37. İstanbul Film Festivali’nden notlar: Öne çıkan filmler ve Muhsin Akgün’den oyuncu portreleri

6-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 37. İstanbul Film Festivali, 198 uzun metrajlı ve 12 kısa filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşuyor. Festival kapsamında 12 günde, 18 bölümde 43 ülkeden 218 yönetmenin toplam 210 filmi gösterilecek.

İstanbul Film Festivali’nin en sevilen bölümlerinden olan galalarda birbirinden yetenekli oyuncu ve yönetmenin filmleri yer alıyor. Bu yıl gösterilecek filmler arasında Wes Anderson’ın son filmi Isle of Dogs ve yönetmen Sebastián Lelio’nun başrollerinde Rachel Weisz ile Rachel McAdams’ın rol aldığı son filmi Disobedience gibi birçok ödüllü film yer alıyor. Festivalde; The Bookshop, The Happy Prince, Early Man, You Were Never Really Here, Lean On Pete ve Touch Me Not gibi filmler ön plana çıkıyor.

Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler, sergiler ve özel etkinlikler de yer alıyor. Bunların en dikkat çekici olanlarından biri ise 37. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması bölümündeki oyuncuların iPhone ile çekilen portrelerinin Galeri Işık Teşvikiye’de sergilenmesi oldu.

İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, Festival Stüdyosu fotoğraf sergisi hakkında şöyle konuştu: “Fotoğraf kalitesini her geçen gün daha da artıran bir araç iPhone; Steven Soderbergh’in tamamen iPhone 7 Plus ile çekilen son filmi Unsane’in Şubat ayında Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapması da bunun kanıtlarından biri oldu. Bu yıl Muhsin Akgün’ün gerçekleştirdiği, İstanbul Film Festivali’nin Türkiye Sineması bölümündeki genç nesil oyuncuların portrelerini iPhone ile çekme fikri de buradan çıktı.”

Ağırlıklı olarak portre ve performans fotoğrafları çeken Muhsin Akgün, İstanbul Film Festivali için yürüttüğü özel proje kapsamında festivalin Ulusal Yarışma ve Yarışma Dışı bölümlerindeki filmlerde rol alan yeni nesil oyuncuların portrelerini iPhone’un portre modu ile çekti. Öykü Karayel’den Ezgi Mola’ya, Bartu Küçükçağlayan’dan Damla Sönmez’e birbirinden değerli genç oyuncuların portre fotoğraflarının yer aldığı Galeri Işık Teşvikiye’de gerçekleşecek sergi 4-28 Nisan tarihleri arasında, her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.