5 adımda metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz?

Kilo problemi yaşamaya başlayan insanlar genelde metabolizmalarını suçluyorlar. Gerçekten metabolizmayı etkileyen faktörleri bilmeden, metabolizmalarının çok yavaş olmasından bahsediyorlar. Peki, bu yaklaşım ne kadar doğru?

Metabolizma nedir?

Metabolizma, kalorileri enerjiye çevrilmesini sağlayan sürece verilen isimdir. Kişinin metabolizması gün boyunca tükettiği kaloriyi belirleyen ve kilosunu kontrol eden bir yapıdır. Metabolizma hızını etkileyen birçok faktör bulunabilir.

Bunlardan en önemlisi kişinin genç olup olmamasıdır diyebiliriz. Eğer sağlıklı bir yetişkinseniz, metabolizmanız ortalama bir seviyede çalışır. Ancak tabii ki daha genç olan insanların metabolizma hızları daha farklıdır. Dolayısıyla yaşlandıkça metabolizma hızından sıkıntılar yaşıyorsanız, bunu artırmanın yollarını bulmanız gerekebilir.

Biz de Uplifers olarak metabolizma hızınızı artırabileceğiniz yolları sizler için derledik:

1. Egzersizlerinizi artırın

5 adımda metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz?
Egzersiz yapmak metabolizmayı hızlandırabilmek için çok önemlidir

Kadın ya da erkek olmanız fark etmeksizin, kilo kaldırma egzersizlerinizi artırabilirsiniz. Kaslarınızı çalıştırmanız, daha fazla kalori yakmanızı sağlayarak metabolizma hızınızı artırabilir.

2. Koşma, yüzme gibi aktivitelerinizi daha yoğun yapın

Bunları daha fazla yapmanız, doğal olarak daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlayabilir. Sadece yüzme ya da koşma olarak düşünmeyin; dans etme, bisiklet sürme gibi aktiviteler de bunların arasına dahil edilebilir.

3. Yeteri kadar protein tüketin

Yeteri kadar protein tüketmeniz halinde, özellikle spor sonraları kaslarınıza amino asit yüklenmiş olur ve kaslarınızın yenilenmesi sağlanmış olur.

4. Su tüketin

5 adımda metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz?
Su tüketmek her açıdan faydalıdır

Su önemlidir, çünkü bedeninizdeki bütün önemli kimyasal aktiviteler için su gereklidir. Buna kalori yakmayı da dahil edebilirsiniz.

5. Kilo vermek için kendinizi aç bırakmayın

Kilo verebilmek için bile belli miktarda kalori tüketmeniz gerekir. Eğer gerekenden daha az kalori tüketirseniz, daha fazla kilo verirsiniz ancak bu kiloyu kaslarınızdan ve vücudunuzdaki sudan vermiş olursunuz.

Kaynak:

Myfitnesspal

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!