Aldatan babanın yükünü çocuğun midesi çeker: Reflü ve 4 adımda bütünsel iyileşme

Döviz alıp başını gitmişti, ekonomik ve politik süreçler işlerini etkiliyor, para akışı durdukça kaygılanıyor, endişesi artıyordu. Ödeme günleri yaklaşıyordu ama kasası boştu. Uykuları kaçıyor, midesine kramplar giriyordu. Nefes alamıyor, çoğu zaman konuşurken dahi nefesini tutuyordu. Uzun yıllardır bu böyleydi. Yıllardır biriken kaygı, endişe, güvensizlik bir bütün öfke topuna dönüşmüştü içinde, farkında dahi olmadan.

İş ve sosyal ortamdaki konumu gereği tam bir ‘köpek balığı’ gibi olmalıydı. Yeri geldiğinde de bir ‘kurt’. Başka türlü hayatta kalma ve sevdiklerini koruyabilme şansı olmadığını düşünüyordu. Kronik stres, güvensizlik ve sinirlilik artık bedeninde yer etmeye başlamıştı. Sindirim sistemi zayıflamış, reflü baş göstermişti. İleri boyutu ülserdi. Aynı zamanda hiç anlam veremediği bir öksürüğü vardı; ve şimdi tüm bu işaretleri görüp, bütünsel şifaya dönüş sağlamazsa ileriki yıllarda onu astım beklemekteydi.

Son yılların ortalamasına baktığında ya kiloluydu ya fit ama aynı kiloyu uzun süre tutturamıyordu, yemek öğünlerini atlamamasına, güçlü yemek yemesine rağmen hiç anlam veremediği bir yorgunluk vardı üzerinde, aynı zamanda kaslarında ağrı; özellikle sırtında…

eflü ve 4 adımda bütünsel iyileşme

Bilmiyorum tanıdık geldi mi sana? Bu danışanım ofisime geldiğinde gözlerinin altı sararmıştı; oturduğu yerde sürekli ayağını sallıyor:

“İş ortamında o kadar ortaya çıkmıyor ama 3-4 duble içki üzerine çıktım mı, bilinçaltımda birikmiş ne varsa ortaya çıkmaya başlıyor, geçenlerde restoranda adamın birine çok kötü çıkıştım, gözüm karardı, neredeyse yumruk atacaktım, gazetecilerin patlayan flaşları beni kendime getirdi. Farkında bile olmadığım bu stresi nasıl yöneteceğim? Ben artık bundan kurtulmak istiyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum” diyordu.

Ona fiziksel hastalığın 4 aşamada nasıl oluştuğunu ve yine 4 aşamada nasıl şifa bulduğunu bütünsel tıp açısından açıkladım:

Aynı zamanda 6000 yıllık kadim lahitler ve Uzak Doğu Holistik Yaşam Bilgisi sırlarında bu semptomların ne anlama geldiğini de:

Vedik bilgi öğretisinde, Çakra sisteminde yukarıda bahsedilen sindirim sistemi, sinirlilik, güvensizlik gibi sonuçların, kökeni yani sebebi düzgün çalışmayan bedende bir “enerji noktası” olduğuna işarettir. Mide, safra kesesi, sindirim ve sinir sistemi, sırtın altından sorumlu olan bedendeki enerji merkezinin Sanskrit ismi: MANIPURA’dır, Türkçe Solar Pleksus /Mide Çakrası. Çin tıbbında da bütünsel enerji akışı sağlayan 12 meridyenden “Mide Meridyeni”nde akış bozukluğu olduğu bilgisini bize verir.

 

Solar Pleksus aküt dengesizlik yaşarsa ülser ve guthastalığı görülür:

Ülser, gördükleri ve yaşadıklarını sindiremeyen insanlarda en çok görülür, gut hastalığı ise öfkeli ve sabırsız, tahakküm etme ihtiyacında hisseden insanlarda. Tüm bunlar solar plexus çakrası yani mide meridyeninin dengesiz çalışmasıyla ilgilidir. Hepsinin temelinde “yetersiz hissetme” korkusu yatar ve bu korku size dahi ait olmayabilir. DNA ile geçiş sağlamış olabilir. Şayet siz kendinizdeki rahatsızlığı geçirmezseniz bu “hastalık bilgisi” çocuklarınıza da yansıyacak, nesiller boyu devam edecektir.

Peki ne yapmalı?

Sağlık bir bütündür; yani fiziksel, zihinsel ve ruhsal. Şifa hali birlik, bütünlük halidir. Hastalığın oluşum süreçleri geriye doğru yürünürse, en köke kadar gidip şifa tekrar yapılandırılabilir. Yani iyileşme fiziksel çalışmalar başlamalıdır.

