4 adımda bahçe sulama

Sıcak yaz mevsimi geliyor! Sıcaklıklar 25 °C’nin üzerine çıktığında sadece insanların değil, bahçedeki bitkilerimizin de daha fazla suya ihtiyacı olur. Özellikle ufukta günlerce yağmur yokken… Sulama, bahçe meraklıları için harika ama biraz zahmetli bir iş.

Bahçenizdeki bitkileri, çalıları ve çimleri bir sulama kabı ile sulamak size göre değilse, seçim yapabileceğiniz sayısız hortum, fıskiye, püskürtme tabancası ve pompa var. Ancak hangi ekipman parçası kişisel gereksinimlerinizi karşılayacak? Ve sulama için hortum vb. kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Kärcher’in zengin sulama ürünleri ile tüm ihtiyaçlarınıza çözüm bulacaksınız.

1. Sulama için hangi kaynak kullanılacak?

Prensip olarak, bahçe sulama için gerekli su çeşitli kaynaklardan gelebilir: Musluktan gelen su, biriktirilen yağmur suları veya kuyudan gelen su olsun.

Kuyudan veya su fıçılarından gelen yağmur suyunu sulamada kullanabilmek için bir pompaya ihtiyacınız olacaktır. Doğrudan bir su fıçısının kenarına takılan bir varil pompası burada uygun bir seçenek olur. Alternatif olarak, kuyulardan suyu kolayca çekebilen bir bahçe pompası (hidrofor) kullanabilirsiniz.

2. Sulama ne için kullanılacak?

Bitkileri sulamak için hortum tabancaları, ek püskürtme başlıkları ve fıskiyeler kullanabilirsiniz. Hortum tabancalarının ve püskürtme borusunun hangi modelinin kullanıldığına bağlı olarak, su hacmini düzenleyebilir ve çok sayıda püskürtme türü veya püskürtme şeklini ayarlayabilirsiniz. Bir fıskiye seçerken ise  (örneğin, dikdörtgen, yuvarlak veya dairesel) çimlerin ve bahçenin şekli dikkate alınmalıdır.

3. Sulama için akıllı sulama sistemi kullanılacak mı?

Su zamanlayıcıları ile sulamayı otomatik olarak ve bitkinizin ihtiyacına göre kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde, sulamanın ne zaman ve hangi günlerde başlayacağını ve ne kadar süreceğini belirleyebilirsiniz.

4. Doğru hortumu seçtiniz mi?

Hortum yoksa, sulama yok. Uygun bir bahçe hortumu seçerken çok sayıda faktör dikkate alınmalıdır; hortumun uzunluğu, çapı  ve tabiki malzemesi. 20 ila 50 metre uzunluk standarttır. İdeal modeli seçebilmeniz için satın almadan önce hortumun su bağlantısından çiçeklere kadar olan alanı ölçmelisiniz.

Genel bir kural olarak: Çap ne kadar büyük olursa, akış hızı o kadar yüksek olur. Daha büyük çap aynı zamanda daha fazla ağırlık ve dolayısıyla daha zor kullanım anlamına gelir. Sonuç olarak, hemen hemen tüm bahçeler için daha küçük çaplı (örneğin, ½”) hortumlar önerilir. Ancak, çok sayıda farklı yerde kullanılacaksa tek genellikle bir hortum seçilebilir, daha büyük bir çapa sahip (örneğin, ¾”) yeterlidir.

Hortumların nasıl yapıldığına bağlı olarak, sağlamlık, hava ve sıcaklık direnci, patlama basıncı, bükülme direnci ve burulma açısından farklılık gösterirler. Kärcher’in üç modeli, çok çeşitli gereksinimleri karşılar. Temel model PrimoFlex sağlamdır, bükülmeye ve sıcaklığa dayanıklıdır, buna karşın Performance Plus hortumları çok katmanlı dokuma malzemeleri sayesinde çok esnektir. Performance Premium hortumlar ise hortumun bükülmesini zorlaştıran ve dolayısıyla kullanımı çok daha kolay hale getiren burulma önleme teknolojisine sahiptir.

 

Bu içerik Kärcher katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement