış lezzeti: Trabzon hurması

Trabzon hurması 1 porsiyonunda A vitamininin günlük değerinin yüzde 55’ini sunan oldukça değerli bir meyvedir. C vitamini açısından günlük ihtiyacın yüzde 21’ini karşılarken, sağlıklı hücresel membranların ve cildin korunmasına yardımcı olabilen oldukça iyi miktarlarda manganez içerir ve akciğer ve ağız kanseri riskini azaltır. Hurma, vücudun sindirim sistemini iyi düzenlenmiş halde tutmaya yardımcı olan mükemmel bir lif kaynağıdır. Metabolik sistemi stabilize etmek için bakır ve fosforla birlikte, B4 kompleks vitaminleri de içerisinde mevcuttur.

Düşük kalorili olan Trabzon hurması, antibiyotik ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinen ve aynı zamanda küçük kan damarlarını kanamadan koruduğu bilinen kateşinler gibi her türlü besleyici flavonoid ve antioksidanları içerir. Ayrıca, tümör büyümesini inhibe edecek gallocatechinler ve betulinik asit içerirler. Hurmalarda bulunan diğer güçlü antioksidanlar arasında beta-karoten, likopen, lutein ve kriptoksantin bulunur. Zeaksantin içeriği gözler için fayda sağlayarak ışığın daha kolay süzülmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, aşırı derecede tüketimi, fruktoz içeriğinden dolayı sağlığınıza zarar verebilir.

Hurma, 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, normal meme hücrelerine zarar vermeden meme kanseri hücrelerinin öldürülmesine katkı sağlamıştır. Bilim insanları bunu, birkaç meyve ve sebzede bulunan, ancak özellikle Trabzon hurmasında bulunan flavonoid fisetin’e bağladılar. Fisetin ayrıca kolon ve prostat kanseri hücrelerinin programlanmış bir şekilde ortadan kaldırılmasında da önemli bir katkıda bulunmuştur.

Bu kadar sağlığa olan yararından bahsetmişken bir tarifi sizinle paylaşmak istiyorum:

Hurmalı Peynirli Salata Tarifi

  • 6 su bardağı yeşillik
  • 1 Trabzon hurması, doğranmış
  • 1 küçük elma, doğranmış
  • 1/2 bardak yumuşak keçi peyniri, ufalanmış
  • 3 yemek kaşığı dilimlenmiş badem
  • 4 yemek kaşığı mandalina suyu
  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 1 tutam tuz

Yeşillikleri bir salata kasesine yerleştirin ve meyveleri ve keçi peynirini üzerine koyun. Küçük bir kapta, mandalina suyu, tuz ve zeytinyağını çırpın. Yeşillikler ile birleştirin. Üzerine de badem serpin ve afiyetle servis edin.

İlginizi çekebilir: Mucizevi besin soğanın faydalarını biliyor musunuz?

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam