Ağız ve diş sağlığında akıllı teknolojiler dönemi

Teknolojik yeniliklere erişimin daha kolay olması ve her geçen gün yeni bir teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte özellikle akıllı telefonlarla kullanılabilen cihazların üretiminde önlenemez bir artış söz konusu. Televizyondan klimaya, spor aletlerinden kişisel bakım ürünlerine bir çok farklı cihaz, artık akıllı telefonlar yardımıyla uzaktan kontrol edilebilir durumda.

Ağız ve diş sağlığında akıllı teknolojiler dönemi
Motorlu diş fırçası olarak da bilinen şarj edilebilir diş fırçası, şarj etmek için prize takılan, sapında motoru ve düğmeleri bulunan ve fırça başlığı yaklaşık her üç ayda bir değiştirilen diş fırçası tipi olarak adlandırılıyor.
Şarjlı diş fırçaları da, kullanıcıların ihtiyaçları ve istekleri göz önüne alarak geliştirilmiş ve gün geçtikçe mobil teknolojilerle uyumlu hale gelmeye başlayan kişisel bakım ürünlerinden biri. Şarjlı diş fırçalarının kullanımının yaygınlaşması, eski yıllara göre daha ulaşılabilir olması ve araştırmalar sonucunda manuel fırçalara göre daha etkin olduğunun kanıtlanması; talebin artmasının en önemli sebeplerinden.

Bu yazımızda, ağız ve diş sağlığı konusunda artık akıllı telefonlarla kullanılabilecek kadar gelişmiş olan teknolojileri sizler için derledik.

Şarj edilebilir diş fırçaları

Motorlu diş fırçası olarak da bilinen şarj edilebilir diş fırçası, şarj etmek için prize takılan, sapında motoru ve düğmeleri bulunan ve fırça başlığı yaklaşık her üç ayda bir değiştirilen diş fırçası tipi olarak adlandırılıyor. Şarjlı fırçalar özelliklerine göre çeşitlere ayrılıyorlar.

Salınım, dönme ve titreşim hareketi yapan şarjlı diş fırçaları, 3 boyutlu hareket sağlayarak dişin ulaşılması en zor kısımlarına ulaşılmasına ve bu şekilde maksimum ağız ve diş temizliği sağlanmasına yardımcı oluyor. O kadar ki, şarjlı diş fırçalarının manuel diş fırçalarına göre iki kat daha fazla plağı temizleyebiliyor. Düzenli kullanımla diş hekimi temizliğine yakın bir temizlik hissine sahip olabiliyorsunuz.

Ağız ve diş sağlığında akıllı teknolojiler dönemi
Salınım, dönme ve titreşim hareketi yapan şarjlı diş fırçaları, 3 boyutlu hareket sağlayarak dişin ulaşılması en zor kısımlarına ulaşılmasına ve bu şekilde maksimum ağız ve diş temizliği sağlanmasına yardımcı olur.
Sonic teknolojisiyle üretilmiş olan şarjlı diş fırçaları ise, manuel diş fırçalarıyla benzer yapıda olup, elektrik yardımıyla titreşim hareketi yapıyor ve fırçanın diş yüzeyindeki kalıntıları titreşim hareketiyle daha etkili temizlemesini sağlıyor. Karşılaştırma yapıldığında, salınımlı ve döner başlıklı fırçaların sonic fırçalara göre daha etkili temizlik sağladığını söyleyebiliriz.

Şarjlı diş fırçaları, pilli diş fırçalarına göre hassas dişlere özel, beyazlatma etkili ya da diş etlerine masaj yapabilen özellikler sunarak farklılaşabiliyorlar. Yine dişe fazla basınç uygulandığında sinyal veren basınç sensörleri ya da ağzınızın her bölümünü ne kadar süre fırçaladığınızı gösteren zaman göstergeleri, fırça başlığınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini gösteren hatırlatıcılar gibi diş fırçalamayı eğlenceli hale getiren farklı tasarımlar da oldukça kullanışlı ve ilgi çekici.

Pilli Diş Fırçaları

Pilli diş fırçalarında da şarjlı diş fırçalarına benzer şekilde titreşim hareketi mevcut. Ancak burada titreşim üretmek için gerekli olan enerji daha düşük kapasiteli sıradan pillerden sağlanıyor. Dolayısıyla da normal pilli diş fırçalarının hareketleri şarjlı diş fırçalarınınkine göre daha az etkili oluyor. Pilli diş fırçaları genelde manuel diş fırçasına benzeyen tasarımlarıyla şarjlı diş fırçalarından ayrılıyorlar. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sonic teknolojisine benzer şekilde titreşim hareketiyle diş temizliği sağlıyorlar.

Şarjlı diş fırçası kadar gelişmiş özellikleri olmasa da, özellikle pilli olmaları nedeniyle kolay taşınabilir olmaları ve şarj için bekleme gereği olmaması pilli diş fırçalarını sürekli seyahat edenler için oldukça cazip kılıyor.

Akıllı cihazlara uyumlu şarjlı diş fırçaları

Ağız ve diş sağlığında akıllı teknolojiler dönemi
Akıllı telefonlarla eş zamanlı çalışabilen şarjlı diş fırçaları sayesinde dişlerinizi fırçalarken hangi bölgeyi ne kadar süre fırçaladığınızı, toplam diş fırçalama sürenizin ne kadar olduğunu ve haftalık, aylık ve yıllık olarak diş fırçalama konusundaki gelişiminizi ölçümleyebiliyorsunuz.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle şarjlı diş fırçalarında akıllı cihazlarla uyumlu olarak yapılandırılmış oldukça ilginç ve yaratıcı tasarımlar göze çarpıyor. Örneğin, artık Bluetooth yardımı ile diş fırçanız ve telefonunuz arasında bağlantı sağlanması mümkün. Bu sayede dişlerinizi fırçalarken hangi bölgeyi ne kadar süre fırçaladığınızı, toplam diş fırçalama sürenizin ne kadar olduğunu ve haftalık, aylık ve yıllık olarak diş fırçalama konusundaki gelişiminizi ölçümleyebiliyorsunuz.

Daha da önemlisi, diş hekiminiz ağız probleminize göre akıllı telefonunuzdaki uygulama üzerinden şarjlı fırçanızı programlayabilir ve tam olarak ihtiyacınız olarak ağız bakımını yapmanızı sağlayabilir.

Ağız ve diş sağlığı konusunda eskiden yalnızca profesyonel anlamda yenilik yapılmasına karşın artık direkt olarak tüketiciye yönelik teknolojilerin geliştirilmesi ve bu teknolojilere herkes tarafından daha kolay ulaşılabiliyor olması gelecekte yeni teknolojilerin hayatımızın içinde çok daha fazla yer alacağının habercisi gibi.

Ağız ve diş sağlığında akıllı teknolojiler dönemi

Ağız ve diş sağlığında kullanılan akıllı teknolojilerden bahsettiğimiz bu yazı Oral-B‘nin katkılarıyla hazırlanmıştır. 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: 

Diş fırçası satın alırken dikkat etmeniz gereken 7 önemli kriter

Diş fırçasının tarihsel serüveni: Kim, ne zaman ve neden dişlerini fırçalama ihtiyacı duydu?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!