Fiziksel: Beslenme, spor, nefes, masaj

Beslenme: Kahvaltı en önemli öğün.Sindirim sistemine iyi gelen bir beslenme uygulanmalı şu gıda ve takviyeler muhakkak her gün alınmalıdır: Zencefil, muz, ananas, sarı biber, yoğurt, lahana turşusu, ıspanak, kabak çekirdeği, bromelin (ananas özü), B vitamin türleri

Spor: Pilates, mekik, karın ve alt sırt kaslarını çalıştıran sporlar, yoga da bu bölgeleri hedef alan asana (duruş)lar.

Nefes: Kapalbhati (Forehead Shining) : Rahat bir pozisyonda oturun. İşaret parmağınızı ve başparmağınızı birleştirin. Gözlerinizi kapatıp, zihinsel odağınızı karın bölgesine getirin. Nefes alışlar kısa, verişler ise derin, hızlı ve vurgulu olsun. İlk günlerde 20 nefes ile başlayıp bunu 100’e kadar çıkartın.

Masaj: Shiatsu masajı ve Reflexioloji (Ayak altı masajı)

Zihinsel: Düşünce ve duygular zihnimiz tarafından yönetilir. İş ve özel yaşamımızda karşılaştığımız durumlara daha önceden öğrendiğimiz (anne, baba, arkadaşlar, öğretmen vb) şekilde tepki veririz. Bu bölge duygusal olarak “güven” ile ilgilidir. Geçmişten gelen hatta DNA ile aktarılan korkular burada toplanır. Örnek: Hamileliği sırasında ve / veya sonrasında aldatılan bir annenin tüm endişe ve korkusu çocuğa yansıyacaktır. Aynı zamanda güvensizliği. Eşini kontrol edemeyen anne fark etmeden bilinçsiz olarak çocuğu (sevgi ve saygısını) kontrol altında tutmaya çalışacaktır. Oysa ki özgür olan ruh bu “kontrol” manipülasyonunu hissedecek ve anneye tepki verecektir. Ama bu tepki istem dışı olur. Yüzeyde, ilk önce anneyi ardından da yaşamına giren kadınları sürekli bir “mutlu etme” çabası (pleaser) görünecek ama ilişkinin ileri boyutlarında maskeler düştüğünde zamanın bir anında anne ile “sevgi döngüsü” bir bütün tamamlanma bulamadığından, kişi ya eşini aldatacak ya da sevgisini kesecek ya da saygısız söylem ve davranışlarda bulunup – sürekli olarak özgürlüğünü ilan etmeye çalışacaktır. (Fark etmeden çocukken annesi ile yaşadığı bu durumu yaşamındaki kadınlara yansıtacaktır.) Yaşamındaki kadınlara güvenmeyecek ve onları kontrol etmeye çalışacaktır.

Zihinsel Çalışma: Kim olduğunu seç. Mevlananın da dediği gibi:

Ya göründüğün gibi ol, ya olduğun gibi görün.” Sabah uyanır uyanmaz (Çin Tıbbına göre Mide Meridyenin temizlendiği saatler sabah 7-9 arasıdır) pozitif olumlama yap, güzel bir müzik dinle, keyif veren resimlere bak, karikatür oku, kahkaha at.

Sabır ve tolerans geliştirmek, başkalarını oldukları gibi kabul edip, yaşam ve varoluş akışına güven duyabilmek için “Yeniden Anlamlandırma – Remeaning” metodu bu tür rahatsızlıklara çok iyi gelecektir.

Görme duyusu da ile yakından ilişkili olan mide meridyenine, gözler kapalı ve yönlendirmeli meditasyon da zihni yavaşlatmak için iyi gelecektir.

Ruhsal Çalışma: Amber, stris ve kaplangözü taşlarını yanında taşıma, arabada, iş yerinde bulundurma, özellikle ayak altına koyma ruhsal titreşimi sebebi ile bu rahatsızlıklara iyi gelecektir. Koku olarak da lavanta, biberiye, limon yağlarından yapılmış karışımları gün içerisinde koklamak bu meridyeni güçlendirecektir.

Aynı zamanda şifa enerjisi yüksel kişilerin, elleri aracılığı ile uygulayıcı mide ve sırt altı, bacak masajları, reiki, deeksha gibi enerji terapileri de dengelenmeye destek olacaktır.

Bütünsel dönüşüm için Holistik Yaşam Koçluğu tavsiye ederim: powercoaching.us

 

İlginizi çekebilir: Hangi mucizevi bitkiler ‘Mindfulness’ etkisi sağlar? Moringa mı Matcha mı?

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam