Ağzı açmakta zorlanma ve ağrı: Çene eklem disfonksiyonu

Çene eklem disfonksiyonu, tıptaki adıyla temporomandibular eklem disfonksiyonu; yüz kaslarında ağrı, ağzı açmakta zorlanma gibi belirtilerle kendini gösteren kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur.

Çene eklemi (Temporomandibular eklem) nerededir?

Temporomandibular (TMJ) eklem; yüzde alt çeneyi kafamızın her iki yanındaki kemiklerle birleştiren yapıdır. Kulaklarımızın hemen önüne işaret parmaklarımızı getirip, ağzımızı açıp kapadığımızda eklem boşluğunun hareketini hissedebiliriz. Yüzümüzün sağında ve solunda hemen kulağın yakınında yer alan bu eklem; konuşmamıza, yiyecekleri çiğnememize, uykumuz geldiğinde esnememize olanak sağlar. Çene ekleminin etrafındaki yüz kasları eklemin pozisyon ve hareketini kontrol eder. 

Ağzı açmakta zorlanma ve ağrı: Çene eklem disfonksiyonu

Çene eklemi (Temporomandibular eklem) disfonksiyonu belirtileri nelerdir?

Çiğneme işlevini kontrol eden kaslarda ağrı (yüzde miyofasyal ağrı), ağzı açmakta zorlanma, ağzı açarken kapatırken çıtırdama sesi (krepitasyon), yüze, çeneye, boyun bölgesine yansıyan ağrı, yüzdeki kaslarda tutukluk, üst dişler ve alt dişleri üst üste getirmede değişiklik olabilir. Kronik yorgunluk sendromu, uyku bozuklukları, fibromiyalji, eklem romatizması tanısı alan kişilerde de gözlenebilir.

Çene eklemi (Temporomandibular eklem) disfonksiyonu için egzersiz

Çene eklemi disfonksiyonu ile bu konuda uzman hekimler, diş hekimleri, fizik tedavi uzmanları, kayropraktik uzmanları, fizyoterapistler ilgilenmektedir. Egzersiz olarak aşağıdaki videoda yer alan egzersizi uygulayabilirsiniz.

TMJ TMD Pain Relief Exercises

 

İlginizi çekebilir: Sağlık için yeni yöntemler: GTOS terapi ve footbalance

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam