35. İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı!

35. İstanbul Film Festivali 7-17 Nisan tarihleri arasında olacak. Film programı ise geçtiğimiz günlerde açıklandı.

İstanbul Film Festivali

35. İstanbul Film Festivali, 62 ülkede 223 yönetmenin ve 221 filminin yer aldığı 25 bölümden oluşmaktadır. Bu yıl 11 gün boyunca 187 uzun metrajlı, 10 kısa film ve 24 deneysel film yer alıyor. 10 salonda gerçekleşecek olan filmler biz izleyicileri şimdiden heycanlandırırken, eminiz ki filmlerde emeği geçen herkes de büyük bir heyecanla emeklerinin karşılığını alacaktır.

Filmler nerelerde gösterime girecek bir göz atalım:

  • Atlas ve Fitaş Sinemaları
  • Akbank Sanat
  • Karaköy İstanbul Modern Sineması
  • Kadıköy Rexx Sineması
  • Ortaköy Feriye Sineması
  • İtalyan Kültür Merkezi

 

Dövmeli afişler dikkatimizi çekti ve hoşumuza gitti, motto ise #izbirakanfilmler .

İKSV’den aldığım birkaç bilgiyi de sizlerle paylaşmak isterim:

Musikişinas:

Festival bu yıl ruhunu müzikle doyuranlar için yepyeni bir bölüm sunuyor. Müziği hayatlarının ayrılmaz bir parçası kılanların hikâyelerinin bir araya toplandığı 8 film Musikişinas bölümünde izleyiciyle buluşacak.

Gömülü Hazineler:

Festivalin bu yıl çok ses getirecek yeni bölümlerinden Gömülü Hazineler, sinema tarihinin varlığı az bilinen, yasaklanmış, kaybolmuş, yıllar boyu izleyici karşısına çıkmamış veya literatürde adından hak ettiği kadar bahsedilmemiş filmleri gömülü olduğu yerden gün ışığına çıkartacak. Alkan Avcıoğlu’nun küratörlüğünü üstlendiği bölüm kapsamında geç keşfedilen veya restore edilen kopyasıyla izleyici karşısına ilk kez çıkmaya hazırlanan 4 film beyazperde de meraklılarıyla buluşacak.

Işığın Peşinde: 70’ler Amerikan Avangard Sineması:

İstanbul Film Festivali, deneysel sinemaya da hak ettiği alanı açmak için bu özel türün başlangıçlarına doğru yol alıyor ve 70’li yıllarda en verimli zamanlarını geçiren Amerikan avangard sinemasının öncü isimlerinin filmlerini bir araya getiriyor. Burak Çevik küratörlüğünde hazırlanan bölümde Stan Brakhage, Michael Snow, Ken Jacobs, Robert Breer, Hollis Frampton, Ernie Gehr, Jonas Mekas, Stan Van Der Beek, Jerome Hill, James Benning gibi ustaların filmleri, Türkiye’de ilk defa 35. İstanbul Film Festivali’nde, çekildikleri orijinal formatları olan 16 mm kopyalarından, İstanbul Modern Sinema’da izleyicilerle buluşacak.

Otto Preminger: Bir Yönetmenin Anatomisi:

İstanbul Film Festivali, sinema tarihinin en özgün, en bağımsız ve en yaratıcı yönetmenlerinden Otto Preminger’i, ölümünün 30. yıldönümünde, 10 önemli filminin yer aldığı özel bir bölümle anıyor. “Kara film” türünü başlatan, “Korkunç Otto” gibi lakaplarla anılan, sınırları zorlayan ve tartışmalara konu olan, filmlerinde tabulara yer veren Otto Preminger’i tanıma ve filmlerini yıllar sonra da olsa büyük ekranda görebilme fırsatı yaratacak bu özel seçki için, daha önce İstanbul Film Festivali’nin birçok özel bölüm ve etkinliğine afiş hazırlayan usta tasarımcı Yurdaer Altıntaş tarafından özel bir afiş de tasarlandı.

İlgili yazı: Sanatseverlerin kesinlikle izlemesi gereken 10 belgesel

Bu yıl festival konserleri de bir harika görünüyor. Sanıyorum ki, görsel ve işitsel bir şölen olacak.

4(1)
35. İstanbul Film Festivali

Color Of Blue With a Little Red in It filminin yıldızı Mdou Moctar 9 Nisan’da salon İKSV’de olacak.

As I Open My Eyes filminde oynayan usta Tunuslu şarkıcı Ghalia Benali de festival kapsamında 12 Nisan tarhinde konser verecek.

Ve son olarak diliyorum ki hepimiz, ülke olarak terör denen bu kabusu bir an önce atlatırız. Daha fazla can kaybetmeden ve bölünmeden…

Uktem Topçu
Harbiye Açık Hava Sahnesi stajında ''Mary Stuart'' oyununun kostümlerini işledikten sonra birkaç hafta parmaklarını kullanamayınca, “nakıştan ellerim yorulacağına biraz da flash’tan gözlerim yorulsun” diyerek, ... Devam