Ağızdaki sarımsak kokusu en doğal şekilde nasıl giderilir?

Eğer sarımsaklı bir şeyler yediyseniz, sonrasında nefesinizdeki sarımsak kokusundan dolayı mutlaka rahatsızlık hissetmişsinizdir. Her ne kadar özellikle aç karnına tüketilmesi önerilen sarımsak; aknelere, saç kaybına, soğuk algınlığına, kalp krizine ve daha birçok sağlık sorununa iyi gelen ve yemeklerin lezzetine lezzet katan bir çeşni olsa da, yedikten sonra ağzınızda kalan tat kaçırıcı koku hiç de hoş değil. Peki ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer?

Çoğu insan, dişlerini fırçalayarak veya birkaç tane naneli şeker atıştırarak kokuyu engellemeye çalışıyor. Fakat bilim adamlarının çok daha etkili ve bir o kadar da doğal bir çözümü var: Taze nane yaprağı, elma veya marul yaprağı.

Ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer?

Ohio State Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda taze, suyu sıkılmış ve haşlanmış elma, marul ve nane üzerinde hangi metodun dialil disülfit, alil merkaptan, alil metil disülfit ve alil metil sülfit içeren sarımsak kokusunu yok etmekte daha başarılı olduğu araştırılmış.

chewing-on-mint.jpg.838x0_q80
Ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer?

Sonuçlara göre taze nane yaprağı elma ve maruldan daha başarılı sonuçlar verirken, taze elma veya elma suyu da nane kadar olmasa da kokuyu yok etmekte oldukça etkili.  

Araştırmacılara göre kokuyu yok eden esas etmenler enzimler ve fenollü bileşikler. Enzimler kokuyu absorbe ederken, fenollü bileşikler de üzümde de bulunan, koku yapan partikülleri parçalıyor.

Eğer sarımsaklı bir akşam yemeği yediyseniz ve nefesinizin kokmasını önlemek istiyorsanız; “ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer” sorusunun cevabıyla birlikte atıştırmak için biraz yeşillik, elma veya nane bulsanız iyi edersiniz.

Kaynak:

Mnn.com

Medicaldaily.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!