80’li yıllardan günümüze 7 ikonik gelinlik

4-5 yaşlarındaydım. Bütün çocuklar lunapark ve hayvanat bahçesine giderken, babamla ben benim çılgın isteğim doğrultusunda her cumartesi nikah dairesine gider, tanımadığımız insanların nikahlarını izler, nikah şekerlerinden alıp eve geri dönerdik. O gün bugündür gelinlere ve gelinliklere karşı inanılmaz bir sempatim var. Dolayısıyla mutlaka bir ikonik gelinlikler yazısı yazmam gerekiyordu.

50’li yıllardan günümüze moda dünyasının ortak bir kararla beğendiği belki 50 ikonik gelinlik vardır. Benim için bu gelinlikler annemin gelinliğinin ilham kaynağı olmuş Lady Diana ile başlıyor.

Lady Diana

Lady Diana

Günümüz moda trendlerine göre oldukça kabarık ve gösterişli olan David and Elizabeth Emanuel tasarımı bu gelinlik, 80’li yıllarda dünyayı kasıp kavuran bir gelinlik trendinin başlangıcı olmuş. Lady Di’nin gelinliği kadar el buketi de bir harika.

Victoria Beckham

victoia beckham

Kuzenim Londra’dan Victoria ve David Beckham’ın düğünlerini anlatan kalın bir kitap getirdiğinde 10 yaşındaydım. O kitaba günlerce hayranlıkla baktığımı hatırlıyorum. Victoria Beckham’ın Vera Wang tasarımı tafta straplez kabarık gelinliği benim için ikonik gelinliklerin başlangıcıydı.

Kate Moss

Kate Moss

1930’lar esintili tipik bir John Galliano gelinlik giymek isteyen Kate Moss, beklentilerinin çok üstünde bir gelinlikle karşılaşmış. Gelinliğin rengi, kumaşı, işlemeleri, Kate Moss’un duvağı bir bütün olarak muhteşem. 2011 yılında, Kate Middleton ve Prince William’ın düğününden 3 ay sonra evlenen Kate Moss, “Londra’da sadece bir Kate var” demişti. Bu noktada Kate Moss’a katılmamak imkansız.

Poppy Delevigne

Poppy Delevigne benim ikonik gelinlikler listeme iki farklı gelinlikle giriyor. Birincisi Londra’daki nikahında giydiği sıradışı Chanel Couture gelinliği. Gelinliğin çiçek işlemeleri, kesimi ve duvağı Poppy Delevigne’nin doğal saç ve makyajıyla mükemmel bir uyum içinde.

Poppy Delevigne 2

Bu yazıyı yazarken Poppy Delevigne ve James Cook çiftinin ikinci törenlerini Marakeş’in en güzel, en egzotik oteli, benim de gittiğimde büyülendiğim La Mamounia Hotel’de yaptıklarını öğrendim. Gelinin bu tören için tercihi ilk gelinliğine göre oldukça farklı bir tarzda olan romantik Emilio Pucci tasarımı gelinlik olmuş. Gelinlik ve mekan uyumuna harika bir örnek.

Olivia Palermo

Olivia Palermo

Olivia Palermo, Johannes Huebl ile New York’ta Carolina Herrera tasarımı üç parça bir gelinliğin, altına Sex and the City’den tanıdığımız Manolo Blahnik ‘’Hangisi’’ modeli ayakkabı giydi ve bu minimal ve şık seçimiyle moda tarihinin ikonik gelinleri arasına girdi.

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Angelina Jolie, Fransa’da Brad Pitt ile yaptığı evlilikte Atelier Versace tasarımı ip askılı kabarık bir  gelinlik giydi. Tasarımı farklı kılan ise Angelina Jolie’nin çocuklarının çizimlerinin, gelinliğin arka tarafına basılmış olmasıydı. Tasarımcı Luigi Massi, gelinlik ve duvağa basılan resimlerin, Jolie’nin anne tarafını vurguladığını söylemişti.

Alaz Balıklı
İzmirli. Bornova Anadolu Lisesi, Viyana Teknik Üniversitesi mezunu. Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra Türkiye'ye dönerek 2 yıl boyunca çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı. 2015 yılının sonuna ... Devam