Aksiyon dolu en iyi ajan filmleri

En iyi ajan filmleri, sadece birkaç saatliğine de olsa kendinizi gerçek bir gizli ajan gibi hissetmenizi sağlayabilir. Çoğumuz asla gizli bir görev için tüm dünyayı dolaşmayacak, bir düşmandan kaçmak için uçaktan atlamayacak veya hızlı bir araba kovalamacasına dahil olmayacağız. Ama bu filmler, sizi koltuğunuzdan ayrılmadan heyecanlı bir maceranın içine dahil edebilir.

En iyi casus filmlerinin bir diğer ortak noktası da öngörülemez olmaları. İzlerken bir sürü fikriniz olsa da eğitimli ajanların bir sonraki sahnede ne yapacakları hakkında fikir yürütmeniz zordur. Kesin olan bir şey varsa o da son ana kadar soluksuz izleyeceğiniz ve çok eğleneceğiniz!

En iyi ajan filmleri

En iyi casus filmleri listemizde soluksuz izleyeceğiniz en başarılı yapımları sizler için bir araya getirdik. İşte aralarında Netflix ajan filmleri, Alman casus filmleri, kadın ajan filmleri gibi farklı kategorileri de bulabileceğiniz listemiz.

The Courier – Kurye (2020), (IMDb: 7.2)

THE COURIER Trailer (2021)

Listemizin ilk önerisi soğuk Savaş ajan filmleri kategorisinden. The Courier, Soğuk Savaş sırasında Rusya’daki bir ajana gizli mesajlar vermek üzere hem M16 hem de CIA tarafından işe alınan İngiliz bir işadamı hakkında tarihi bir drama. Başrollerinde ise Benedict Cumberbatch, Rachel Brosnahan gibi sevilen oyuncular rol alıyor. Gerçek olaylara dayanan bu gergin casusluk hikayesi, kesinlikle sonuna kadar sizi kendine bağlayacak.

The Bourne Identity – Geçmişi Olmayan Adam (2002), (IMDb: 7.9)

The Bourne Identity Official Trailer #1 – Brian Cox Movie (2002) HD

2002 yapımı The Bourne Identity’i Netflix ajan filmleri arasında sayabiliriz. Matt Damon, popüler Bourne serisinin bu ilk filminde baş karakter Jason Bourne’ye hayat veriyor. Robert Ludlum’un aynı adlı romanından uyarlanan filmde, hafıza kaybı yaşayan ve yavaş yavaş aslında yüksek eğitimli bir ajan olduğunu anlayan bir adam olan Bourne’nin hikayesi ele alınıyor.

Enemy of the State – Devlet Düşmanı (1998), (IMDb: 7.3)

Enemy of the State (1998) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

En iyi ajan filmleri listemizin bir diğer önerisi ise 98 yapımı Enemy of the State. Başrolde Will Smith’i izlediğimiz bu şahane filmde politik gerilimle aksiyon bir arada. Şunu hayal edin: Kazayla bir cinayetin kasetini alan ve sonunda gizli ajanlar tarafından kovalanan bir avukatsınız. Evet, Smith’in karakteri Robert Clayton Dean’in bu hikayede uğraştığı şey tam olarak bu. Ve asla kendinizi içinde bulmak isteyeceğiniz bir durum değil…

Bridge of Spies – Casuslar Köprüsü (2015), (IMDb: 7.6)

Bridge of Spies Official Trailer #1 (2015) – Tom Hanks Cold War Thriller HD

En iyi casus filmleri arasında sayabileceğimiz bir diğer yapım Bridge of Spies. Bizce Tom Hanks’in eşsiz oyunculuğunu Steven Spielberg’in yönetmenliğiyle birleştiren her film başarılı olmaya mahkumdur. Soğuk savaş ajan filmleri kategorisinde yer alan bu filmde, mahkemede Sovyet KGB casusu Rudolf Abel’i (Mark Rylance) savunan Amerikalı avukat James B. Donovan’ın (Hanks) gerçek hikayesi anlatılıyor.

Skyfall – James Bond 24 (2012), (IMDb: 7.8)

SKYFALL – Official Trailer

En iyi ajan filmleri listesi yapılır da James Bond’a yer vermemek olur mu? Ünlü İngiliz casusu, uzun süredir devam eden Franchise’ın 23. filmi (evet, doğru okudunuz) Skyfall’da geri dönüyor ve Daniel Craig bu karakteri harika bir biçimde üstleniyor. Hikayede bu kez Bond’un bağlılığı, MI6 başkanının (diğer adıyla patronu) geçmişteki eylemlerinin gün ışığına çıkan sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalmasından sonra test ediliyor.

Duplicity – Sahtekarlar (2009), (IMDb: 6.2)

Duplicity Official Trailer #1 – Wayne Duvall Movie (2009) HD

Duplicity, en iyi casus filmlerinden biri ama aynı zamanda da son derece romantik. Film, iki ajan ve rakip casusun birbirlerini çekici bulduklarında neler olabileceğini gösteriyor. Julia Roberts ve Clive Owen’ın kimyası, karmaşık romantik geçmişlerine rağmen işlerini yapmaya çalışan bir MI6 ajanı (Owen) ile CIA memurunun (Roberts) hikayesinde kusursuz biçimde gözler önüne seriliyor.

Argo – Operasyon: Argo (2012), (IMDb: 7.7)

Argo Official Trailer #1 (2012) Ben Affleck Thriller Movie HD

Bu filmin 85. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Film” ödülünü almasının bir nedeni var. Ben Affleck’i, 1979 İtalya rehine krizi sırasında Tahran’da altı Amerikalı diplomatı kurtarmak için bir Hollywood yapımcısı olarak gizli göreve giden bir CIA ajanının bu gerçek hikayesinde, başrolde görmeye hazır olun.

Sneakers – Şifreciler (1992), (IMDb: 7.1)

Sneakers Official Trailer #1 – David Strathairn Movie (1992) HD

Casus filmleri, genellikle gergin drama ile ilişkilendirilir ama aynı zamanda komik de olabilirler. İşte bu film, bunun en iyi örneği! Sneakers Sidney Poitier, Robert Redford, Ben Kingsley, River Phoenix ve Dan Aykroyd gibi yıldız bir kadrodan oluşan 1992 komedisi. Bir hükümet planına karışan bir grup bilgisayar korsanını konu alan film, esintili havası ve entrikalarıyla ona kapılıp gitmenizi sağlıyor.

Zero Dark Thirty – Karanlık Operasyon (2012), (IMDb: 7.4)

ZERO DARK THIRTY – Official US Trailer – In Theaters 12/19

En iyi ajan filmleri listemiz bir başka güzel öneriyle devam ediyor. Bilindiği gibi El Kaide lideri Usame bin Ladin için neredeyse on yıl süren bir kovalamaca, bir süre tüm dünyanın gündemindeydi. Ancak 2011’de yakalanmasını ve ölümüne yol açan olayları ekranda görüntülemek, tamamen farklı bir deneyim. Bu gerçeğe dayalı hikayese Jessica Chastain, operasyonun arkasındaki kurgusal CIA istihbarat ajanı olarak rol alıyor.

Mission: Impossible – Görevimiz Tehlike (1996), (IMDb: 7.1)

Mission: Impossible (1996) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

İşte kült bir ajan filmi daha! Görevimiz Tehlike serisinin ilk filmi olan bu yapım, bizi Tom Cruise’un sadık olmadığından şüphelenilen bir Amerikan ajanı olan ünlü karakteri “Ethan Hunt” ile tanıştırıyor. Ethan, lekeli itibarından sorumlu olan casusu bularak adını temize çıkarmak için örgütünün yardımı olmadan yola koyulur…

Mission: Impossible — Fallout – Görevimiz Tehlike 6: Yansımalar (2018), (IMDb: 7.7)

Mission: Impossible – Fallout (2018) – Official Trailer – Paramount Pictures

Az önce de belirttiğimiz gibi birden fazla Görevimiz Tehlike filmi var. Ancak tartışmasız serinin en iyi filmi, oyuncu kadrosuna Henry Cavill, Angela Bassett ve Vanessa Kirby’yi ekleyen 2018 yapımı Fallout. Aksiyon sahneleri daha etkileyici, riskler daha yüksek ve Henry Cavill ile Tom Cruise, rakip ajanlar olarak şaşırtıcı bir kimyaya sahipler.

North by Northwest – Gizli Teşkilat (1959), (IMDb: 8.3)

North by Northwest (1959) Trailer 1

Alfred Hitchcock tarafından yönetilen bu romantik gerilim, bir grup yabancı casus tarafından bir hükümet ajanı ile karıştırıldıktan sonra kaçan New Yorklu bir reklam yöneticisinin (Cary Grant) hikayesini ele alıyor. Filmle ilgili eğlenceli bir gerçek de var: Bu film, popüler Texas festivali South by Southwest’in adının arkasındaki ilham kaynağıydı.

Spies in Disguise – Ajanlar İş Başında (2019), (IMDb: 6.8)

Spies in Disguise | Official Trailer 3 [HD] | 20th Century FOX

Bu listedeki filmlerin çoğunun aksine Spies in Disguise, her yaştan insanın izleyebileceği bir yapım. Filmde Lance Sterling (Will Smith), genç bir bilim adamı (Tom Holland) tarafından güvercine dönüştürülen gizli bir ajan. Doğal olarak günü kurtarmak için birlikte çalışmaları gerekli…

Three Days of the Condor- Akbabanın Üç Günü (1975), (IMDb: 7.4)

THREE DAYS OF THE CONDOR (Masters of Cinema) Original Theatrical Trailer

En iyi ajan filmleri arasında sayabileceğimiz diğer film ise Three Days of the Condor. Sadece tüm iş arkadaşlarınızın öldürüldüğünü görmek üzere ofisinize girdiğinizi hayal edin. Robert Redford, bu 1970’ler yapımı filmde tam olarak bununla yüzleşmek zorunda. Cinayetlerin arkasında CIA üst düzey yöneticilerinin olduğunu anlayınca, güvenecek kimsesi kalmaz ve onu öldürmeye çalışan bir tetikçi olmasına rağmen nasıl hayatta kalacağını bulmak zorunda kalır…

Spy Game – Casus Oyunu (2001), (IMDb: 7.1)

Spy Game Official Trailer #1 Brad Pitt Movie 2001) HD

Listemizdeki filmlerde de göreceğiniz gibi Robert Redford ve Brad Pitt, bugüne dek birçok casus filminde yer aldı. Casus Oyunu’nda ise CIA ajanı Nathan Muir (Redford) ve onun emekli tasviri Protege Tom Bishop (Pitt) olarak karşımıza çıkıyorlar. Nathan’ın Çin’de yakalanan ve casuslukla suçlanan Tom’u kurtarmak için oyuna geri dönmesi gerekir…

A Most Wanted Man – İnsan Avı (2014), (IMDb: 6.8)

A Most Wanted Man Official Trailer #1 (2014) – Philip Seymour Hoffman, Willem Dafoe Thriller HD

Listemizin son önerisiyle karşınızdayız. Filmin hikayesinde, teröre karşı savaş sırasında, yarı Çeçen yarı Rus kökenli olan esrarengiz görünümlü bir adam (Grigoriy Dobrygin), yasadışı yollardan Hamburg’a giriş yapar. Çeçen teröristlerle bağlantısı olduğundan şüphelenilir, ancak ajan Günther Bachmann (ölümünden önceki son rollerinden birinde Philip Seymour Hoffman) adamın masum olduğuna inanıyordur…

İlginizi çekebilir: En iyi aksiyon filmleri: Geçmişten bugüne maceraya doymaya hazır olun!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!