Akşam saatlerini daha sağlıklı ve rahat geçirmenin 13 yolu

Gündüz saatlerinde iş yerinde yaşadığınız stres, trafik sıkışıklığı, koşturmaca, sağlıksız yiyecekler,çoğu zaman size bağlı olmayan, yapmak zorunda olduğunuzu hissettiğiniz, sorumluluklarınızın getirmiş olduğu sonuçlar. Ancak günü noktaladıktan ve akşam saatlerinde eve döndükten sonra kalan zamanı nasıl değerlendirdiğiniz sizin elinizde.

shutterstock_115953463

Bu zamanı mümkün olabildiğince etkili değerlendirmek,sağlıklı uygulamalarla bedeninizi, ruhunuzu ve zihninizi rahatlatmak için rutininizde bir kaç değişiklik yapabilirsiniz.

Uplifers olarak  akşam saatlerini daha sağlıklı ve rahat geçirebilmenin 13 pratik yolunu sizler için derledik. 

Sağlıklı bir akşam yemeği hazırlayın

Araştırmalar, evde yemek yapıp yiyenlerin dışarıda yiyenlere göre çok daha hızlı kilo verdiğini ve verdiği kiloyu koruduğunu gösteriyor. Evde mutlu bir akşam geçirmek için, Uplifers’ın sağlıklı yemek tariflerinden yararlanarak sağlıklı ve hafif bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz.

Bitki çayı içerek rahatlayın

Rahatlatıcı etkili, sıcak bir fincan çay bedeninizi yumuşatarak uyumaya hazırlanmanıza yardımcı olur. Doğadan Melisa ve Doğadan Relax Passifloralı’nın yatıştırıcı desteği gün içerisinde kendinizi iyi hissetmeniz için…

dogadan caylar

Spor çantanızı hazırlayın

Egzersiz alışkanlıklarınızı her gün, düzenli olarak sürdürebilmek için işinizi mümkün olabildiğince kolaylaştırmaya çalışın. Sabah uykulu halde dakikalarca aradığınız çorabınıza sinirlenip o gün egzersize gitmeme kararı almanız çok olası. Bu nedenle motivasyonunuzu yüksek tutabilmek için spor çantanızı geceden hazırlayın ve sabahları uykunuzdan çalmayın.

Ertesi gün için planlama yapın.

Ertesi günkü işleriniz arasında kaybolmamak ve oradan oraya koşuşturmamak için, bir sonraki günü geceden planlamaya çalışın. Bilgisayarınızı aksesuarlarıyla birlikte çantasına koyun, bulaşıkları makinaya yerleştirin, kirli çamaşırlarınızı ayırın.

Esneyin.

İyi bir esneme egzersizi, vücudunuzun daha esnek olmasını sağlamakla birlikte kaslarınızın yenilenmesine de yardımcı olur. Gece yatmadan önce kaslarınızın gerginliğini azaltmak için kısa süreli yoga yapabilirsiniz.

Uykunuza öncelik verinWoman sleeping on white background

Uykusuz kalmak yüksek kan basıncına sebep olur ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur. Hatta uzun süreli uykusuz kalmak kilo artışına da sebep olabilir. Günde en az 7 saat, kesintisiz uyumaya çalışmalısınız.

Geçmişe takılmayın

Dün bir tabak kurabiyeyi tek seferde yemiş ve spora gitmemiş olabilirsiniz. Yatağa girerken ertesi gün bu düşünceye takılı kalmadan, sağlıklı yaşamınıza kaldığı yerden devam edin.

Elektronik aletlerinizi kapatın.

Geceleri maillerinizi cevaplamaya çalışmak ya da elektronik cihazlarınızla oynamak rahatlamanıza engel olarak uykuya dalmanızı zorlaştırır. Bu nedenle akşam saatlerinde elektronik alet kullanımınızı kısıtlayın. Yatağa girmeden bir kaç saat önce ekran karşısından uzaklaşmaya çalışın.

Uyumadan önce aynı şeyleri yapın

Uyumadan önce yaptığınız diş fırçalama, tuvalete gitme, duş alma gibi aktiviteleri ritüel haline getirerek her gece aynı sırada uygulamaya çalışın.

Su içmeyi unutmayın

Closeup on glass of water held by woman's hand

Günlük ihtiyacımız olan suyu tüketmediğimizin genelde gün bitiminde farkına varıyoruz. Ancak günlük tüketmeniz gereken su miktarını tamamlamak için akşam saatleri çok geç değil. Akşam yemeğinden sonra tüketmeniz gereken miktarı yavaş yavaş tamamlayabilirsiniz.

Öğle yemeğinizi hazırlayın.

Öğle yemeğinizi bir gece öncesinden evde hazırlayarak zamandan ve paradan tasarruf edebilir; daha sağlıklı beslenebilirsiniz. Sabah evden çıkarken yanınıza alabileceğiniz küçük bir sandviç ya da bir kap salatayı öğle yemeği olarak kullanabilirsiniz.

Sizi rahatlatan şeyler yapın.

Hiç bir şey düşünmeden televizyon izlemek, meditasyon, bulmaca çözmek, puzzle yapmak… Sizi rahatlatan ve zihninizi boşaltan şey her neyse onu yapın.

 Tatlıdan uzak durun

Küçük kaçamaklar mutluluğumuzun olmazsa olmaz parçalarıdır ancak şeker tüketimini alışkanlık haline getirmek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Geceleri canınız çok tatlı istediğinde bir kase meyve ya da bir parça bitter çikolata yiyebilirsiniz.

Kendinizi şımartın

Gün içinde zaten yoğun olarak maruz kaldığınız strese evde de maruz kalmaya devam etmeyin. Evinizin kendinizi en rahat hissetmeniz gereken yer olduğunu unutmayın. Mumlar yakın, aromatik kokularla evinizi canlandırın ya da kişisel bakım yaparak kendinizi şımartın.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!