Alerji mevsimi geldi: Evinizin havasını kontrol etmenin ve temiz tutmanın yolları

Yeni başlangıçların mevsimi sonbahar kendini ince ince serinleyen havalarla hissettirirken bizler de daha fazla evlerimize çekilmeye başladık. Haliyle, evlerimizde daha sık vakit geçirmeye başladığımız şu günler, evimizdeki hava kalitesinin de ne denli önemli olduğunu fark etmemizi sağladı. Sanılanın aksine yalnızca ilkbahar aylarında değil sonbaharda da kendini gösteren alerji, ‘Dışarı çıksak dert, evde kalsak dert’ gibi düşünceleri de yeni mevsimle birlikte beraberinde getirdi.

Malum açık havada polenler, evde tozlar, ah bir de minik patili dostlarımız varsa onların tüyleri derken, maruz kaldığımız alerjenlerin yoğunluğu oldukça fazla… Evde geçirdiğimiz zamanlarda camı açıp evi havalandırmak da bir çözüm değil; çünkü polenlerin yanı sıra, egzoz gazı, inşaat pislikleri, hava kirliliği ve benzeri değişkenlerden dolayı evimizin mevcut havasının daha fazla alerjen ile dolması muhtemel. Peki öyleyse ne yapmalı, evin havasını nasıl temizlemeli? Gelin, evin havasını temizlemenin nasıl mümkün olduğuna yakından bakalım:

Akıllı bir yardımcı edinin

Alerjenlerin giderek arttığı günümüzde sağlığımız için yalnızca yaşam alanlarımızdaki yüzeylerin ya da mobilyaların temiz olması yeterli değil; havanın da temizlenmiş olması şart. Neyse ki polen, evcil hayvan tüyü, toz, gözle görülemeyen kirletici partiküller; hepsinden kurtulmak ve sağlıklı, temiz bir yaşam alanı yaratmak için hava temizleyiciler yardımımıza koşuyor.

Hava temizleyiciler dendiğinde akla ilk gelen hava temizleme teknolojileri konusunda uzman isim şüphesiz ki Dyson. Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde hava temizleyici toz ve alerjenleri yakalayarak evlerimizi hava kirleticilerden otomatik olarak temizliyor, tamamen yalıtımlı HEPA filtreleme sistemi ile polen ve kokular dahil olmak üzere 0.1 mikron kadar küçük partiküllerin %99.95’ini yakalamayı başarıyor. Ayrıca, aktif karbon filtre gazları ve kokuları da emiyor. Air Multiplier ™ teknolojisi ile uzaktaki kirletici maddeleri bile kendine çekiyor.

İç mekan kirleticilerinden kurtulun

Yalnızca tozlar, evcil hayvan tüyleri ya da polenler mi sağlığımızı tehdit ediyor? Ne yazık ki hayır. İnsan sağlığını tehdit eden, gözle görülmeyen bir tür kimyasal ve en yaygın iç mekan kirleticilerinden biri olan formaldehit mobilya, yer döşemeleri ve hatta yatak takımlarından uzun yıllar boyunca yayılmaya devam edebiliyor.

Neyse ki Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde, gözle göremediğimiz formaldehiti otomatik olarak algılayıp yok ediyor ve sağlığımızı tehdit eden bu kirleticiyi ortadan kaldırıyor. Katı hal sensörü sayesinde 0,1 mikrondan 500 kat daha küçük formaldehit moleküllerini bile hassas bir şekilde tespit ediyor.

Odanızın havasını temizleyin

Alerjenlerden bahsederken polen, toz ve evcil hayvan tüylerinin evlerimizin bazı alanlarında daha yoğun olduğunu düşünsek de işin aslı pek öyle değil. Çünkü evimizde yürürken bile tozları bir yerden başka bir yere taşıdığımız için alerjenler evin her yerine dağılabiliyor. Bu nedenle sadece alerjenlerin bulunduğunu düşündüğümüz yerleri değil, odanın havasını da temizlememiz gerekiyor.

Derinlemesine temiz bir oda için odanın tüm havasını takip eden Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde, hava akışını arkaya doğru yönlendirerek havanın etkili bir şekilde temizlenmesini ve temiz havanın tüm odaya yayılmasını sağlıyor.

Evinizdeki hava kalitesini takip edin

Peki, temiz, alerjenlerden kurtulmuş ve tüm odaya yayılmış bir havayı evimizde gerçekten sağladığımızdan emin olmanın bir yolu var mı? Gelişen teknoloji sayesinde evet, var. Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde, havayı otomatik olarak algılayan ve raporlayan özelliği sayesinde hava kalitesini hassas bir şekilde takip ediyor. Kirletici maddeleri moleküler seviyede teşhis eden Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde, sonuçları canlı olarak LCD ekranda gösteriyor.

Son teknolojileri yakalayın

Temiz bir havayı elde etmenin çok sesli olacağını düşünenlerdenseniz, yalnız değilsiniz. Ancak, günümüzde sessiz çözümler bulmak mümkün. Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde, türbülansı azaltmak için akustik olarak tasarlanan özel yapısı ile çok daha sessiz çalışıyor.

Konforunuzdan ödün vermeyin

Evimizin havasını temizlerken konforumuzdan da ödün vermek zorunda kalmamak harika olmaz mıydı? Güzel haber şu ki; Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde, Dyson Link mobil uygulaması ve sesli komut özelliği ile yerimizden kalkmadan evimizin havasını takip ve kontrol edebilmemizi sağlıyor.

Her mevsim temiz ve sağlıklı havanın tadını çıkarmanıza yardımcı olacak ECARF sertifikalı Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde ile hemen tanışmak için tıklayabilirsiniz.

*Bu yazı Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement